Coraz więcej osób postanawia dbać o swoją sylwetkę, powstaje coraz więcej klubów fitness i siłowni, a co za tym idzie, mamy coraz większy wachlarz dostępnych akcesoriów do ćwiczeń. Tym któremu dzisiaj się przyjrzymy jest wałek piankowy do masażu, często nazywany jako foam roller. Jest to niedrogi i bardzo przydatny element w każdym planie treningowym. Jaki roller kupić? W tym artykule przedstawimy wam czym jest tenże wałek, oraz na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy roller do masażu.

Roller – co to jest i do czego służy?

Roller piankowy to przydatna rzecz, która w swojej prostocie niesie wiele zalet. Jest to nic innego jak wałek wykonany z różnego rodzaju tworzywa sztucznego, o różnych długościach i różnej fakturze. Posiada zróżnicowane stopnie twardości. Możemy dzięki niemu wykonywać masaż i ćwiczenia powięzi, które niosą dla nas wiele korzyści.

Wałek do masażu stosowany jest przez wielu sportowców i wykorzystywany praktycznie w każdej dyscyplinie. Jest to idealna metoda wykorzystywana w ćwiczeniach rehabilitacyjnych i relaksujących nasze mięśnie. Rozluźnia on napięcie w naszych mięśniach, przez co daje efekt ulgi i zdecydowanie poprawia kondycje i samopoczucie. Idealnie nadaje się do codziennego stretchingu. Dobry roller i mata to świetne połączenie, które pozwoli nam wykonać szereg różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych, a także pozwoli rozluźnić mięśnie po wyczerpującym treningu na bieżni, rowerku, czy wioślarzu.

Jaki wałek do masażu kupić? Rodzaje rollerów

Rollery stają się coraz popularniejsze, przez co na rynku możemy zaobserwować całą masę przeróżnych produktów. Warto od razu sprecyzować jaki roller wybrać, bo to wpłynie na to czy kupimy odpowiedni sprzęt. Dobry wałek do masażu powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Wyróżniamy rodzaje rollerów takie jak:

 • Roller gładki – chyba najbardziej klasyczny wałek do masażu jaki możemy kupić. Mają gładką strukturę, która może mieć kilka stopni twardości. Spisuje się dobrze do relaksacji spiętych mięśni po treningu.
 • Roller z wypustkami – jest to roller, którego struktura składa się z dodatkowych wypustek. Jest to roller twardy, który może sprawiać więcej bólu niż wcześniej wspomniany gładki wałek. Nadaje się on idealnie do bardzo spiętych mięśni i powięzi. Często wykorzystywany przez fizjoterapeutów i rehabilitantów.
 • Roller krótki – wałek krótki, mający do 30 cm długości. Z powodzeniem wykonamy nim masaż takich części ciała jak łydka, udo, bądź okolice górnych partii mięśni.
 • Roller długi – jest to wałek długi, mający nawet 70 cm długości i więcej. Idealny dla osób większych, bądź do masażu mięśni grzbietu.
 • Roller w kształcie kuli – jest to specjalny rodzaj rollera w kształcie małej kulki, przeznaczone do masażu gorzej dostępnych części ciała, takich jak odcinek lędźwiowy, bądź stopa.

Jak widać wałków jest cała gama i to od nas zależy na jaki rodzaj się zdecydujemy. Wpłynie to charakter ćwiczeń jaki będziemy musieli wykonywać.

Twardość rollera

Rollery jakie mamy dostępne na rynku często wykonywane są w trzech różnych twardościach. Warto wiedzieć jak twardy roller kupić, a jest to uzależnione od naszych potrzeb i anatomii ciała.

