Kupując rower, możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż dostępnych jest multum modeli. Do poruszania się po drogach utwardzonych i jazdy po nierównym terenie świetnie sprawdzają się rowery trekkingowe. Można po nie sięgać nawet w przypadku długich dystansów, wystarczy wyposażyć je w bagażnik i sakwy. Bardzo ważną kwestią podczas kupowania takiego jednośladu jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań, ustalenie maksymalnego budżetu, wybranie właściwego rozmiaru ramy i kół. Do tego dochodzi jeszcze dobór szerokości opon, sprawdzenie osprzętu i dodatkowych akcesoriów.

Jaki rower trekkingowy kupić?

Jednym z ważnych parametrów w rowerze jest rama, która w przypadku tego trekkingowego może być stalowa, karbonowa lub aluminiowa. Najlepszym wyborem okazuje się być ta wykonana z aluminium – lekka, sztywna, wytrzymała. Dalej mamy koła – do wyboru są rozmiary 26, 28 i 29 cali. Lepszą zwrotność zapewniają te pierwsze, ale łatwiej pokonuje się przeszkody tymi mającymi 28 cali. Gwarantują też lepszą przyczepność i stabilność. Na większych oponach możliwe będzie szybsze pokonywanie trasy. Rozmiar kół zawsze dobiera się w oparciu o swój wzrost. Jeśli chodzi o opony, to trzeba je dostosować do rozmiaru obręczy i ramy rowerowej. Jeśli chcemy jeździć bezproblemowo po nierównym wyboistym terenie, to warto wybrać opony z agresywnym bieżnikiem. W przypadku gładkiego podłoża sprawdzą się te z bieżnikiem semi-slick. Rowery trekkingowe nie muszą mieć amortyzacji, ale jeśli zależy nam na tłumieniu wstrząsów, to warto wybrać model ze sztywnym widelce` Sprawdzić trzeba też rodzaj hamulców, gdzie za najlepsze uznaje się hamulce szczękowe hydrauliczne, ale dużo popularniejsze są hamulce V-Brake.

-> RANKING ROWERÓW GÓRSKICH!

Rower trekkingowy damski czy męski?

W zależności od tego, kto ma być użytkownikiem jednośladu, wybrać należy rower trekkingowy damski lub męski. W modelach typowo kobiecych górna część ramy zwykle znajduje się niżej, a siodełko jest szersze, co wynika z odmiennej anatomii ciała. Panie mają większy rozstaw kości kulszowych. Węższe ramiona wymagają sięgnięcia po węższą kierownicę. Oczywiście nie oznacza to jednak tego, że rower trekkingowy męski się nie nadaje dla płci pięknej. Chodzi tutaj po prostu o pewne udogodnienia, mające na celu uprzyjemnić jazdę kobietom.

Coraz większą popularnością cieszy się elektryczny rower trekkingowy, szczególnie wśród pań, które zwykle mają mniejsze możliwości fizyczne i szybciej się meczą. Oczywiście nie jest to żadną regułą, szczególnie w przypadku wysportowanych pań, które nie stronią od aktywności fizycznej. Zaskoczą niejednego mężczyznę. Modele elektryczne są dużym ułatwieniem, szczególnie przy dłuższych i bardziej wymagających trasach. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą dać się mocno we znaki każdemu z nas. Jeśli zabraknie siły w nogach, zawsze można przestać intensywnie pedałować i nadal pokonywać kolejne kilometry bez większego wysiłku. Na pełnym ładowaniu przejedziemy średnio sto kilometrów. Wystarczy potem podłączyć akumulator i go naładować, co zresztą wiąże się z relatywnie małymi kosztami. Nie mówiąc już o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, gdzie produkujemy prąd za darmo, wobec czego nie trzeba liczyć się z żadnymi wydatkami związanymi z ładowaniem baterii. Rozwiązanie to doceni każdy, szczególnie osoby starsze, niewysportowane, o słabej kondycji.

-> Sprawdź także, jaki smartband wybrać!

Rower crossowy a trekkingowy – co będzie lepszym wyborem?

Sporą popularnością cieszą się zarówno rowery trekkingowe, jak i crossowe. W obu przypadkach można mówić o wielu zaletach i cechach wspólnych. Nie są to jednak takie same dwukołowce, wobec czego nie należy stosować tych dwóch różnych nazw zamiennie. Rower trekkingowy jest bardzo podobny do roweru miejskiego i świetnie sprawdzi się w jeździe po asfaltowych drogach czy ubitych polnych ścieżkach. Opony w takich jednośladach są wąskie, mają gładki bieżnik. Są wyposażone w błotniki, bagażnik, podpórkę, często też w dymano. Rower crossowy łączy w sobie cechy dwukołowca trekkingowego i górskiego. Nie znajdziemy w jego przypadku żadnych dodatkowych akcesoriów. Jest to bardziej sportowy rower, o agresywnej geometrii. Jeśli szukamy takiego do jazdy po wymagającym terenie, łącznie z pokonywaniem nierówności, idealnie sprawdzi się właśnie model crossowy.

Rower trekkingowy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane rower trekkingowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.