Pulsometr jest to urządzenie, które wykorzystywane jest to pomiaru pulsu podczas dowolnego wysiłku fizycznego. Działanie przyrządu polega na odczytywaniu zmiany napięcia elektrycznego, które wywołane jest przez aktywność mięśnia sercowego podczas aktywności. Biorąc pod uwagę powyższe, pulsometr zapewnia nam bardzo precyzyjny monitoring określonego organu człowieka. Podkreślić jednak należy fakt, że nie jest to kontrola w aspekcie medycznym, a treningowym. Co więcej, dobry pulsometr to nie tylko zegarek sportowy zapewniający pomiar tętna.

Zdecydowana większość przyrządów, które można spotkać na rynku, daje także możliwość dokonywania pomiaru ilości kroków związanych z pokonanym dystansem i spalonymi kaloriami. Przez wykorzystanie Bluetooth można uzyskać połączenie ze smartfonem, natomiast właściwe aplikacje pozwolą nam na ustalenie skutecznego harmonogramu treningu, a także monitorowanie dotychczas uzyskanych rezultatów. Im bardziej zaawansowany pulsometr, a także przeznaczone dla niego programy, tym więcej dodatkowych elementów i funkcji może być wykonywanych.

Rodzaje pulsometrów czyli jakie urządzenie kupić?

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów pulsometrów. Wśród najbardziej popularnych wymienia się pulsometry:

 1. pulsometry klasyczne,
 2. pulsometry jednoczęściowe,
 3. pulsometry z licznikiem.

Pulsometr klasyczny

Mianem pulsometru klasycznego określany jest pulsometr dwuczęściowy. Ten rodzaj urządzenia złożony jest z paska, który zakładany jest na klatkę piersiową, natomiast częścią odbierającą sygnał jest zegarek. W tym przypadku pomiary tętna są dokładniejsze niż dokonywane z wykorzystaniem pulsometru jednoczęściowego. Co więcej, określony typ urządzenia zapewnia lepsze możliwości związane z personalizacją. W przeważającej ilości przypadków pulsometr klasyczny oprócz funkcji dokonującej pomiaru tętna, posiada także zegarek, stoper, opcję mierzącą spalone kalorie, kalendarz, a ponadto podświetlany wyświetlacz. Najbardziej użyteczny dla osób, które uprawiają jogging w terenie, czy też trening na przyrządach takich jak chociażby wioślarz.

Urządzenie jednoczęściowe

Jest to niezwykle popularny rodzaj pulsometru. Ten rodzaj przyrządu złożony jest tylko z zegarka, który zakłada się na nadgarstek. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, gdyż nie musimy zakładać żadnego paska na klatkę piersiową. Podkreślić jednak należy fakt, że w tym przypadku pojawia się ryzyko błędów. W związku z tym końcowy rezultat może nie być odzwierciedleniem rzeczywistych wyników. Określony rodzaj pulsometru przeznaczony jest dla ludzi, którzy lubią spacerować, trenować nordic walking bądź nie wyrażają zainteresowania dokładnymi informacjami pomiarowymi.

Pulsometr wyposażony w licznik

Ten rodzaj urządzenia jest to pulsometr dla rowerzystów. Złożony jest on głównie z pulsometru, a także licznika. Natomiast czujnik bezprzewodowy lokalizowany jest w ramie roweru. Co więcej, przyrząd posiada pasek, który zakładany jest na klatkę piersiową oraz prędkościomierz aplikowany w szprychach koła. To powoduje, że zyskujemy możliwość dokonywania pomiaru prędkości, pokonanych kilometrów, a ponadto funkcję pulsometru. Dobrze spisuje się w przypadku, gdy mamy stacjonarny rowerek do ćwiczeń.

Pulsometry posiadają wiele przydatnych funkcji, co czyni je bardzo popularnym gadżetem w środowisku sportowców.

Najważniejsze funkcje pulsometru

Podkreślić należy fakt, że najlepszy pulsometr to taki, który posiada następujące funkcje:
pomiar tętna,

 • mierzenie czasu, a także przebytego dystansu,
 • przystosowanie do aplikacji sportowych,
 • sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa,
 • podświetlany wyświetlacz
 • zegarek posiadający stoper.

Pomiar tętna to zasadnicza funkcja pulsometru. Urządzenia dostępne na rynku zapewniają pomiar tętna maksymalnego HRmax.

