Wybierając odpowiedni sprzęt do ćwiczeń stoimy często przed bardzo trudnym wyborem. Możliwości jest coraz więcej, a co za tym idzie pojawia się coraz więcej różnych przyrządów. Dbanie o swoją sylwetkę i efektywny trening umożliwia nam również step do ćwiczeń. Jest to niepozorny sprzęt, lecz dobrze wykorzystany może nam dużo dać. Jaki step do ćwiczeń kupić? Zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje na jego temat, by pomóc wam kupić najlepszy step do ćwiczeń.

Czym jest step do ćwiczeń?

Step to bardzo proste urządzenie, które mimo swoich gabarytów daje nam bardzo dużo możliwości i może z powodzeniem urozmaicić nasz trening fitness, czy też trening siłowy. Stworzony najczęściej z tworzywa sztucznego. Ma podłużny kształt, który podparty jest na dwóch nóżkach. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju platforma. Stepy mają to do siebie, że można je na sobie stawiać, co zwiększy np. wysokość przy wykrokach, czy w aerobiku sprawi, że nasz trening będzie bardziej intensywny. Wiele osób używa stepu, podczas ćwiczeń na drążku do podciągania, by pomóc sobie wyskoczyć na odpowiednią wysokość i dobrze go chwycić.

-> Zobacz także: Ranking bielizny termoaktywnej!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stepu?

Tak jak w wielu innych przyrządach warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Będą one odpowiadać za to, czy kupimy dobry step do ćwiczeń.

  • Stabilność – step nie może ani trochę się posuwać podczas naszych ćwiczeń. Będzie to niekomfortowe oraz sprawi, że narazimy się na niepotrzebną kontuzję.
  • Materiały i wykonanie – dobry step powinien być pokryty warstwą antypoślizgową. Polepszy to naszą przyczepność i sprawi, że trening będzie bezpieczniejszy. Co do materiałów szukajmy stepów wykonanych z porządnej jakości tworzywa sztucznego, oraz mające dobre opinie.
  • Regulacja – na rynku znajdziemy stepy dwu i trzy poziomowe. Daje nam to większe pole manewru i będzie krokiem by zwiększyć poziom trudności wykonywanych ćwiczeń.
  • Marka – kupujmy sprzęt tylko od renomowanych producentów. Jest to gwarancja porządnego sprzętu, który wystarczy na lata i da nam bezpieczny i przyjemny trening.
  • Maksymalne obciążenie – ostatnia, ale jedna z najważniejszych kwestii jakie musimy brać pod uwagę. Każdy producent podaje wagę maksymalną osoby, która może wykonywać ćwiczenia na stepie. Przestrzeganie tego uchroni nam przed uszkodzeniem sprzętu.
Step Reebok Rael-1150Bl

Jaki step do ćwiczeń wybrać?

Trening na stepie to bardzo wydajne ćwiczenie, które przez wielu jest wybierane jako alternatywa dla steppera. Step to idealny wybór do treningu cardio. Możemy go wykonać w domowej siłowni, a sam sprzęt nie zajmie tyle miejsca co chociażby bieżnia, czy rower treningowy. Wiele osób wybiera sam step jako przyrząd do ćwiczeń siłowych i z powodzeniem wykonamy na nim pompki, dipy, czy też wykroki.

Jeżeli chcemy poprawić swoją skoczność, bądź interesuje nas step na którym będziemy mogli się rozciągać, to możemy kupić step wielopoziomowy. Jest to nic innego jak złączone w jedną całość kilka stepów, bądź specjalne do nich podstawki. W zestawie ze stepem świetnie sprawdzi się także mata do ćwiczeń. Pozwoli ona na połączenie tych dwóch akcesoriów i wykonywanie większej ilości ćwiczeń w kombinacjach.

-> Zobacz także: Ranking poduszek sensomotorycznych do ćwiczeń!

Trening na stepie

Sam trening ze stepem sprowadza się do tego, gdzie zaprowadzi nas nasza wyobraźnia i to tutaj jest granica. Możemy wykonywać cały wachlarz różnych ćwiczeń na partie mięśni takie jak: nogi, brzuch, oraz nawet górne partie mięśni. Step jest często wykorzystywany w aerobiku i kalistenice. Jest kilka ważnych rzeczy o których należy pamiętać podczas treningu na stepie.

  1. Przed treningiem pamiętajmy o dobrej rozgrzewce
  2. Ćwicząc stawiajmy na stepie całą stopę
  3. Wyprostowana postawa ze spiętymi mięśniami brzucha
  4. Odpowiednie obuwie o antypoślizgowej podeszwie

Step do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już co jest najistotniejsze i czym się kierować w wyborze, pora kupić dobry step do ćwiczeń. Bierzmy pod uwagę jakość wykonania, oraz w jakim celu będziemy go wykorzystywać. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane stepy do ćwiczeń. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.