Szukając urozmaicenia, albo wzbogacenia naszego treningu, możemy natknąć się na coraz to bardziej zaawansowane urządzenia, które z powodzeniem uwydatnią nasz trening. Jednym z nich jest platforma wibracyjna, która parę lat temu zadebiutowała na rynku, wprowadzając możliwość trenowania w klubach, a później nawet w domu. Jaką platformę wibracyjną wybrać? W tym artykule, przedstawimy wam czym jest ten sprzęt, oraz jakie cechy powinna mieć najlepsza platforma wibracyjna.

Czym jest i jak działa platforma wibracyjna?

Platforma wibracyjna, jak sama nazwa wskazuje jest swego rodzaju stepem, na który możemy wejść, a po jego włączeniu uaktywnią się specjalnie zaprogramowane wibrację. Może być też sprzedawana jako mata wibracyjna, która jest nieco inaczej skonstruowana. Działanie wibracji stymulacji naszych mięśni.

Z początku nie było to wielkie odkrycie i nie przyjęło się to aż tak dobrze. Z biegiem czasu, gdy użytkownicy zauważyli zaskakujące efekty, zaczęła ona być popularna. Dobra platforma wibracyjna angażuje nawet do 50% mięśni więcej, niż ćwiczenia bez niej. Może być ona wykorzystywana sama w sobie, lub jako element dodatkowy. Możemy po prostu korzystać z samych drgań, bądź dołożyć do drgań ćwiczenia, co jeszcze bardziej pobudzi nasze mięśnie do działania i da bardzo dobre efekty.

Trening na platformie wibracyjnej

Przyrząd jakim jest platforma wibracyjna wymaga od nas umiejętności, a raczej dobrej techniki wykonywania ćwiczeń. Trening może być zarówno pasywny jak i aktywny. Obydwa to zgoła inne czynności, które postaramy się Wam opisać.

Trening aktywny

Trening ten polega na dołożeniu dodatkowych drgań wykonywanych przez platformę do standardowych ćwiczeń. Wykonywać można cały szereg ćwiczeń i tak na dobrą sprawę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i to nad jaką partią mięśni chcemy ćwiczyć. Z powodzeniem możemy wykonywać ćwiczenia na uda takie jak przysiady, czy też na łydki, takie jak wspinanie się na palcach. Równie dobrze możemy ćwiczyć górne partie mięśni poprzez podpór przodem o matę wibracyjną, lub nawet pompki.

Trening pasywny

Trening ten jest zgoła odmienny od wspomnianego wcześniej treningu aktywnego. Ćwiczenia będą polegać na przypięciu specjalnej taśmy do partii ciała jaką chcemy ćwiczyć. Najczęściej będziemy mogli stymulować mięśnie brzucha, ud, czy w przysiadzie górnych partii ciała. Jest to grupa mniej intensywnych ćwiczeń, dobrych na początek w przygodzie z tego typu urządzeniem.

-> Zobacz ranking bieżni do biegania!

Platforma wibracyjna – zalety i wady

Jak każdy sprzęt sportowy, platforma wibracyjna ma swoje zalety i wady. Jest to przyrząd dosyć nietypowy i choć wiąże się z tym, że trzeba na niego czasami sporo wydać, daje on zaskakujące efekty w bardzo krótkim czasie, oraz jest w stanie urozmaicić nasz trening.

Zalety:

  • Redukcja tkanki tłuszczowej
  • Poprawa krążenia
  • Ujędrnienie i wyszczuplenie sylwetki
  • Masaż i poprawa samopoczucia
  • Dodatkowy element w planie treningowym

Wady:

  • Często spory wydatek w przypadku bardziej rozbudowanych modeli
  • Zajmuje więcej miejsca niż równie popularny pas wyszczuplający
  • Nie może być stosowany przez osoby z chorobami układu nerwowego
Platforma wibracyjna to idealny przyrząd, jeżeli chcesz ujędrnić swoje ciało i przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania

Tak jak wspomnieliśmy już w przypadku wad, jedną z nich jest fakt, że taka platforma nie może być stosowana przez grono osób chorujących na choroby układu nerwowego, chorobę Parkinsona, oraz padaczkę. Istnieje zbyt duże ryzyko na nagłe pogorszenie samopoczucia, więc odradza się ćwiczenia na platformie u osób cierpiących na wyżej wymienione przypadłości. Podobnie jest w przypadku świeżych urazów, ran, oraz chorób serca i w przypadkach gdy osoba posiada wszczepiony rozrusznik. Grupą która nie może korzystać z tego typu urządzeń są również kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Jaką platformę wibracyjną kupić?

Platforma wibracyjna występuje w kilku różnych typach. Spotkać możemy platformy wibracyjne z uchwytem, bez niego, różnego rodzaju maty, oraz platformy, które wyglądają jak step i mają kształt stóp człowieka. Wyborów jest wiele, aczkolwiek wszystko zależy od nas i tego jakiego charakteru trening chcemy przeprowadzać na nim. Dobrym wyborem jest platforma wibracyjna z pasem, która daje nam możliwość przeprowadzenia zarówno treningu aktywnego jak i pasywnego. Jeżeli szukamy czegoś alternatywnego dla platformy, to podobne efekty daje trampolina fitness i trening na niej, która gabarytowo jest taka sama jak platforma, a znacznie tańsza.

Platforma wibracyjna – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się charakteryzuje taki sprzęt, pora by znalazła się w naszym sprzęcie najlepsza platforma wibracyjna. Zwróćmy uwagę głównie na nasze potrzeby i charakter ćwiczeń jakie chcemy wykonywać. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane platformy wibracyjne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.