Trening na rowerze to bardzo dobra aktywność fizyczna, lecz nie zawsze może być ona z powodzeniem na zewnątrz wykonywana. Okres jesienno-zimowy może stanowić dużą przeszkodę w postaci niskiej temperatury, bądź opadów śniegu i deszczu. Wiele osób rezygnuje wtedy z treningu, ale jest na to recepta. Można wyposażyć się w rowerek, podobnie jak dla biegaczy ratunkiem dla nich jest dobra bieżnia do biegania. Jaki rower treningowy kupić? W tym artykule przedstawimy Wam najistotniejsze informacje, by wybrać najlepszy rower treningowy.

Rodzaje rowerów treningowych – jaki rowerek treningowy wybrać?

Pierwszym z czym się zetkniemy, to z pewnością to rodzaj roweru treningowego. By wybrać dobry rower treningowy, trzeba się z tym zaznajomić, bo to bardzo istotne. Rodzaje o których będziemy mówić, to sposób wytwarzanego przez rower oporu, który wytwarzany jest w procesie ćwiczenia.

Rower mechaniczny

Jest to najprostszy z możliwych mechanizm i jednocześnie najbardziej tradycyjny rowerek treningowy. Metoda jego działania jest bardzo prosta. Polega ona na zwiększaniu tarcia koła, poprzez pokrętło. Jest to rowerek średniej wagi. Bardzo prosty w obsłudze i podobnie w przypadku ewentualnej awarii, powinniśmy w stanie sobie sami poradzić z naprawą. Minusem może być fakt generowania sporego hałasu.

Rower magnetyczny

Ten typ roweru treningowego jest zdecydowanie bardziej zaawansowany niż opisywany poprzednio rower mechaniczny. Jest on trochę cięższy, lecz znacznie prostszy w obsłudze. Wiele osób twierdzi, że to praktycznie najlepszy wybór. Regulacja oporu koła odbywa się poprzez hamulec magnetyczny, przez co jesteśmy w stanie ustawić odpowiedni dla nas opór z dużą precyzję, ponadto możliwy jest tu znacznie większy opór maksymalny niż w przypadku rowerka mechanicznego. Dodatkowym plusem jest to, że działa on znacznie ciszej, co w warunkach domowych może być bardzo korzystne.

Rower elektromagnetyczny

Ze wszystkich typów rowerków, rowerek elektromagnetyczny to model najbardziej zaawansowany, a jednocześnie najdroższy. Jest to połączenie rowerka magnetycznego z elektroniką, a za samo sterowanie oporem odpowiada mikroprocesor. Daje on nam również szeroki wachlarz funkcji i programów, którymi możemy urozmaicić nasz, oraz monitorować parametry życiowe, czas oraz przebieg treningu. Cena takiego urządzenia jest adekwatna do oferowanych przez niego funkcji, więc dosyć wysoka.

Rower treningowy jest bardzo częstym wyborem, ponieważ istnieje wiele modeli tego sprzętu, co daje nam dużą możliwość personalizacji go pod nasze preferencje.

Rodzaje rowerków – poziomy, pionowy i spinningowy

Oprócz tego, jak przebiega samo regulowanie oporu warto zwrócić uwagę na to w jakiej pozycji przyjdzie nam ćwiczyć. Nie dla wszystkich każda pozycja będzie wygodna, dlatego by wybrać dobry rowerek treningowy jest to również ważna kwestia.

Rower pionowy

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj rowerków. Bardzo przypomina on jazdę na zwykłym rowerze, przez co jest tak często wybierany. Zależnie od tego jaka pozycję preferujemy, czy też wyprostowaną zbliżoną do roweru miejskiego, czy bardziej pochyloną jak w jeździe na rowerze szosowym, lub agresywną jazdę na rowerze górskim. Trening na tym rowerze nie jest wskazany dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i mają przeciwwskazanie od lekarza. Dodatkowo, jest to dobry wybór dla osób dbających o swoje serce, oraz płuca. Jest on stosunkowo tani i prosty w obsłudze.

