Jeśli chcemy zachęcić osoby starsze i schorowane do jazdy na dwukołowcu, to idealnym rozwiązaniem okazuje się być rower elektryczny dla seniora, który umożliwia pokonywanie wielu kilometrów bez większego wysiłku. Ruch to zdrowie, ale wraz z upływem czasu spada kondycja i zmniejszają się możliwości organizmu. W przypadku roweru elektrycznego pedałuje się do czasu, aż zabraknie nam sił, a nasze mięśnie potrzebować będą chwili odpoczynku. Tego typu dwukołowce są świetną opcją praktycznie dla każdego. Jest to bardzo wygodny, ekologiczny i ekonomiczny środek transportu. Wspaniale sprawdza się nie tylko na trasach miejskich bo do dyspozycji są modele crossowe, rowery trekkingowe, górskie. Mamy nawet mały rower elektryczny składany, który pokochają dzieci i młodzież. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy znajdzie dla siebie ten idealny, zgodnie z potrzebami, preferencjami i oczekiwaniami.

Elektryczny rower – o co w tym chodzi?

Niezależnie od tego czy wybierzemy rower elektryczny damski czy rower elektryczny męski, w każdym przypadku zasada działania tych jednośladów będzie taka sama. Wyposażone są one w silnik wspomagający jazdę, dzięki czemu poruszanie się nimi staje się bardzo komfortowe, szczególnie jeśli zabraknie nam siły w nogach do dalszego pedałowania. W przypadku wymagającego terenu nawet przy dobrej kondycji łatwo jest o zmęczenie. Wystarczy uruchomić napęd elektryczny i bez trudu pokonamy kolejne kilometry wyznaczonej trasy. Oczywiście chodzi tutaj o wspomaganie a nie o samoczynną jazdę, jak na skuterze. Można natomiast regulować i kontrolować uzyskiwaną prędkość poruszania się, chociaż nie będzie ona zawrotna – kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, w zależności od mocy silnika.

Na jednym ładowaniu można przejechać ich mniej lub więcej, co uzależnione jest od wydajności baterii. Naładowanie akumulatora nie sprawia żadnych problemów bo wystarczy wyjąć baterię, po czym podłączyć ją do gniazdka elektrycznego. Nie brakuje modeli wyposażonych w funkcję szybkiego ładowania, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Koszt przejechania stu kilometrów na takim e-rowerze może wynieść zaledwie złotówkę, co z pewnością przemawia na korzyść tego nowoczesnego środka transportu.

-> RANKING ROWERÓW GÓRSKICH

Jaki rower elektryczny kupić?

Bardzo ważną kwestią podczas wybierania roweru elektrycznego jest silnik – napęd może być centralny lub montowany na piastach. Zaleca się wybierać ten z przodu ze względu na lepszy komfort prowadzenia jednośladu. Dalej mamy baterie, które różnią się rodzajem i wytrzymałością. Popularne są akumulatory litowo-jonowe, lekkie, wydajne, kompaktowe, bardzo żywotne. Istotna będzie pojemności baterii, co wpływa na czas jazdy na jednym ładowaniu. Akumulator może być umiejscowiony na dolnej rurze lub być zintegrowany z ramą. Rodzaj hamulców także ma znaczenie bo wpływa na poziom bezpieczeństwa.

Optymalnym wyborem będą dwukołowce z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi, ale popularne są też te mechaniczne. Na uwadze powinno się mieć to, aby tarcze były jak największe, co przekłada się na silniejsze hamowanie. Jest to bardzo istotne podczas poruszania się po wymagającym terenie, gdzie nie brakuje nierówności. Mile widziane są magnetyczne czujniki hamowania. Znaczenie ma także jakość materiałów użytych do wykonania roweru, z naciskiem na ramę, hamulce, baterię, pedały i opony. Sprawdzić trzeba także dodatkowe wyposażenie typu oświetlenie, błotniki, osłony na łańcuch, bagażnik rowerowy, przerzutki, podpórki.

-> Zobacz także, jaki rower miejski wybrać!

Rower elektryczny cena – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Jeszcze wcale nie tak dawno temu, gdy rowery elektryczne dopiero pojawiły się na rynku, ich ceny były mocno zaporowe. To właśnie wysokie koszty zakupu stanowiły główną przeszkodę, ale obecnie są one coraz niższe, przystępne nawet dla przeciętego Kowalskiego. Nadal pozostają mocno zróżnicowane, ale podstawowe modele dostaniemy już za niecałe trzy tysiące złotych. Są to te najtańsze, dlatego ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dużo lepszym wyborem będzie rower elektryczny powyżej 4000 złotych, kupiony w specjalistycznym sklepie. Markowe jednoślady zasilane energią elektryczną to wydatek powyżej dziesięciu tysięcy złotych.

Rower elektryczny – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane rowery elektryczne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.