Na rynku pojawia się coraz to więcej przyrządów do treningu, obejmujących nawet najmniejsze partie naszego ciała. W większości wykorzystywane są one przez osoby mające takie zalecenie, bądź celujące w tą konkretną grupę mięśni. Jednym z takich przyrządów, jest ściskacz do rąk. Niepozorny, mały przedmiot, który potrafi wiele wnieść do naszego treningu. Jaki ściskacz do rąk kupić? W tym artykule zdradzimy wam, co brać pod uwagę, by znaleźć dobry ściskacz do rąk.

Czym jest ściskacz do rąk?

To niepozorna, bardzo prosta konstrukcja, która niesie ze sobą wiele korzyści. Ściskacze to akcesoria sportowe, złożone z metalowych prętów, dodatkowo posiadających oplot z gumowe tworzywa, bądź też pianki. Całość może się zginać, a cała sprężyna jest regulowana, żeby odpowiadać za opór. Jest to niepozorny przyrząd, przez wielu zastępowany przez hantle, bądź kettlebell. Pozwala on znacznie wzmocnić mięśnie rąk, głównie przedramion, oraz popracować nad chwytem. Daje to pewność podczas wykonywanych ćwiczeń. Często stosowany jest jeszcze przez osoby po urazach, jako element rehabilitacji, bądź tez jako zwykła zabawka do odstresowania się.

Jaki ściskacz do rąk wybrać – rodzaje ściskaczy

Wybór odpowiednio sprzętu to przede wszystkim wiedza na temat tego, do czego konkretny rodzaj służy. Wybierzmy najlepszy ściskacz do rąk zależenie od tego jak chcemy go używać i jakie będzie jego przeznaczenie.

  • Ściskacze sprężynowe – to ściskacze klasyczne. Przeznaczone są stricte do treningu mięśni naszych przedramion. Stosowane przez sportowców w wielu dyscyplinach, takich jak tenis ziemny, ale też chociażby kalistenika, by rozwijać swój chwyt i mięśnie przedramion, które są w tych sportach bardzo istotne.
  • Ściskacze antystresowe – to ściskacze, które nie wykonane są z metalu, ani nie posiadają sprężyny. To najczęściej piłeczka, bądź inny kształt z tworzywa sztucznego. Jest on giętki. Występuję różne twardości. Często używany przez osoby wracające do sprawności po kondycji, dający bardzo dobre efekty.
  • Ściskacz z licznikiem – to bardzo ciekawy rodzaj. Najczęściej to model sprężynowy, który dodatkowo posiada licznik. Mechanizm taki sam jaki posiada skakanka z licznikiem. Zlicza on liczbę wykonanych powtórzeń, przez co możemy kontrolować swój trening.
  • Ściskacz do treningu palców – to ściskacz, który zamiast rozłożenia siły palców na jeden element posiada odpowiedni kilka przycisków na poszczególne palce. Jest to przyrząd raczej specjalistyczny i stosowany tylko w określonych sytuacjach, równie w rehabilitacji.

Jak widać, występuje kilka różnych rodzajów ściskaczy. Decydując się na wzmocnienie naszych przedramion, oraz chwytu najlepiej wybrać ściskacz sprężynowy. Model ten posiada zazwyczaj w swojej konstrukcji możliwość dokręcenia sprężyny, co da większy opór i zwiększy poziom trudności. Jeżeli zaś interesuje nas bardziej powrót do sprawności po urazie, bądź dostaliśmy zalecenie rehabilitanta, bądź fizjoterapeuty by zakupić taki przedmiot, to najlepsza będzie piłeczka. Jest ona miękka i bardziej działa rozluźniająco i poddaje się kształtowi naszej dłoni.

Ściskacz do rąk z pianką to idealny wybór, który zapewni nam dobry chwyt i wygodę ćwiczeń.

Kiedy stosować ściskacze do rąk?

Jak każdy przyrząd, ściskacz do dłoni ma także główne zastosowania, które warto wiedzieć przed zakupem. Wiele osób nie wie o istnieniu takiego przyrządu, a widząc go zastanawia się po co to komu. Można wyróżnić dwie grupy zastosowań ściskaczy:

  1. Wzmocnienie mięśni dłoni i przedramion – to główny powód wybierania tego przyrządu. Daje on dobre efekty, ponieważ pozwala na odizolowanie przedramienia i ręki od reszty mięśni, więc nasze barki czy tez kaptury nie będą pod presją jak w innych przyrządach mających na celu wzmocnienie tej grupy mięśni.
  2. Rehabilitacja – często jest to zalecenie terapeuty. Osoby, mające dolegliwości z nadgarstkami, bądź sprawnością dłoni dostają zalecenie ćwiczenia ściskaczem – klasycznym, bądź też piłeczką z tworzywa, czy pianki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nigdy nie kupujmy sprzętu sportowego w pośpiechu. Jest go cała masa i często możemy wybrać źle i trafić na coś czego nie chcieliśmy. Zwróćmy największą uwagę na aspekty takie jak:

  • Opór i regulacja – jeżeli stawiamy na rozwój mięśni, to sprawdzajmy jaki parametr oporu będzie posiadał nasz ściskacz. Warto wybrać takie modele, które posiadają dokręcaną sprężynę, bądź specjalną śrubkę, która to odpowiada za regulacje oporu,
  • Uchwyt – warto wybrać coś, co będzie wygodne. Nie chcemy przecież by po kilku minutach bolała nas ręka. Najlepiej spisują się uchwyty z pianki, które dobrze leżą w dłoni, oraz nie pozwalają na pocenie się,
  • Producent – kupujmy tylko produkty od producentów, którzy wcześniej testowali swój sprzęt. Bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejsze, ale też jakość,
  • Dodatkowe opcje – rzeczy takie jak licznik, pudełko, czy szata wizualna – kierujmy się tu według naszego uznania.

Ściskacz do rąk – Ranking i cena 2020

Gdy dobrnęliśmy już do końca, pora wybrać najlepszy ściskacz do dłoni. Weźmy pod uwagę to, jak jest wykonany, oraz jaki jest cel naszego treningu – czy to wzmocnienie mięśni, czy też rehabilitacja. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane ściskacze do rąk. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.