Rower poziomy

To model roweru, który jest przeznaczony dla osób, które wolą mieć oparcie pleców, bądź borykają się z wspomnianymi problemami kręgosłupa. Pozycja jest tutaj bardziej korzystna dla naszego kręgosłupa. Trening nie obciąża kręgosłupa i w dużym stopniu wpływa też na działanie mięśni brzucha. Dobry wybór dla osób, które mają nadwagę i boją się o równowagę na rowerze poziomym. Jest to bardziej zaawansowany sprzęt niż rower pionowy, lecz nadal da się go kupić w rozsądnej cenie, lecz zajmie trochę więcej miejsca.

Rower spinningowy

Z wszystkich trzech omawianych przez nas rowerów, jest to model najbardziej zaawansowany, przeznaczony dla osób, których jazda na rowerze to nie tylko lekki trening. Na sprzęcie tego typu będziemy siedzieć w pozycji bardzo pochylonej, przypominającej jazdę na rowerze szosowym. Trening na tym rowerze może być najbardziej intensywny. Moment obrotowy przenoszony jest za pomocą łańcucha bądź taśmy, co jeszcze bardziej zbliża go do zwykłego roweru. Bez wątpienia, jest to rower przeznaczony dla profesjonalistów i osób lubiących wyzwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka treningowego?

Wiedząc już z czym się je samo pojęcie rowerka, jakie mamy typy rowerków ze względu na pozycję, oraz wytwarzanie oporu, pora dowiedzieć się jakie są dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę i mogą być przydatne w naszym treningu.
Pomiary czasu i innych parametrów – w wypadku, gdy chcemy by nasz sprzęt liczył ilość spalonych kalorii, czas, czy też posiadał programy, to powinniśmy celować w rowerek elektromagnetyczny, który nam tę funkcję zapewni.
Regulacja siodełka i kierownicy – to ważna kwestia i raczej powinniśmy skłaniać się ku rowerowi z możliwością kilkupoziomowego regulowania wysokości siodełka, oraz szerokości i pozycji kierownicy, by w jak największy sposób przystosować nasz rower to naszego ciała.
Limit obciążenia – każdy producent podaje maksymalną wagę osoby, jaka może ćwiczyć na urządzeniu, w tym przypadku na rowerze. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ nie stosowanie się do tego może bezpowrotnie uszkodzić nasz sprzęt.
Gabaryty urządzenia – kupując rowerek zwracajmy uwagę na to jak duży jest, by zapewnić mu miejsce w domu czy też domowej siłowni. Mając mało miejsca warto kupić rower poziomy, bo jest najmniejszy.

Jaki rowerek treningowy kupić?

Gdy wiemy na co zwracać uwagę, pora wybrać najlepszy rowerek treningowy. Weźmy pod uwagę typ urządzenia, jak i pozycję w jakiej będzie nam najwygodniej ćwiczyć, oraz by była ona dla nas korzystna. Pamiętajmy o tym, by największą wagę przywiązać do pozycji, bo to ona będzie istotna, by trening był bezpieczny i nie mógł w jakikolwiek sposób narazić nas na kontuzję.

Kierujmy się w drugiej kolejności ceną, a wiąże się to głównie z rodzajem wytwarzania oporu. Tańszym wyborem będzie zdecydowanie rower mechaniczny, a najdroższym i zarazem oferującym najwięcej elektromagnetyczny. Warto zastanowić się także nad alternatywami dla domowego treningu cardio jak orbitrek, czy wioślarz.

Warto też pamiętać, gdzie stawiamy nasz rowerek, oraz na czym. Aby zabezpieczyć nasze podłoże, a często są to panele, warto pomyśleć nad tym, by pod rowerkiem znalazła się specjalna mata, która ochroni nasze podłoże, przed uszkodzeniami mechanicznymi i rysami.

Mechaniczny rowerek treningowy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy mechaniczny rower treningowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Magnetyczny rowerek treningowy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy magnetyczny rower treningowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Elektromagnetyczny rowerek treningowy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy elektromagnetyczny rower treningowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.