 1. Mierzenie czasu oraz przebytego dystansu – krokomierz i odległościomierz jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Przyrządy te najczęściej wyposażone są w czujniki aktywności, które przyczyniają się do tego, że przez cały okres treningowy sumują czas naszej faktycznej aktywności. W kwestii przebytego dystansu ważną sprawą jest wpisanie w aplikacji swojej wagi oraz wzrostu. To przyczynia się do tego, że po synchronizacji opaska ustala naszą średnią długość kroku. Na tej podstawie określony zostaje pokonany dystans.
 2. Przystosowanie do działania z aplikacjami sportowymi – jest to niezwykle ważna funkcja. Za pośrednictwem Bluetooth można dostarczyć do smartfona wszelkie dane dotyczące treningu. Obecnie istnieje bardzo dużo lepiej lub mniej znanych aplikacji sportowych. Wielu producentów oferuje nam także dedykowane aplikacje, które wykazują pełną kompatybilność z zakupionym urządzeniem.
 3. Specjalny system sygnalizacji – stanowi ważny element pulsometru. W przypadku, gdy ustawimy sobie określoną ilość kroków, spalonych kalorii czy też pokonanego dystansu to pulsometr powiadomi nas o tym fakcie.
 4. Podświetlany wyświetlacz – pozwoli nam na odczytanie godziny oraz wyników treningowych o każdej porze dnia.

Zegarek ze stoperem to dodatkowa funkcja dobrego pulsometru. Jest to ciekawe rozwiązanie, które sprawia że zyskujemy jednocześnie stylowy zegarek sportowy z pulsometrem.

Dodatkowe funkcje pulsometru:

 • licznik spalonych kalorii,
 • posumowanie rezultatów treningu,
 • ilość spalonego tłuszczu,
 • GPS,
 • wskazanie zużytej baterii,
 • indywidualna konfiguracja parametrów,
 • wybór wersji językowej.

Jaki pulsometr wybrać i na co zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia?

Jaki pulsometr kupić? Jak wybrać dobry pulsometr? Wszystko zależy od tego do jakiego rodzaju aktywności pragniemy wykorzystywać określone urządzenie. Gdy potrzebujemy pulsometr dla biegaczy powinniśmy zwracać uwagę na takie opcje jak pomiar dystansu, prędkości, zliczenie przebytych okrążeń. Podczas wyboru przyrządu do tej aktywności warto sprawdzić, czy pulsometr posiada GPS, który pozwoli na podanie dokładnej lokalizacji. Gdy jesteś biegacze przełajowym uwzględnij obecność pomiaru kąta nachylenia powierzchni, temperatury, a także barometru. Zaawansowane modele urządzenia wyposażone są w funkcję wirtualnego przeciwnika, z którym można rywalizować.

Pulsometr na basen powinien być wodoodporny. W tej sytuacji warto także uwzględnić modele, które mierzą przebyty dystans bądź ilość spalonych kalorii. Gdy potrzebujemy urządzenia na spacer powinniśmy zakupić najprostszy pulsometr, czyli jednoczęściowy. Tu zwracamy uwagę na obecność funkcji mierzącej przebyty dystans, spalone kalorie, kąt nachylenia powierzchni czy też GPS. Te ostatnie elementy niekoniecznie muszą się znaleźć.

Dobry pulsometr dla rowerzystów to taki, który wyposażony jest w licznik. Pulsometr dla sportowców uprawiających sporty rowerowe powinien bowiem pozwolić na mierzenie prędkości (maksymalnej, średniej oraz aktualnej). Ważną kwestią, na którą należny zwrócić uwagę to obecność GPS. Gdy chcemy kupić urządzenie, które będziemy wykorzystywać na siłowni czy podczas ćwiczeń fitness powinniśmy zwrócić uwagę na obecność licznika spalonych kalorii, a także tłuszczu w gramach. Ponadto musimy mieć możliwość dostosowania programu treningowego do wagi, wzrostu, płci oraz wieku.

Synchronizacja z telefonem i aplikacja mobilna

Przez kompatybilność pulsometrów z wieloma aplikacjami sportowymi na smartfony uzyskamy dużą większą kontrolę swoich działań treningowych, podniesiemy rezultaty swojej aktywności, a co najważniejsze wpłyniemy na satysfakcję oraz motywację do jeszcze większego wysiłku fizycznego. Możemy wybrać specjalny zegarek sportowy, który będzie posiadał funkcję pulsometru, a dodatkowo da nam możliwość szerszego kontrolowania naszego treningu poprzez śledzenie trasy, czy inne przydatne funkcje

Pulsometr – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już co jest najistotniejsze w tym sprzęcie, pora wybrać najlepszy pulsometr. Godne polecenia pulsometry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie to: Garmini, Polar, Beurer, Sigma, Adidas, Timex, a ponadto Ciclosport. Warto także uwzględnić pulsometry chińskiego producenta Xiaomi. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane pulsometry. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.