 • Wałek miękki – dobre na początek przygody z tego typu sprzętem. Można dzięki nim poprawnie nauczyć się techniki i ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Masaż nimi jest raczej bezbolesny, lecz nie rozluźnia mięśni tak dobrze jak inne, twardsze modele
 • Wałek o średniej twardości – jest to wybór pomiędzy wałkiem miękkim a twardym. Dobry wybór dla osób nie przekonanych do żadnego z pozostałych, bardzo uniwersalny wybór.
 • Wałek twardy – przeznaczony dla osób znających dobrze technikę rollowania, dla których inne wałki nie dają tak dobrego rezultatu.
Wałek piankowy dostępny jest we wielu różnych formach, co daje nam możliwość dopasowania go do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rollera

By wybrać dobry wałek piankowy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii poza twardością oraz rozmiarem. Istotne będą także takie parametry jak:

 1. Materiał i jakość wykonania – kupujmy sprzęt, sprzęt który zbiera dobre opinie i został przez innych sprawdzony. Warto odłożyć więcej funduszy i kupić dobrej jakości roller piankowy.
 2. Cena – zależnie od tego jak duży będzie wałek, oraz czy będzie posiadał specjalne wypustki zapłacimy za niego odpowiednio więcej.
 3. Średnica – nie tylko twardość i długość gra rolę. Im większa średnica wałka tym ciężej będzie nam masować takie partie jak plecy. Wybór wałka mającego średnicę około 20cm będzie optymalny, ponieważ da on możliwość masażu wszystkich mięśni i będzie dodatkowo stabilny.
 4. Marka – kupując produkty od renomowanych producentów mamy pewność, że kupimy najlepszy foam roller. Jest to wskazane, ponieważ tanie rollery mogą być wykonane z tworzywa które szybko się zniszczy.

Jak wykonać masaż rollerem?

Pierwsza i najbardziej istotna zasada, jest taka, aby masować tylko miękkie części partie naszego ciała, mowa tutaj tylko o mięśniach. Nie wolno masować nim żadnych kości, ponieważ wywiera to bardzo duży nacisk i może spowodować wystąpienie kontuzji w stawie.

Wiele osób twierdzi, że nie wolno masować lędźwiowej części kręgosłupa i to prawda. Jest to związane z tym, że masując część piersiową, mamy dodatkowe oparcie na np. żebrach, które rekompensuję napięcie, które wywołujemy rollerem. W odcinku lędźwiowym nie mamy żadnego oparcia tylko kręgi, których masaż może mieć przeciwne skutki niż zamierzyliśmy.

Zaczynając przygodę z rolowaniem, pamiętajmy by robić to systematycznie i powoli. Jeżeli ból jest nie do zniesienia nie róbmy tego na siłę. Chwila przerwy i można spróbować od nowa. Efekty osiągniemy robiąc to sukcesywnie i wykonując od kilkunastu do kilkudziesięciu ruchów. Warto pamiętać, że przy ćwiczeniach z rollerem, warta zakupu jest również dobra mata do ćwiczeń, która polepszy komfort dla pozostałych części ciała, by nie spoczywały na twardym podłożu.

Zalety masażu rollerem

Roller to bardzo korzystny przyrząd, który możemy kupić za niewielką cenę, a stanie się on dla nas przedmiotem codziennego użytku. Do największych zalet rollera możemy zaliczyć:

 • Rozluźnienie powięzi, oraz zapobieganie jej przesuwania,
 • Redukcja napięcia mięśniowego oraz bólu często odczuwanego po treningu,
 • Wspomaganie stabilizacji ciała,
 • Zwiększanie zakresu ruchu,
 • Przyspieszanie krążenie krwi oraz detoksykacji ciała.

Piankowy roller do masażu – Ranking i cena 2020

Teraz gdy wiemy już co jest tak naprawdę najistotniejsze, pora wybrać najlepszy wałek do masażu. Zwracajmy uwagę na wspomniane w artykule parametry, takie jak twardość i rozmiar. Odpowiednio dobierajmy technikę rolowania i sukcesywnie dążmy do celu. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane wałki do masażu. Ranking pochodzi z serwisu nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.