Jako że jakość polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, idealnym rowerem będzie model górski. Poradzi sobie on na nierównym podłożu, zapewniając jednocześnie komfortową podróż. W przypadku tego typu jednośladów można mówić o uniwersalności, bo sprawdzą się nie tylko na górskich szlakach, ale też na miejskich drogach asfaltowych. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, wobec czego znalezienie idealnego modelu nie jest żadnym wyzwaniem. Wystarczy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby zakup okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jaki rower górski kupić?

Zakup roweru górskiego powinien być dobrze przesyłany ze względu na to, że wiąże się to z niemałym wydatkiem. Dobrej jakości modele mogą kosztować przeszło kilka tysięcy złotych. Przy wyborze dwukołowca należy mieć na uwadze nie tylko cenę czy wygląd, ale przede wszystkim specyfikację techniczną. Tym bardziej, jeśli zamierzamy z niego często korzystać, potrzebować będziemy modelu skrojonego na miarę sowich potrzeb. Pierwszą kwestią jest to, kto będzie na nim jeździł. Nieco inaczej wygląda rower górski damski niż męski. Różnią się one pod wieloma względami – między innymi geometrią czy siodełkiem. Jeśli przyjrzymy się bliżej, to rower górski męski odróżnia się od tego damskiego ramą, kierownicą, mostkiem, chwytami, dźwigniami, klamkami hamulcowymi, długością korb, przełożeniami, rozmiarówką, nawet masą.

-> Zobacz także, jaki rower miejski wybrać!

Rower górski a rozmiar ramy

Istotną kwestią przy wyborze każdego roweru jest rodzaj ramy i geometria. Uniwersalne modele pozwalają na jazdę zarówno w górach, jak i po ulicach asfaltowych. Jeśli potrzebujemy dwukołowca do uprawiania kolarstwa zjazdowego, to szukamy modelu z amortyzatorami o dużym skoku, z nisko ułożonym siodełkiem. Do jazdy w terenie wspaniale sprawdzają się rowery górskie z amortyzatorem zarówno na przednim, jak i na tylnym kole.

Początkującym polecić można modele hardtail, czyli takie bez tylnej amortyzacji, z aluminiową ramą. Wyróżniają się one lekkością, przystępną ceną. Dużo droższe są ramy karbonowe i z dobrej jakości stali. Dobierając odpowiedni rozmiar ramy, warto oczywiście mieć na uwadze tabele podawane przez producentów, ale kluczowe będzie jej wymierzenie. Wygodny i bezpieczny rower górski to taki, który zapewni komfortowe wsiadanie i zsiadanie.

-> Sprawdź także ranking rowerów trekkingowych!

Jaki rozmiar kół wybrać?

Kolejną kwestią będzie wybór kół, które mają wpływ na jakość jady. Na początek wystarczą koła o średnicy 29 cali – zarówno w przypadku jazdy po nierównościach, jak i dłuższych dystansów. Zdecydowana większość rowerów górskich ma koła 27,5 cala, co świetnie sprawdza się przy podjazdach czy zjeżdżaniu w dół. Dalej mamy hamulce, najlepiej jeśli są to hydrauliczne hamulce tarczowe. Na tym elemencie nie można oszczędzać bo chodzi przecież o kwestię naszego bezpieczeństwa. Czasami liczą się dosłownie sekundy, dlatego rower obowiązkowo powinien mieć sprawne hamulce, które zapewniają możliwość szybkiego zwolnienia i zatrzymania się.

Przy dużych i ciężkich kołach potrzebować będziemy tarcz hamulcowych o większym rozmiarze. Wybierając rower górski należy mieć na uwadze również napęd – najlepsze będą modele z korbami z dwiema traczami. Z kolei pedały mogą być platformowe na początek, a potem warto przejść na zatrzaskowe.

-> Dowiedz się, jakie białko kupić!

Coś dla miłośników technologii, wygody, ekologii i ekonomii

Ciekawym rozwiązaniem jest rower elektryczny, który będzie świetnym wyborem dla osób stawiających na wygodę i chcących zwiększyć zasięg pokonywanych kilometrów na dwukołowcu. W przypadku elektryków jest tak, że możemy w każdej chwili przestać pedałować i podróżować bezwysiłkowo przez co najmniej kilkadziesiąt kilometrów na jednym ładowaniu. Naładowanie baterii nie zajmuje wiele czasu, można to zrobić dosłownie wszędzie  – nie tylko w domu, ale też w pracy czy u znajomych. Przy długiej czy trudnej trasie, niesprzyjających warunkach atmosferycznych, taki niemalże samoczynnie jadący rower będzie nieoceniony. W przypadku złej pogody warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną. Jedynym minusem jest relatywnie wyskoki koszt zakupu, ale inwestycją szybko się zwraca bo średnio przejechanie 100 kilometrów na takim jednośladzie to wydatek rzędu paru złotych. Jak widać, oszczędności są naprawdę spore, a komfort użytkowania ogromny.

Rower górski – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najpopularniejsze rowery górskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.