Dobre łyżwy powinny odpowiednio chronić nogę oraz zapewnić jej jak największy komfort. Na rynku do wyboru mamy łyżwy sznurowane, zapinane na klamry czy rzepy. Hokejówki, bądź łyżwy figurowe, wszystko w zależności od tego, co zamierzamy robić na lodowisku i jakie są nasze umiejętności. Decydując się na kupno łyżew, na samym początku warto przemyśleć, to który ze sportów uprawianych na lodowisku, najbardziej nas interesuje. Może są to ewolucje na lodzie, szybka jazda albo hokej? Najłatwiej jazdę na lodzie opanować na łyżwach do hokeja. Z tego względu osobom dopiero początkującym poleca się kupienie łyżew hokejowych. Profesjonalne łyżwy figurowe to propozycja dla osób bardziej zaawansowanych, a panczeny służą do szybkiej jazdy na lodzie. W tym artykule przedstawimy wam co jest najistotniejsze w ich wyborze, oraz podpowiemy jakie łyżwy kupić.

Jakie łyżwy wybrać – rodzaje łyżew

Wybór łyżew nie należy do takiego prostego jak się może wydawać. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj ich wykonania i przeznaczenie każdej z konstrukcji. Jeżeli stoimy przed wyborem pierwszych łyżew to warto się temu dobrze przyjrzeć.

  • Łyżwy hokejowe –  przeważnie produkowane są z nylonu oraz skóry. To łyżwy szerokie i wysokie, sięgające aż za kostkę. Posiadają wzmocnienie na kostce i pięcie, dzięki czemu początkujący łyżwiarze są zabezpieczeni przed upadkiem. Podeszwa jest w większości przypadkach wykonana z plastiku.
  • Łyżwy figurowe – buty do łyżew figurowych wykonane są zawsze ze skóry. Sięgają do połowy łydki. Posiadają ząbki z przodu, żeby amortyzować poślizg w trakcie wykonywania akrobacji figurowych. Polecane są osobom na zaawansowanym poziomie w łyżwiarstwie. Osoby mało doświadczone w trakcie nauki na figurówkach często upadają i nabywają kontuzji. Zawodowcy wybierają profesjonalne łyżwy figurowe.
  • Panczeny – polecane są także osobom zaawansowanym w łyżwiarstwie. Charakteryzują się mniejszym rozmiarem niż dwa poprzednie modele łyżew, są także krótsze i nie mają zamontowanych żadnych wzmocnień. Panczeny wykonywane są z cienkiej skóry, dzięki czemu są niezmiernie lekkie. Łyżwa jest tak samo mniejsza niż u łyżew hokejowych czy figurowych. Panczeny stosowane są do szybkiej jazdy.

-> Sprawdź jaki smartband kupić!

Zapinane czy sznurowane łyżwy?

Łyżwy hokejowe zostały wyposażone w klamry, dzięki czemu ich zapięcie jest bardzo wygodne i szybkie. Wystarczy jedynie włożyć stopę do buta, po czym zatrzasnąć klamerkę i możemy już ruszać na lodowisko. Łyżwy figurowe posiadają zapięcia w postaci sznurówek, przez co ich zapięcie wymaga o wiele więcej czasu. Długie sznurówki biegną od czubka aż po szczyt buta. Przed udaniem się na lodowisko, należy każdy węzełek zacisnąć, a te umiejscowione w pobliżu kostki oprócz tego należy przyczepić o wystające haczyki, po czym związać. Mimo tego, iż taki rodzaj wiązania wymaga więcej czasu, jednak możemy dokładnie dzięki niemu wyregulować ucisk w danych miejscach, przez co but o wiele lepiej można dopasować do stopy. Oprócz tego, klamry w hokejówkach mogą się popsuć, przez co konieczna jest ich naprawa albo wymiana na nowe.

Wybór łyżew powinien być dostosowany do naszych umiejętności

Precyzyjnie dobierz rozmiar łyżew

Dobranie właściwego rozmiaru łyżew jest niezwykle istotne. Jakie łyżwy kupić? Zbyt małe mogą popsuć nam radość z całej jazdy, zmniejszyć stabilność w trakcie jazdy i staną się powodem wielu upadków. Noga w trakcie jazdy nie może przesuwać się do wewnątrz łyżwy. Osoby, które wcześniej korzystały z wypożyczalni łyżew, na pewno znają swój rozmiar. Kupując łyżwy w sklepie internetowym, warto zmierzyć długość swojej stopy i dopiero po tym wybrać odpowiedni rozmiar. W sklepach łyżwy dzielone są na łyżwy damskie i łyżwy męskie, należy na to również zwrócić uwagę.

Łyżwy dla dzieci

Łyżwy saneczkowe są doskonałą propozycją także dla najmłodszych łyżwiarzy. Takie łyżwy to tak naprawdę płozy łyżwiarskie przyczepiane w sposób bezpośredni do butów przy pomocy specjalnych pasków. Podwójna płoza umożliwia utrzymanie przez dziecko równowagi, łyżwy odznaczają się wysokim bezpieczeństwem. W sposób bardzo łatwy można na nich jeździć i bezproblemowo hamować. Występują jedynie w małych rozmiarach. Na takich łyżwach nie można osiągnąć bardzo dużych prędkości. Minusem ich jest to, że nie stabilizują kostki i nie są bardzo wytrzymałe. W sklepach dostępne są także łyżwy figurowe dla dzieci. Polecane zwłaszcza większym dzieciom, które opanowały już w znacznym stopniu jazdę na lodzie.

Jakie łyżwy kupić?

W trakcie zakupu łyżew przede wszystkim należy dopasować swój wybór do rzeczywistych potrzeb i naszych możliwości finansowych. Nie trzeba od razu wydawać dużo pieniędzy na profesjonalne łyżwy, skoro nie mamy zamiaru zbyt często udawać się na lodowisko. Panie wybierają najczęściej figurówki, natomiast panowie wolę łyżwy hokejowe. Hokejówki zostały stworzone z myślą o bardziej agresywnej i dynamicznej jeździe. W trakcie zakupu trzeba wziąć pod uwagę swoje preferencje oraz doświadczenie. W miarę rozwoju swoich umiejętności zawsze można wymienić swoje łyżwy na nieco bardziej profesjonalne.

-> Zobacz także ranking rollerów piankowych!

Jak ostrzyć łyżwy?

Jeżeli jeszcze nigdy, nie zdarzyło nam się ostrzyć łyżew, wówczas najlepszym wyjściem będzie udanie się z nimi do profesjonalnego serwisu, gdzie specjaliści będą w stanie z wykorzystaniem odpowiednich szlifierek diamentowych doprowadzić je do właściwego stanu. Serwisy znaleźć można w większych sklepach sportowych. Nieraz na lodowisko znajduje się ostrzałka. Koszt naostrzenia łyżew to kilka lub kilkanaście złotych. Ostrzenie łyżew to istotna rzecz, która wpływa na komfort jazdy. Co jakiś czas powinno wykonać się ostrzenie, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu.

Łyżwy figurowe – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym są łyżwy figurowe i jaka jest ich charakterystyka, pora wybrać najlepsze łyżwy figurowe. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane łyżwy figurowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Łyżwy hokejowe – Ranking i cena 2020

Jeżeli nasz wybór padł na model hokejowy, pamiętajmy by wybrać model wykonany z dobrej jakości materiałów. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane łyżwy hokejowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.