Jazda na wrotkach to rozrywka, która kojarzy się z klimatem retro. W ostatnim czasie łatwo jednak zauważyć, że sport ten na powrót staje się bardzo popularny. W związku z tym na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej różnych modeli wrotek. Możemy natknąć się zarówno na wersje typowo rekreacyjne, jak i te profesjonalne. W tej sytuacji trudno dokonać właściwego wyboru. Podpowiadamy jakie wrotki wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Wrotki – czym się charakteryzują?

Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym są wrotki. Wiele osób z pewnością zastanawia się czym różnią się od popularniejszych w ostatnich latach rolek. Tradycyjnie rolki składały się z buta, który wyposażony był w cztery koła oraz specjalny mechanizm hamujący. Od jednośladowych rolek różni je głównie fakt, że są dwuśladowe. Dzięki temu uznawane są za bezpieczniejsze i przez to szeroko polecane ze względu na to, że jazda na nich jest stosunkowo łatwa.

Dobre wrotki można polecić nawet małym dzieciom ze względu na to, że są one stosunkowo stabilne. Nadają się jednak doskonale także dla doświadczonych zawodników, którzy lubią osiągać duże prędkości.

Wrotki dla dzieci – na jakie kryteria zwracać uwagę?

Tak jak w przypadku każdego innego produktu przed zakupem należy poważnie zastanowić się jakie wrotki kupić dla dziecka. Istnieje kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę.

Jednym z najważniejszych są kółka. Jak wiadomo wrotki posiadają dwa rzędy kółek, które dodają im stabilności. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy kółka są twarde, czy miękkie. Od tego zależy stabilizacja oraz komfort jazdy, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Im twardsze kółka, tym wolniej się zużywają i pozwalają na większe prędkości, jednak słabiej amortyzują wszelkie nierówności podłoża. Miększe kółka zapewniają większą przyczepność i chociaż szybciej się zużywają, stanowią bardzo dobre rozwiązanie do jazdy dla najmłodszych.

Warto także zwrócić uwagę na standard łożysk we wrotkach. Chociaż w przypadku dzieci, które używają rolek wyłącznie rekreacyjnie to kryterium nie jest szczególnie istotne, warto zadbać o to, aby wrotki naszej pociechy były wyposażone w łożyska dobrego rodzaju. Jak to rozpoznać? Wartość łożysk wyrażona jest na skali ABEC (klasy 1, 3, 5, 7 i 9). Im wyższa klasa, tym lepsze łożyska znajdują się we wrotkach.

sprawdź jakie rolki dla dzieci kupić

Nie można także nie wspomnieć o odpowiednim rozmiarze. Jest to bowiem kluczowe kryterium dla komfortu użytkowania wrotek przez dziecko. Zbyt luźny but może nieodpowiednio trzymać się stopy, a to wpływa negatywnie na stabilność wrotek. Może to spowodować zachwianie się, a nawet upadek. Za ciasne z kolei będą uwierały i mogą zniechęcić dziecko do jazdy. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Najczęściej proponuje się dobieranie wrotek o rozmiar większych niż standardowy rozmiar buta dziecka. Najlepiej jednak zapoznać się z tabelką rozmiarów, która zwykle dostępna jest na stronie producenta. Wówczas mamy gwarancję, że nawet wrotki kupowane online będą doskonale pasowały.

-> Zobacz także ranking bieżni domowych!

Jakie wrotki kupić?

Kiedy zależy nam na kupieniu wrotek warto jeszcze przed zakupem zastanowić się nad tym, który z dostępnych modeli będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. W sklepach można znaleźć całe mnóstwo różnych modeli dlatego dobrze orientować się w tym, czym konkretnie się różnią. Najczęściej spotykane są wrotki rekreacyjne i sportowe i to między nimi najczęściej musimy dokonać wyboru. Czym się charakteryzują poszczególne modele?

Wrotki przeznaczone do użytku rekreacyjnego są wybierane najczęściej dla dzieci lub osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą. Są one idealne do jeżdżenia po alejkach w parku, chodnikach czy specjalnie wyznaczonych ścieżkach. Chociaż nie rozwijają szerokich prędkości są bezpieczne i stabilne, dlatego bardzo dobrze nadają się nawet dla najmłodszych. Kolejną opcją są wrotki sportowe, które umożliwiają rozwinięcie dużo szybszej prędkości niż te rekreacyjne. Są bardzo zwrotne i szybkie – właśnie dlatego doskonale nadają się dla doświadczonych wrotkarzy. Można je szybko rozpoznać zważywszy na to, że buty najczęściej wykonane są w charakterystycznym sportowym stylu.

Wrotki damskie – przykładowe modele

Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w ciekawe wrotki damskie z pewnością znajdziemy na rynku te najbardziej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiamy ranking ciekawych modeli, które powinny zwrócić uwagę poszukujących.

  • Nils Extreme Wrotki Miętowe – sznurowane wrotki rekreacyjne ze skóry ekologicznej w uroczym miętowym kolorze
  • Smj Wrotki Pin Up – ciekawy model w stylu retro wykonany z wyjątkowo trwałych materiałów
  • Wrotki damskie skórzane retro Nijdam – eleganckie wrotki wykonane z naturalnej skóry
  • Smj Wrotki Exotic – wygodne wrotki damskie z kauczukowymi kółkami
  • Wrotki KRF School PPH – charakteryzuje je prosty fason i uroczy różowy kolor
  • Obecnie w sklepach możemy znaleźć całe mnóstwo fasonów i kolorów, dlatego zakup idealnych dla nas wrotek nie powinien być szczególnym kłopotem.

Wrotki dla dzieci – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze wrotki dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.