Chyba nie ma takiej osoby, która nie miała styczności ze skakanką, chociażby na lekcjach wychowania fizycznego w szkole. Jest to czynność przez wielu dobrze znana, a sam przyrząd jest używany w gimnastyce od wielu pokoleń. Jest to idealna rzecz do rozgrzewki, czy też efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Jaką skakankę kupić? Postaramy się pokrótce przekazać Wam najważniejsze informacje by waszym wyborem padła najlepsza skakanka.

Zalety treningu na skakance

Sama budowa skakanki nie powinna być dla nas obca, bo każdy zapewne wie jak ona wygląda, ale nie do końca może wiedzieć jakie korzyści płyną z używania tego jakże banalnego przyrządu. Trening ze skakanką może być urozmaicany i to jest jego główna zaleta. Możemy zrobić porządny trening samą skakanką, albo może być ona tylko samym dodatkiem do naszego zestawu ćwiczeń.

Wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń na skakance powoduje dużą aktywacją i mobilizacje dolnych partii naszego ciała, czyli uda, biodra, oraz łydki. Możemy skutecznie wyrzeźbić i spalić tłuszcz z tych części ciała, ale nie tylko. Skakanie zaangażuje wszystkie większe partie mięśni, a ruch rękoma dodatkowo uaktywni nasze barki i przedramiona. Skakanka przez wiele osób wykorzystywana jest jako element poprawiający wydajność i kondycję, bardzo lubiana przez osoby uprawiające sztuki walki, takie jak boks.

Skakanka sama w sobie jest mała i poręczna, co pozwala nam na zabranie jej praktycznie wszędzie, a to ważny atut, bo nie każdy przyrząd pozwala na jego zabranie w podróż. Cena skakanki nie jest wysoka, co czyni ją praktycznie idealnym i bardzo prostym przyrządem do ćwiczeń. Można bez problemu korzystać z niej w domu. Dla osób, które nie mają tyle miejsca, by znalazła się u nich trampolina fitness, która daje podobne efekty, skakanka będzie jak najbardziej dobrym wyborem.

-> Sprawdź także ranking orbitreków!

Rodzaje skakanek – jaką skakankę wybrać?

Kiedyś skakanki były tylko wykonane ze sznurka, lecz wraz z rozwojem technologicznym rozwijają się także przyrządy do ćwiczeń. Warto wiedzieć czym się one charakteryzują, by w naszym sprzęcie treningowym znalazła się dobra skakanka.

  • Skakanka ze sznurka bądź tworzywa sztucznego – to jedna z najbardziej klasycznych skakanek i często jest dobrym wyborem dla początkujących. Wykonana z gęsto splecionych włókien. Zaletą jest niska cena, aczkolwiek nie pozwoli ona na szybki i bardzo intensywny trening.
  • Skakanka z koralików – równie dobry wybór co poprzednia skakanka. Jest stworzona z szeregu kolorowych koralików, przez co efektownie wygląda. Równie tania, lecz też nie jest zbyt szybka.
  • Skakanka skórzana – jest to skakanka polecana bardziej zaawansowanym. Wykonanie ze skóry sprawia, że jest dużo szybsza, a co za tym idzie droższa. Przy treningu trzeba uważać, żeby się nie uderzyć, bo jest to znacznie bardziej bolesne niż w przypadku poprzednich skakanek.
  • Skakanka metalowa – najcięższa skakanka, która osiąga największą szybkość. Zdecydowanie polecana jedynie osobom, które w skakaniu doszły do perfekcji. Pozwala osiągać bardzo dużą prędkość, przez co trening na niej może być bardzo intensywny. Wymaga dobrej koordynacji ruchowej ponieważ uderzenie nią jest bardzo bolesne.
Skakanka jest często niedoceniana. Jest mała i poręczna, przez co możemy ją wszędzie zabrać, a przy odpowiedniej technice jest w stanie zapewnić nam bardzo intensywny trening.

Jaką skakankę kupić?

Wybór skakanki powinien być zdecydowanie bardzo osobisty. Każdy powinien wybrać produkt dostosowany do swoich umiejętności, mowa tutaj o materiałach z jakich została ona wykonana. Wiele osób na początek kupuje skakanki za ciężkie, co prowadzi do błędnej techniki i niezbyt efektownego treningu. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności powinniśmy przechodzić na kolejne stopnie. Począwszy od skakanki ze sznurka, aż po skakankę metalową.

Ciekawym wyborem może okazać się skakanka z licznikiem. Jest to specjalny rodzaj sprzętu, który zlicza nam obroty jakie wykonaliśmy. Bardziej zaawansowane modele na podstawie naszej wagi i ilości obrotów mogą obliczać dodatkowo spalone kalorie. Jest to droższy wybór. W przypadku dobrego monitorowania naszego treningu świetnie spisze się opaska smartband lub też zegarek sportowy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wykonanie rączek. Mogą być one wykonane z szeregu różnych materiałów takich jak pianka, drewno, czy nawet metal. Zwróćmy uwagę na to, by była ona pokryta materiałem antypoślizgowym, co zapewni nam dobry i pewny chwyt.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze skakanki?

Wiedząc już z czego powinna być wykonana nasza skakanka, oraz jakie powinny być jej rączki, warto wiedzieć czym się jeszcze kierować, by trafić na jak najlepszą skakankę.

  1. Skakanka nie powinna być za krótka. Wybór zbyt krótkiej skakanki zmusiłby nas do zbyt wysokiego skakania, co dla poczatkujących mogłoby być zalążkiem złych nawyków.
  2. Nie powinna być też za długa, ani włóczyć się po ziemi. Jeżeli okaże się trochę za długa, warto owinąć ją symetrycznie wokół rączek, co spowoduje jej skrócenie.
  3. Wybierajmy sprzęt tylko renomowanych producentów, który przeszedł odpowiednie testy wytrzymałościowe. Będzie to gwarancją kupna porządnego sprzętu.

Skakanka do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Po zaznajomieniu się z tym co powinien mieć taki sprzęt, pora by znalazła się u nas najlepsza skakanka. Zwróćmy uwagę na długość, wykonanie, oraz dostosowanie materiału z jakiego została ona wykonana do poziomu naszych umiejętności. Przedstawiamy zestawienie, w którym znajdziecie polecane skakanki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.