Kompletowanie sprzętu na sezon zimowy to dla wielu osób proces długotrwały, zaczynając od nart, oraz butów, kończąc na wielu innych kluczowych dla sportów zimowych akcesoriów. Tak tez jest w przypadku gogli narciarskich, które są niezbędne by cieszyć się z jazdy na nartach, czy desce snowboardowej. Jakie gogle narciarskie kupić? W tym artykule przedstawimy Wam najistotniejsze elementy na które warto zwrócić uwagę, oraz to jakie gogle narciarskie wybrać.

Przed czym chronią gogle narciarskie?

Na samym początku warto się zastanowić przed czym w ogóle chronią nas gogle i czy są one potrzebne? Wiele osób zastanawia się, czy nie wystarczą po prostu okulary. Gogle są specjalnie zaprojektowane by chronić nas podczas jazdy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi.

 • Słońce – to chyba najważniejsze, że gogle chronią nas przed promieniami słonecznymi, tymi bezpośrednimi, ale też refleksami odbijającymi się od elementów na stoku, czy po prostu od śniegu. Jeżdżenie bez gogli na ostrym słońcu to rzecz niebezpieczna i należy się tego wystrzegać.
 • Śnieg i lód – w wypadku gdy jeździmy w warunkach opadów, gogle chronią nas przed wpadaniem drobinek śniegu do oczu, oraz przed tymi podrzuconymi przez inne osoby na stoku.
 • Czynniki zewnętrzne – podczas jazdy z dużą prędkością gogle po prostu stanowią ochronę dla oka, by nic co niebezpieczne do niego się nie dostało. Mowa tutaj także o drzewach, w wypadku gdy jeździmy w terenie lesistym.

Gogle narciarskie – jak dobrać rozmiar?

Podczas wyboru elementu naszego wyposażenia jakim są gogle narciarskie należy brać pod uwagę szereg kwestii o których wiele osób zapomina. Warto postrzegać je jako całość, ale przede wszystkim dopasować do naszego kasku narciarskiego, jeżeli taki już posiadamy. W przypadku kupowania gogli, powinniśmy je kupować jeżeli już mamy kask narciarski, by dopasować te dwa elementy idealnie.

Kupując gogle należy kierować się wygodą. Nie mogą one być ani za ciasne, ani zbyt luźne, bo to spowoduje ich spadanie i zwiększy prawdopodobieństwo dostania się pod nie śniegu podczas jazdy, co nie należy do najprzyjemniejszych. Spośród wszystkich modeli należy wybrać te jedyne, które odpowiadają nam wizualnie, ale przede wszystkim technicznie. Podobnie jest w przypadku, gdy kupujemy buty na narty. Wygoda i funkcjonalność, oraz poprawne dobranie rozmiaru to klucz do sukcesu, by buty służyły nam kilka sezonów.

Rodzaje szkieł w goglach narciarskich

Zdecydowanie elementem, który rzuca się w oczy najbardziej podczas wyboru jest kolor szkieł. Jest ich kilka, a ich obecność w danym modelu nigdy nie jest przypadkowa. Rodzaj barwy odpowiedzialny jest za przystosowanie gogli do danych warunków i ilości przepuszczanego światła.
Wyróżniamy następujące rodzaje szkieł:

 • Białe (przezroczyste) – przepuszczają od 80 do 100% światła, nadają się więc tylko do jazdy nocnej,
 • Złote, oraz bursztynowe – ten model przepuszcza od 40 do 80% światła. Idealne warunki dla ich stosowania to dzień pochmurny, bądź ograniczona widoczność. Również dobrze sprawdzą się podczas zapadania zmroku,
 • Pomarańczowe i żółte – to rodzaj szkieł przeznaczonych na dni pochmurne. Jedne z popularniejszych szkieł; przepuszczają od 20 do 40% światła,
 • Czerwone, niebieskie i brązowe – to idealne szkła na słoneczny dzień. Przepuszczalność na poziomie 10 – 18% sprawi, że zapewnią nam komfortową jazdę przy dużym nasłonecznieniu,
 • Czarne – to szkła o możliwie największym przyciemnieniu. Rzadko stosowane na stokach, bardziej spisują się podczas wspinaczek wysokogórskich, oraz podczas dni, gdzie słońce bardzo mocno świeci i odbija się od śniegu.

To istotne by dobrać okulary pod względem koloru szkieł do warunków w jakich będziemy jeździć. Zdecydowana większość osób wybierze z pewnością te do dni pochmurnych, bądź słonecznej pogody, gdyż to najczęstsze kupowane modele. W wypadku wspinaczki, bądź jazdy nocnej wybierajmy odpowiednio szkła czarne, oraz przezroczyste.

