Urządzeń treningowych jakie możemy znaleźć na rynku jest cała masa. Powstają coraz to nowsze przyrządy, które pozwalają nam na bardzo wydajny trening. Jednym z nich jest wioślarz do ćwiczeń, często nazywany jako trenażer, bądź ergometr wioślarski. Jaki wioślarz do ćwiczeń kupić? W tym materiale przybliżymy wam nieco informacji o tym urządzeniu, oraz przedstawimy, jakie cechy powinien mieć najlepszy wioślarz do ćwiczeń.

Czym jest wioślarz i do czego służy?

Ergometr wioślarski do ćwiczeń, to jedno z najpopularniejszych urządzeń do treningu ogólnorozwojowego. Składa się on z ruchomego siedziska, zamontowanego na szynie po której się może poruszać. Dodatkowo mamy naciąg z uchwytem. Całość nie bez powodu nazywa się wioślarzem, bowiem z powodzeniem imituje ruchy, jakie wykonywane są podczas wiosłowania. Z pewnością trening aerobowy, oraz mający na celu wzmocnienie ciała z powodzeniem wykonamy na tym właśnie przyrządzie, który jest jak najbardziej pożądany w każdej domowej siłowni.

-> Sprawdź także jaki step do ćwiczeń kupić!

Jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać? Rodzaje ergometrów wioślarskich

Na rynku spotkamy różnego rodzaju trenażery, różniące się rodzajem oporu i napędu. Jest to parametr, którego wybór zadecyduje, jak dobry wioślarz do ćwiczeń kupimy. Różnią się one ceną i przede wszystkim metoda działania. Wyróżnić możemy systemy takie jak:

 • System magnetyczny – za koło zamachowe i opór odpowiada pokrętło, podobnie jak regulować możemy orbitrek, lub za pomocą komputera pokładowego. Jest to popularny rodzaj tego sprzętu.
 • System hydrauliczny – w tym przypadku opór sterowany jest poprzez tłoki, które poruszane są za pomocą ruchami wiosła.
 • System wodny – podobnie jak w przypadku hydraulicznego, tyle że za opór odpowiadają zbiorniki z wodą zamontowane w wiośle.

Dostępne są jeszcze również regulacje mechaniczne, oraz magnetyczno-powietrzne. Wiele osób zastanawia się jaki trenażer kupić? To sprawa bardzo indywidualna i zależy od tego co tak na dobrą sprawę nam bardziej odpowiada. Wioślarz magnetyczny uważany jest za lepszy, ze względu na lepszą precyzję sterowania oporem, oraz dobrą stabilność i mniejszy hałas, który generuje.

Ergometr wioślarski jest bardzo popularny przez to jak dobre efekty daje, oraz to, że może być wykorzystywany do ćwiczeń przez osoby w każdym wieku.

Na co zwrócić uwagę wybierając trenażer do ćwiczeń?

Kupując sprzęt do ćwiczeń zawsze miejmy na uwadze kilka istotnych parametrów, tak też jest w tym przypadku. Pamiętając o nich podczas zakupu możemy być pewni, że kupimy dobry ergometr wioślarski.

 • Wymiary – jak każdy sprzęt domowej siłowni, taki ergometr będzie zajmował sporo miejsca. Wiąże się to z faktem, że musimy sprawdzić podane przez producenta gabaryty. Jest to istotne, by porównać je z dostępnym miejscem w naszym pomieszczeniu, by nie tyle mieć na niego miejsce, a dodatkowo móc bez skrępowania wykonywać trening.
 • Jakość i materiały – nie kupujmy taniego sprzętu, który może nie posłużyć długo. Sugerujmy się tym, jakie opinie ma konkretny wioślarz, by kupić sprzęt na lata.
 • Producent – stojąc przed wyborem, upewnijmy się o tym, że kupujemy produkt renomowanego producenta. Przełoży się to na trwałość, oraz nasze bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń.
 • Dopuszczalne obciążenie – każda firma podaje w specyfikacji produktu, maksymalną wagę osoby ćwiczącej. Starajmy się unikać jej przekraczania, ponieważ nie stosowanie się do tego limitu może wiązać się z bezpowrotnym uszkodzeniem egrometru.
 • Dodatkowe akcesoria – takie jak regulowane siedzenie w odpowiedniej dla nas płaszczyźnie, pulsometr, czy inne potrzebne w treningu gadżety. Alternatywą dla zamontowanych w sprzęcie akcesoriów mogą być opaski smartband, albo zegarki sportowe.

Wioślarz do ćwiczeń – zalety

Trening z wioślarzem przynosi bardzo dobre efekty. Na samym początku upewnijmy się, że wykonujemy pierwsze nasze treningi pod okiem trenera, bądź osoby już z tym przyrządem zaznajomionej, która zna poprawną technikę i w razie potrzeby pokaże nam jak ćwiczyć. Wioślarz tak na dobrą sprawę można polecić każdemu, lecz nie stosuje się go w zbyt młodym wieku. Wiosłowanie jest raczej ćwiczeniem, gdzie nie możemy złapać poważnej kontuzji, a wystarczy dobra postawa i kolejność wykonywanych ruchów i możemy być pewni, że uzyskamy dobre rezultaty. Z pewnością, wiele osób kupuje ergometr, zamiast wybrać orbitrek, czy inny przyrząd do ćwiczeń aerobowych, ze względu na wiele zalet.

Do największych zalet płynących z ćwiczeń na wioślarzu można zaliczyć:

 1. Poprawa wydolności i ogólnej kondycji
 2. Angażowanie wielu grup mięśni (brzucha, ramion, pleców, oraz nóg)
 3. Wysmuklenie sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów
 4. Małe obciążenia stawów w porównaniu do innych ćwiczeń aerobowych

To tylko kilka zalet, by przekonać się jak dobry jest trening na ergometrze wioślarskim, trzeba tego osobiście doświadczyć. Z powodzeniem stosować go może każdy i będzie uzyskiwał dobre efekty.

Wioślarz do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się kierować, pora wybrać najlepszy ergometr wioślarski. Jest to przyrząd bardzo uniwersalny i z pewnością pozwoli nam nie tylko spalać tkankę tłuszczową, lecz odpowiednio rozwijać nasze ciało. Pamiętajmy o tym, by kierować się wspomnianymi przez nas parametrami. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane wioślarze. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Zainteresowania użytkowników
 • ktory wioslarz najlepszy