Na rynku pojawiają się coraz to nowsze przyrządy, które pomagają nam w urozmaiceniu ćwiczeń i dążeniu do osiągnięcia dobrej formy. Jednym z nich jest odważnik kettlebell, który daje nam wiele możliwości nowych ćwiczeń. Jaki kettlebell kupić? W tym artykule przedstawimy wam czym ten odważnik się charakteryzuje, oraz co brać pod uwagę, by kupić najlepszy kettlebell.

Co to jest kettlebell?

Kettlebell jest to rodzaj odważnika, który z powodzeniem może zastępować hantle. Jest on wykonane zgoła inaczej i ćwiczenia jakie nim wykonujemy także się różnią od tych wykonywanych hantelkami. Kettlebell ma kształt kuli, która jest z jednego końca spłaszczona, co umożliwia jej stabilne postawienie na ziemi. Posiada również uchwyt, który to właśnie daje nam szerokie możliwości wykonywanych ćwiczeń. Odważniki kettlebells były niegdyś wykorzystywane w wojsku, a ostatnimi czasy zyskały popularność w sportach siłowych, ze względu na swoją wszechstronność. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami takich przyrządów jak atlas do ćwiczeń i wolimy wolne ciężary, to jest to jak najbardziej dobry wybór.

Trening z kettlebells a trening z hantlami – czym się różni?

Kettlebells wyglądem przypomina spłaszczoną kulę armatnią, którą dostaniemy tak samo jak hantle w różnej wadze. Kształt jaki ma ten odważnik pozwala nam na większą różnorodność wykonywanych ćwiczeń, ponieważ ma przesunięty środek ciężkości. Największym atutem kettlebells jest fakt, że przy jego pomocy, w ćwiczeniach aktywujemy więcej partii mięśni, w tym mięśnie głębokie. Dzięki temu, nasza sylwetka zyskuje smukłej postury i pozwala nam się równomiernie rozwijać.

Ponadto ćwicząc z kettlebells możemy wykonywać więcej ćwiczeń niż z samymi hantlami. Jedną ręką, bądź oburącz, przydadzą się do przysiady, wykroków, a nawet pompek. Zestaw dwóch takich odważników zapewni nam bardzo dobre możliwość i skutecznie wzbogaci nasz plan treningowy o nowe elementy.

-> Sprawdź także: kołyska do brzuszków – jaką kupić?

Jaki odważnik kettlebell wybrać?

Jest to przyrząd, który wymaga od nas przede wszystkim dobrej techniki, więc dobrym wyborem na początku będzie wybranie kettlebell o małej wadze, by wdrożyć się w trening z nowym przyrządem. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jaki chwyt ma nasz odważnik. Istotne jest to, by był on dodatkowo pokryty sztucznym tworzywem. Sprawi to, że będziemy mieli pewniejszy chwyt, sam przyrząd nie wypadnie nam z dłoni i po prostu będzie nam wygodniej z nim ćwiczyć. Wszystko z umiarem, ponieważ nie może być też w pełni gumowany, co uniemożliwi nam rotację odważnika.

Kupując kettlebell, warto pamiętać o tym jaką wagę wybrać. Tak samo jak hantle, kupując ten przyrząd musimy zdecydować się na konkretną wagę, a co za tym idzie określić się jakie odważniki są dla nas odpowiednie. Warto na początek oszacować i kupić odważnik lżejszy, niżeli cięższy, który nie będzie ani trochę wygodny w ćwiczeniach, a technika będzie daleka do poprawnej.

Odważniki kettlebells są tak często wybierane, ze względu na duże możliwości wykonywanych ćwiczeń i dobre efekty.

Jak zacząć ćwiczyć z kettlebells?

Warto od początku starać się ćwiczyć z mniejszym ciężarem, by wypracować poprawną technikę. Jest ona tutaj kluczowa, by cały trening dawał dobre efekty. Nasz plan treningowy wzbogacajmy w coraz to nowsze i bardziej skomplikowane ćwiczenia, wybierając te które uważamy za słuszne, a odrzucając te, których jeszcze nie jesteśmy w stanie zrobić, bądź po prostu nie są dla nas przyjemne. Warto zacząć ćwiczyć pod okiem specjalisty, bądź osoby, która ma już z tym przyrządem doświadczenie. Dobry kettlebell jest w stanie dać nam świetne efekty, ale jeżeli będziemy robić to niepoprawnie, to narazimy się na kontuzję.

->Odwiedź także: Ranking dysków sensomotorycznych!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak w przypadku każdego przyrządu, jest grupa parametrów oraz istotnych rzeczy, które warto mieć na uwadze przy kupnie odważnika. Pamiętając o nich możemy być pewni, że kupimy dobry odważnik kettlebell. Do najważniejszych rzeczy należą:

  • Ciężar – wybierzmy odpowiednio ciężar, albo zdecydujmy się na ketlebell regulowane. Możemy tam dokładać ciężarki, co sprawia, ze jest to sprzęt bardziej uniwersalny.
  • Jakość wykonania – zarówno rączka, jak i ciężarek. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, by zapewnić dobry komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo treningu.
  • Marka – kupujmy tylko produkty od renomowanych producentów. Były one tworzone pod okiem profesjonalistów i przeszły szereg testów. Jest to znacznie lepsze i bezpieczniejsze niż tani sprzęt sportowy niskiej jakości.

Ćwiczenia z kettlebell – zalety

Odważnik kettlebell jest na tyle uniwersalny, że jest w stanie nam zapewnić cały szereg ćwiczeń. Jak już wspomnieliśmy dają nam one znacznie więcej niż hantle, a przede wszystkim stymulują mięśnie głębokie. Do największych zalet i cech, które zapewni nam trening z odważnikami kettlebells należą:

  • Zwiększenie siły
  • Gibkość
  • Motoryka
  • Koordynacja ruchowa

Kettlebell dla dzieci

Nie tylko dorośli mogą ćwiczyć z tym przyrządem. Dobry kettlebell dla dzieci pozwoli im rozwijać się w zakresie gimnastyki artystycznej, oraz korekcyjnej. Są to znacznie mniejsze ciężary. Pozwalają dzieciom z powodzeniem ćwiczyć jak dorosłym i od najmłodszych lat poprawnie się rozwijać. Dobra technika wpłynie na prawidłową posturę i ogólny rozwój dziecka. Kettlebell dobrze wpływa na wszystkie mięśnie, również mięśnie rąk i przedramion. W celu dobrego treningu chwytu można kupić także ściskacz do rąk, by móc ćwiczyć mięśnie przedramienia i trenować nadgarstek.

Odważnik kettlebell – Ranking i cena 2020

Wiedząc już co jest najistotniejsze w wyborze, pora kupić najlepszy odważnik kettlebell. Będzie to bardzo istotne, by dobrać wagę do swoich możliwości i kupić sprzęt najbardziej ergonomiczny. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane odważniki kettlebell. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Odważnik kettlebell 1-7kg – RANKING 2020

Odważnik kettlebell 8-16kg – RANKING 2020

Odważnik kettlebell 17-26kg – RANKING 2020