Wybór odpowiedniego koloru szkieł zdecydowanie wpłynie na komfort jazdy i użytkowania gogli

Gogle narciarskie fotochromatyczne

Wiele osób decyduje się na ten model, ze względu na fakt, że jest on po prostu bardzo przydatny. To gogle, które w zależności od panujących warunków, będą dostosowywać poziom przyciemnienia. Przykładowo w bardzo jasny dzień będą przyciemnione maksymalnie, natomiast, gdy nie będzie odpowiedniej ilości światła, będą się rozjaśniać. Narciarskie gogle fotochromatyczne to bardzo funkcjonalny model, który sprawi, że nie będziemy musieli posiadać kilku rodzajów wymiennych szybek, czy też nawet par gogli.

Dodatkowe filtry w goglach narciarskich

Wybór gogli nie sprowadza się tylko do rozmiaru, koloru paska, czy koloru szkieł. Są to zaawansowane technologicznie akcesoria, które mają wiele funkcji, by jak najbardziej zabezpieczyć użytkownika przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnić najwyższy komfort jazdy. Do takich funkcji zalicza się:

 • Filtr UV – filtr zastosowany w goglach ma jedno podstawowe zadanie – zatrzymać promieniowanie ultrafioletowe. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na to, jaki rodzaj filtra został zastosowany, ponieważ nie każdy dobrze się spisuje. Za akceptowalne przyjmuje się filtry UV 400, chroniące nas przed promieniowaniem UVA i UVB.
 • Polaryzacja – poprawia kontrast naszego widzenia, oraz sprawia, że odbijające się światło od elementów infrastruktury czy też jeziora nie będzie nas oślepiało
 • Powłoka lustrzana – jak sama nazwa mówi, okulary zabezpiecza dodatkowa warstwa w postaci „lustra”, która odbija promienie i zwiększa ochronę przed promieniowaniem
 • Warstwa Anti-Fog – to już raczej podstawa. Zastosowanie identyczne jak w przypadku okularów pływackich. Posiadają specjalną warstwę od wewnątrz okularów, która zapobiega parowaniu, które bardzo zmniejsza widoczność.

Kształt szybki w okularach

Wiele osób myśli, że to tylko kwestia wyglądu zewnętrznego i postrzega to jako coś drugorzędnego. Nic bardziej mylnego. Okulary są projektowane na tej zasadzie, żeby szeroka szyba umożliwiała nam jak najszersze pole widzenia. Ma to na celu zwiększenie widoczności wszystkich elementów, które znajdują się obok nas podczas jazdy. Mowa tutaj o siatkach, pachołkach, czy po prostu innych osobach korzystających ze stoku. Wybierajmy takie gogle, których ramka jest wysunięta jak najdalej w stronę zewnętrzną, co za tym idzie szybka jest duża.

Sprawdź także nasz ranking kijków narciarskich!

Gogle narciarskie na okulary korekcyjne – jakie wybrać?

To pytanie, które zadaje sobie każda osoba z wadą wzroku korzystająca z okularów korekcyjnych. Nie ma na to recepty. Musimy szukać gogli, które mają więcej przestrzeni, są po prostu bardziej wypukłe, co za tym idzie jest większa przestrzeń pomiędzy nasza twarzą, a powłoką wewnętrzną. Nie dopuszczajmy do tego, by się one stykały, bo będzie to skutkować porysowaniem zarówno jednych jak i drugich szkieł. Można zastosować jeszcze specjalne okulary mające miejsce, by włożyć tam szkła od okularów. Najwygodniejszą metodą jest jednak korzystanie z soczewek kontaktowych.

Gogle narciarskie dla dzieci – Ranking i cena 2020

W przypadku najmłodszych, okulary cechują się tymi samymi parametrami co te dla dorosłych. Jedyną różnicą jest oczywiście rozmiar. Chodzi tutaj o pasek, oraz oczywiście o rozmiar szkła. Ponadto znaleźć możemy także gogle, które będą posiadały rozmaite kolorystki, czy też zdobienia z kreskówek i bajek, co może być dla dzieci miłym dodatkiem. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane gogle narciarskie dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Gogle narciarskie – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym się kierować podczas wyboru gogli narciarskich pora wybrać odpowiedni dla nas model. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na rodzaje szkieł, ich rozmiar, ale także użyte filtry. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane gogle narciarskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.