Tajemniczo brzmiąca nazwa dysk sensomotoryczny niezbyt wiele nam mówi, ale z pewnością kojarzy się z ruchem. Jest to gadżet o specyficznej budowie, który określa się mianem poduszki. Oczywiście nie chodzi tutaj o poduszkę do spania, tylko do wykonywania różnych ćwiczeń. Okazuje się, że płyną z tego liczne korzyści, dlatego warto zainteresować się tym ciekawym akcesorium. Poduszka sensomotoryczna przynosi ukojenie przy dolegliwościach bólowych, w tym pleców. Pomaga rozruszać się bez większego wysiłku. Idealnie sprawdza się u osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej. Czas najwyższy dowiedzieć się o niej czegoś więcej i przekonać się o wielorakich zaletach korzystania z niej.

Jak działa poduszka sensomotoryczna do siedzenia?

Zmorą XXI wieku jest prowadzenie siedzącego trybu życia i stronienie od aktywności fizycznej, co niestety niesie za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych. Nie ruszamy się, po czym dziwimy się, że mamy złe samopoczucie, doskwierają nam różne dolegliwości i pojawiają się mniej lub bardziej poważne schorzenia. Nieprawidłowy tryb życia to jeden z głównych czynników wszelkich chorób, dlatego zawsze trzeba zacząć od przyjrzenia się mu i dokonania odpowiednich zmian nawyków. Nie pomoże żadna magiczna pigułka ani profesjonalne leczenie, jeśli nie zadbamy o podstawy.

Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie, oczywiście taki umiarkowany i dostosowany do naszych indywidualnych możliwości. Wielogodzinne siedzenie na krześle, fotelu czy kanapie przekłada się na wielorakie problemy zdrowotne. Kluczową kwestią będzie wdrożenie ćwiczeń gimnastycznych, mających na celu rozruszanie całego organizmu i usprawnienie jego funkcjonowania. Każdy zastój limfy sprzyja magazynowaniu się toksyn, co jest prostą drogą do utraty zdrowia.

-> Sprawdź także: Jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń?

Poduszka sensomotoryczna – czy warto?

Ergonomiczne krzesło to jedno, ale warto wspomóc się poduszką sensoryczną. Coraz więcej świadomych osób korzysta z takiego innowacyjnego rozwiązania. Na początku możemy czuć pewien dyskomfort ze względu na siedzenie na niestabilnym podłożu, ale wbrew pozorom wiąże się to z wieloma korzyściami w wielu aspektach. Taki dysk sensoryczny wymusza przyjmowanie przez nas prawidłowej pozycji kręgosłupa. Trzeba utrzymać stabilność ciała, czyli aktywować mięśnie, co oczywiście przekłada się na ich wzmocnienie. Regularne poruszanie krążkami międzykręgowymi ma na nie zbawienny wpływ, poprawia ich kondycję. Korzystając z poduszki sensomotorycznej, możemy liczyć na to, że łatwiej będzie nam przyjmować odpowiednią postawę nie tylko podczas siedzenia, ale też stania i chodzenia. Okazuje się, że osoby użytkujące takie dyski pracują efektywniej. Wynika to z napięcia mięśni, co wzmaga koncentrację i poprawia pamięć. Znika problem z uczuciem ciągłej senności w przypadku pracy przy biurku.

Do czego można wykorzystać poduszkę sensomotoryczną?

Dysk sensomotoryczny ma wiele zastosowań, z całą pewnością nie służy wyłącznie do siedzenia. Jest to opcja przeznaczona praktycznie dla każdego – młodych, dorosłych, starszych, chorych, osób z nadwagą. W przypadku najmłodszych zapobiegnie wadom postawy, a u starszych dzieci można je skorygować. Poduszka sensomotoryczna idealnie sprawdza się do codziennego użytkowania, może być też wykorzystywana do rehabilitacji. Na rynku znajdziemy szereg modeli tego typu gadżetów, dzięki czemu każdy dobierze dla siebie ten idealny, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Różnią się one pod wieloma względami – przeznaczeniem, wielkością, grubością – podobnie jak guma do ćwiczeń. Jedna strona dysku powinna być płaska i antypoślizgowa, a druga miękka i wypukła. Niektóre posiadają też specjalne wypustki. Wyróżnić można poduszki sensomotoryczne do masażu stóp, dla dzieci, pod odcinek lędźwiowy pleców, pod pośladki.

Poduszka sensomotoryczna służy przede wszystkim do siedzenia, można na niej wbrew pozorom przyjąć wygodną pozycję. Najważniejsze jest to, że dysk wręcz wymusza przyjmowanie właściwej postawy i odciąża kręgosłup. Można go położyć na krzesło czy fotel lub wykorzystać do siedzenia dynamicznego na podłodze. Jeśli marzy nam się prozdrowotny i relaksujący masaż stóp, to również warto sięgnąć po poduszkę sensoryczną. Można liczyć na odprężenie stóp, lepsze ukrwienie. Posikując się takim gadżetem, można wykonywać przeróżne ćwiczenia, możliwości są niemalże nieograniczone. Taką aktywnością fizyczną zaangażujemy wiele partii mięśniowych. Dysk sensomotoryczny przyda się do fizjoterapii, pomoże poprawić koordynację ruchową i nie tylko.

->ZOBACZ TAKŻE: RANKING PIŁEK DO ĆWICZEŃ

Poduszka sensomotoryczna – ranking i cena 2020

Wiedząc już czym jest poduszka sensomotoryczna, pora wybrać najlepszą dla nas. Przedstawiamy zestawienie, w którym znajdziecie polecane poduszki oraz dyski sensomotoryczne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.