Wiele osób szuka urozmaicenia swojego treningu, w tym nowych przyrządów do ćwiczeń. W dzisiejszych czasach możliwości są coraz to większe i bez problemu możemy dopasować trening do swoich upodobań. Do ćwiczeń aerobowych i skutecznego wyrzeźbienia mięśni nóg z pewnością z pomocą przychodzi nam stepper. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki stepper kupić? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, by pomóc kupić wam najlepszy stepper.

Co to jest stepper i na co działa?

Stepper fitness to urządzenie niewielkich rozmiarów, które z pewnością jest idealnym wyborem do domowej siłowni. Ćwiczenie na stepperze przypomina nieco wchodzenie po schodach, bądź wspinanie się pod górkę. Jest to świetny wybór do wyrzeźbienia dolnych partii naszego ciała, czyli łydek, ud, oraz pośladków, oraz znakomitą formą spalania kalorii. Stepper, tak samo jak skakanka, jest takim typem przyrządu, który w swojej prostocie i kompaktowym rozmiarze niesie wiele korzyści.

Korzystanie ze steppera niesie wiele korzyści. Głównym jego atutem jest fakt, że ćwiczenia na nim nie obciążają stawów kolanowych, co dla wielu fanów aktywności fizycznej z pewnością będzie bardzo korzystne. Ponadto jest świetnym sposobem na zapewnienie intensywnego treningu bez konieczności wychodzenia z domu. Step do ćwiczeń może być alternatywą dla klasycznego steppera. Dzięki stepowi zyskujemy możliwość wykonywania dużej ilości ćwiczeń.

Jaki stepper wybrać? Rodzaje stepperów

Wiele osób stojąc przed wyborem zastanawia się jaki stepper kupić i jest to jak najbardziej zrozumiała sytuacja. Producenci sprzętu sportowego oferują coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologie. Warto zapoznać się z rodzajami tego sprzętu, by wiedzieć jak on działa, co wpłynie na to, czy kupimy dobry stepper. Najpopularniejsze typy stepperów to:

  • Stepper prosty – jest to klasyczny i najbardziej popularny rodzaj tego przyrządu. Symulują one ruch jaki nasze nogi wykonują podczas wchodzenia po schodach. Bardzo proste i tanie urządzenie, dobre dla początkujących.
  • Stepper skrętny – w tym przypadku ruchy jakie wykonujemy przypominają bardziej ruchy wykonywane podczas jazdy na łyżwach, czy też na rolkach. Angażujemy więcej partii mięśni niż w przypadku steppera prostego. Jest droższym wyborem niż klasyczny prosty stepper.
  • Stepper z kolumną – jest to wybór dla osób, które miewają problemy z równowagą, bądź też borykają się z chorobą kręgosłupa – kolumna bardzo go odciąża. Ćwiczenia na nim są prostsze i jest dobrym wyborem dla osób początkujących. Minusem jest to, że zajmuje więcej miejsca i jest droższy niż inne rodzaje tego sprzętu.
  • Stepper z linkami – jest to swego rodzaju sprzęt podobny do steppera bez linek. Same linki pozwalają na urozmaicenie treningu, możemy je dowolnie odczepić. Linki angażują również górne partie ciała. Stepper ten zajmuje więcej miejsca i jest droższy niż stepper bez linek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze steppera?

W przypadku, gdy wybieramy stepper przede wszystkim oceńmy to, jaki charakter treningu chcemy uzyskać. Jeżeli nie zależy nam na niczym specjalnym i raczej tylko celujemy w trening nóg, to najlepszym wyborem będzie stepper prosty. Dla bardziej wymagających przeznaczone są steppery skrętne, bądź te wyposażone w linki.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, jaki jest dopuszczalny limit obciążenia. Jest on zawsze podawany przez producenta i należy się do niego stosować. W przypadku nie przestrzegania przez nas limitu możemy uszkodzić urządzenie, a jego naprawa może nie być możliwa.

Stepper – wady i zalety

Każde urządzenie ma wady i zalety, tak też jest w przypadku steppera. Do zalet zdecydowanie możemy zaliczyć to, że jest to urządzenie małych gabarytów. Nie zajmuje ono tyle miejsca co bieżnia, czy rowerek treningowy, a z powodzeniem pozwoli przeprowadzić nam porządny trening dolnych partii ciała. Dobry stepper jest cichy, a więc nasz trening nie będzie przeszkadzał innym domownikom. Podstawowe wersje tego urządzenie są stosunkowo tanie.

Przechodząc do wad, trzeba na pewno powiedzieć, że urządzenie to jest przeznaczone tylko do treningu nóg, oraz w treningu aerobowego. Dodatkowe angażowanie rąk wymaga kupna linek, co jest kolejnym wydatkiem. Zaawansowane wersje tego sprzętu potrafią być drogie i nie trafią w gusta każdego z nas.

W przypadku, gdy naszym celem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, pomocny może okazać się spalacz tłuszczu. Dzięki suplementowi i połączeniu go z ćwiczeniami przyspieszymy proces spalania tkanki tłuszczowej.

Dodatkowe funkcje steppera

Kupując urządzenie sportowe praktycznie zawsze mamy możliwość wybrania sprzętu bardziej zaawansowanego, wyposażonego w dodatkowe funkcje. Tak też jest w tym przypadku. Do najbardziej przydatnych funkcji możemy zaliczyć:

  1. Licznik kroków – krokomierz
  2. Licznik dystansu
  3. Licznik spalonych kalorii
  4. Regulację oporu
  5. Pomiar prędkości

Wszystkie te funkcje są przydatne w celach statystycznych, a regulacja oporu będzie odpowiadać za to by ciężej było nam wykonywać kolejne kroki, działanie podobne jak w przypadku regulacji na orbitreku. Warto wybrać urządzenie mające te funkcje, ponieważ to w znacznym stopniu polepszy jakość korzystania z naszego steppera.

-> Zobacz także: Jakie rolki kupić – wybieramy najlepsze rolki dla dzieci i dla dorosłych!

Stepper – Ranking i cena 2020

Wiedząc już co jest najbardziej istotne w tym wyborze, pora wybrać najlepszy stepper. Weźmy pod uwagę to jaki trening nas najbardziej interesuje i rozważmy wybór sprzętu z dodatkowymi licznikami. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane steppery. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.