Rowerem zwykle jeździmy po drogach utwardzonych, przede wszystkim po asfalcie czy chodniku w postaci ścieżki rowerowej. Popularnym wyborem staje się wobec tego rower miejski, który idealnie sprawdza się w takich warunkach. Rodzajów jednośladów jest wiele, ale model miejski uznaje się za uniwersalny środek transportu. Jeśli potrzebujemy dwukołowca do jeżdżenia poza miastem, to w przypadku trudniejszych terenów typu wiejskie drogi i leśne ścieżki zaleca się kupować rower górski. Ten miejski przeznaczony jest do spokojnej, komfortowej i rekreacyjnej jazdy po równej drodze/ścieżce. Przy jego wyborze trzeba wobec tego zwracać uwagę przede wszystkim na kwestię wygody i udogodnienia.

Wybieramy rower miejski

Rowery miejskie cieszą się sporą popularnością, wobec tego można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Decydując się na zakup tego rodzaju jednośladu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego konstrukcję. Bardzo ważna będzie rama – może być damska lub męska. Często wybierana jest tak zwana damka, która została stworzona z myślą o kobietach, ale panowie również bardzo chętnie sięgają po takie rozwiązanie. Wynika to po prostu z wygody – górna rura została obniżona, co przekłada się na komfortowe wsiadanie. Zaletą rury podsiodłowej ustawionej niemalże pionowo jest to, że umożliwia przybranie pozycji siedzącej blisko kierownicy i wyprostowanej sylwetki. Podczas wybierania roweru zawsze trzeba mieć na uwadze to, aby dobrać optymalny rozmiar ramy, kierować się swoim wzrostem i proporcjami ciała.

Następnie mamy kierownicę, która jest niczym pilot od telewizora, bo to właśnie za jej pomocą można precyzyjnie sterować jednośladem. Rowery miejskie mają kierownicę nazywaną potocznie jaskółką ze względu na jej mocne wygięcie. Jeśli będzie dobrze wyprofilowana, to położone na niej dłonie ułożą się niemalże równolegle do ramy. Nie powinno być żadnych problemów z przyjmowaniem stabilnej, wyprostowanej pozycji podczas jazdy. Istotną kwestią będą też hamulce i biegi, na co należy zwrócić uwagę podczas przeglądania różnych modeli rowerów. Te tradycyjne nie mają przełożeń, a hamulec jest bezpośrednio połączony z piastą znajdującą się z tyłu. Obecnie dużo większą popularnością cieszy się rower miejski z przerzutkami, które zwykle są wbudowane w piastę, ale można też znaleźć takie zewnętrzne. Nowoczesne jednoślady miejskie są wzbogacone o hamulce szczękowe lub rolkowe. Do wyboru mamy też od trzech do nawet kilkunastu biegów.

-> Dowiedz się jaki rower trekkingowy kupić!

Jakie wyposażenie będzie potrzebne w przypadku roweru miejskiego?

W zależności od wybranego modelu i producenta rower miejski może mieć inne wyposażenie. Warto wspomnieć, że nie wszystkie jednoślady posiadają przerzutki, co jednak bardzo przydaje się podczas podjazdów i nierówności. Warto wobec tego zwrócić uwagę na ich obecność – najlepiej, aby były przynajmniej trzy przełożenia. Bardzo przydatne są także błotniki, szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych, kiedy to musimy jechać w deszczu. Jeśli nie chcemy mieć pobrudzonych ubrań, to błotniki będą niezbędnym elementem wyposażenia. Przyda się także bagażnik rowerowy, co ułatwi przewożenie zakupów. Mile widziana jest osłona na łańcuch, co poprawi estetykę jednośladu i zabezpieczy ubrania przed zabrudzeniami. Zniknie też problem z wkręcającymi się sznurówkami w koło. Wygodne siodełko to podstawa. Komfort jazdy zwiększą również amortyzatory.

-> Sprawdź także: Ranking rowerów elektrycznych!

Rower miejski damski oraz męski – czy są jakieś różnice?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy kupić pierwszy lepszy rower miejski, ale nic bardziej mylnego. Najlepszy jednoślad to taki, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Znaczenie ma nawet płeć, którą producenci rowerów biorą pod uwagę podczas projektowania swoich produktów. Wynika to przede wszystkim z odmiennej anatomii. Kobiety i mężczyźni mają inną budowę ciała, co ma znaczenie w przypadku dwukołowców. Istotna jest geometria ramy – popularne są damki z łagodnym łukiem. Różnice dotyczą też kolorystyki, designu, co jest oczywiście kwestią indywidualnych preferencji. Panowie zwykle sięgają po rowery w ciemnych kolorach – czarny, szary, brązowy. Z kolei panie preferują jaśniejszą kolorystykę – biele, pastelowe barwy, nawet zielenie, czerwienie czy błękity. Mile widziane są rowery miejskie z ciekawymi wzorami, szczególnie z motywami florystycznymi i etnicznymi.

Rower miejski – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane rowery miejskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.