Brzydka pogoda na zewnątrz, czy chociażby wygoda ćwiczeń w domowym zaciszu sprawiła, że wiele osób szuka sprzętu do ćwiczeń, który pozwoli bez wychodzenia na siłownie zrobić dobry trening. Dzięki temu też powstał orbitrek. Jest to przyrząd, który przez wielu jest niedoceniany, ale potrafi zaangażować wiele grup mięśni, co czyni go bardzo pożądanym. Jaki orbitrek kupić? W tym artykule pomożemy wam zdecydować. Zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje, by wybrać najlepszy orbitrek.

Jakie mięśnie pracują przy treningu na orbitreku?

Orbitrek to sprzęt, który jest w stanie zaangażować najważniejsze grupy mięśni, pozwalając na bardzo obszerny trening cardio, ale też ogólnorozwojowy. Dodatkowym atutem jest fakt, że ćwiczenia na orbitreku nie obciążają stawów, co jest dużym plusem dla osób, które mają problemy z nimi, bądź dla osób z nadwagą. Najważniejsze mięśnie jakie angażujemy przy ćwiczeniach na orbitreku to:
Nogi – to główna siła napędowa, z jakiej korzystamy w orbitreku. Ćwiczenia na nim pozwolą na wyrzeźbienie praktycznie wszystkich dolnych partii mięśni takich jak uda, łydki, oraz pośladki.
Ramiona – konstrukcja orbitreka opiera się na połączeniu dolnej części z górną, przez co przy ruchu nóg, automatycznie wprawiane w ruch są uchwyty na ręce. W przypadku gdy je trzymamy, bardzo dobrze pracują nasze barki i ramiona.
Brzuch – wiele orbitreków oprócz dużych uchwytów posiada też dwa małe, które trzymając nie musimy ruszać rękoma. Dzięki temu jeszcze bardziej angażujemy nasz brzuch.

Orbitrek to idealne połączenie treningu ogólnorozwojowego z treningiem wydolnościowym. Jest to urządzenie bardzo często wybierane w zastępstwie gdy nie przypada nam do gustu bieżnia, bądź chcemy po prostu trening urozmaicić. Wysiłek na orbitreku pozwali spalić dużą ilość kalorii w małym czasie co czyni go bardzo efektywnym.

Jaki orbitrek wybrać?

Rynek oferuje nam różne typy orbitreków. Przyjdzie nam się zmierzyć z podobnymi rodzajami jak w przypadku gdy kupujemy rowerek treningowy. Przede wszystkim jest to rodzaj oporu, oraz to jak zaawansowane funkcje daje nam dany model. Warto je mieć na uwadze, by wybrać dobry orbitrek. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje orbitreków, których charakterystykę pokrótce przedstawimy.

Orbitrek mechaniczny

W przypadku tego modelu, sterowanie oporem następuje poprzez tradycyjne pokrętło. Pozwala ono na ustawianie większego oporu. Jest to typ sprzętu, który powoli odchodzi do lamusa, ze względu na swoją żywotność, która jest na ogół krótka, przez co jest już rzadko spotykany. Tani wybór, ale do domowego użytkowania może być trochę głośny, ze względu na mechanizm, który wywołuje opór.

Orbitrek magnetyczny

To zdecydowanie bardziej zaawansowana wersja tego sprzętu, która z powodzeniem wyparła poprzedni orbitrek mechaniczny. W tym modelu za wywoływanie oporu odpowiedzialne są magnesy, które za pomocą pola magnetycznego stwarzają opór. Mamy tutaj mechanizm, który pozwoli nam na bardziej precyzyjne ustawienie oporu. Jest to wybór droższy, aczkolwiek znacznie cichszy co dla wielu może być dodatkowym atutem.

Orbitrek elektromagnetyczny

To zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie z wszystkich dostępnych. Sterowanie oporem jest dostępne poprzez specjalny komputer. Dodatkową jego zaletą jest opcja programów treningowych, oraz monitorowania wielu parametrów takich jak prędkość, dystans, czy też nawet nasz puls. Jest to najbardziej zaawansowany eliptyczny orbitrek, a w parze z tym idzie cena, która nie jest mała. Najbardziej spisze się u wymagających użytkowników ceniących sobie możliwości zmieniania programów treningowych i precyzyjnego dostosowania oporu.

Orbitrek – wady i zalety

Decydując się na kupno takiego sprzętu bez względu trzeba wiedzieć jakie są jego mocne i słabe strony, bo jak wiadomo, każdy sprzęt je ma i żaden nie jest idealny.
Zalety orbitreków:
• Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej i możliwość bardzo intensywnego treningu
• Małe obciążenia stawów podczas treningu
• Angażowanie wielu partii naszego ciała
• Prosta i intuicyjna obsługa
• Dobry wybór dla osób przechodzących rehabilitację, by stopniowo odzyskiwać sprawność
• Możliwość kontrolowania naszego pulsu za pomocą wbudowanego pulsometru, a jeżeli nie to polecane jest kupienie dedykowanego. Pulsometr pozwoli nam kontrolować nasz aktualny puls.

Wady orbitreków:
• Cena – w wielu przypadkach za dobry sprzęt trzeba sporo zapłacić
• Potrzebna przestrzeń na jego umiejscowienie w domu
• Mała różnorodność ćwiczeń

Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?

Co jeszcze będzie istotne przy kupnie orbitreka? Z pewnością to z jakich materiałów jest wykonany. Polecamy kupować sprzęt tylko od renomowanych producentów, którzy posiadają certyfikowane produkty, które przeszły szereg testów. Do tego warto zwrócić uwagę na to jaki jest maksymalny udźwig konkretnego modelu i warto się tego stosować. Nie stosowanie się do zaleceń może spowodować uszkodzenie sprzętu, a jego naprawa może być kosztowna. Dodatkowym elementem będą z pewnością programy treningowe, oraz monitorowanie przebiegu całej aktywności.

Ważne jest też to, by sprawdzić rozmiar orbitreka, by mieć pewność, że mamy na niego miejsce w pomieszczeniu gdzie będzie stał. Na sam koniec określmy się jaki mamy budżet. Im więcej jesteśmy w stanie przeznaczyć, tym bardziej zaawansowany będzie nasz sprzęt. Jest to bardzo częsta alternatywa dla takich sprzętów jak bieżnia, czy ergometr wioślarski, ze względu na to, że jest bardziej kompaktowa.

Orbitrek – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już co jest najbardziej istotne pora dokonać wyboru. Kierując się tym o czym wspomnieliśmy w artykule, możemy być pewni, że znajdzie się u nas dobry orbitrek. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych orbitreków, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Orbitrek mechaniczny – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy orbitrek mechaniczny. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Orbitrek magnetyczny – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy orbitrek magnetyczny. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Orbitrek elektromagnetyczny – Ranking i cena 2019

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepszy orbitrek elektromagnetyczny. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.