Longboard to wydłużona wersja deskorolki do uprawiania sportu lub hobby. Jazda na deskorolce ewoluowała od surfowania i stała się popularna w Ameryce w latach 70. Sport zyskał popularność na całym świecie od połowy lat 90, kiedy był znany i popularny na całym świecie. Ale w ciągu ostatniej dekady pojawiły się nowe rodzaje deskorolek i nowe style jazdy, najpopularniejszym podgatunkiem deskorolek stał się longboard, który zyskał znaczną popularność w połowie 2000 roku. Obecnie dostępne są longboardy klasyczne i elektryczne.

Longboard – co to jest?

Longboard to deska na kółkach, podobnie jak deskorolka, ale z kilkoma różnicami. Długie (około 1 metra) i stabilne deski zaprojektowane do jazdy z dużą prędkością. Koła są szerokie i miękkie. Umieszczone na szerokim zawieszeniu mogą również zapewniać stabilność przy dość dużej prędkości. Longboard jest konstrukcją opartą na szybkości i stabilności. Jeśli ktoś lubi rozwijać prędkość podczas jazdy, lepszym rozwiązaniem będzie dla niego longboard.

Istnieje wiele modeli longboardu i są one do siebie podobne, ale podstawą jazdy na nich jest wykonywanie łuków podczas jazdy po asfalcie. Różnią się dostateczną miękkością i długością deski około 80-120 cm, średnica kół wynosi około 6-7 cm, koła są wystarczająco miękkie, aby zapewnić wygodną jazdę i wystarczająco twarde, aby umożliwić ślizganie się.

Tego typu deski produkowane są także do zjazdu. Rozwijają bardzo wysokie prędkości, wyposażone w wystarczająco sztywną deskę i mocne zawieszenie o nieco innej geometrii, co pozwala osiągnąć wyższą stabilność podczas jazdy z dużą prędkością na godzinę. Ponadto takie deski wyróżniają się dużymi kołami (do 10 cm) o średnicy z wystarczającą miękkością.

Istnieją również tak zwane longboardy do surfowania. Takie deski różnią się długością (do półtora metra).Ten rodzaj longboardów wywodzi się z desek surfingowych. Podczas jazdy na deskach tego typu nacisk kładzie się przede wszystkim na piękno i wdzięk. Istnieją również longboardy do slalomu. Wyróżniają się dużą prędkością i zwrotnością. Takie cechy są potrzebne ze względu na prędkość i technikę podczas jazdy.

-> Sprawdź także ranking rolek!

Czym się wyróżnia longboard elektryczny?

Elektryczny longboard w swojej konstrukcji jest podobny do zwykłego longboardu – blatu, zawieszenia, kół, łożysk, tulei, z wyjątkiem dwóch: silnika elektrycznego i akumulatora. Silnik z reguły jest sterowany za pomocą pilota, dlatego nie trzeba go odpychać, uruchamiając konstrukcję. Pilot ma dźwignię lub przyciski do przodu i do tyłu, ale skręty i korekta trajektorii ruchu są wykonywane jak zwykle: z powodu przechylenia deski. Longboardy elektryczne podobnie jak klasyczne, różnią się kształtem, materiałem pokładu tzn. średnica i rodzaj kół, zawieszenie, łożyska, moc i czas pracy i wiele innych cech.

Funkcje elektrycznych longboardów

Dobre longboardy elektryczne są w stanie uzyskać prędkości trudne do osiągnięcia w modelach klasycznych mechanicznych – około 30-40 km / h. Średnia waga takich desek wynosi około 10 kg. Moc i czas pracy silnika jest również inny: często istnieją modele z silnikiem o mocy 350 W i średniej możliwej odległości 20-30 km na jedno ładowanie. Takie longboardy są ładowane z sieci. Podobnie jak przeciętny mechaniczny, elektryczne modele wytrzymują około 80-100 kg masy użytkownika.

ranking longboardów

Jaki longboard klasyczny kupić?

Kupowanie longboardu na rynku jest dziś dość trudne, ponieważ stają się one popularne i zaczynają się rozprzestrzeniać wśród entuzjastów jazdy na deskorolkach. Sprzedawcy otrzymują pozytywne recenzje od nowych właścicieli. Longboardy mają one różne kształty, rozmiary i wzory, zaprojektowane z myślą o różnych stylach i poziomach jazdy. Jaki longboard wybrać, aby spełnił oczekiwania ludzi w zależności od umiejętności?

Wybierając klasyczny longboard do jazdy, należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów:

  • Pintail – to longboard posiadający do metra długości w kształcie łezki. Jest to najlepszy longboard dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tym sprzętem sportowym. Ze względu na niewielkie rozmiary jest stabilny i można bezpiecznie jeździć.
  • Camber – to najlepszy longboard dla osób o wyższej wadze. Sprzęt w swojej środkowej części jest wypukły, posiada dobrą elastyczność, co zapewnia takim osobom odpowiednią zwrotność.
  • Twin Tip – to dobry longboard dla ludzi, którzy maja już doświadczenie w tej dziedzinie sportowej.Ten typ longboardu posiada dość wąskie i wygięte do góry końcówki, co wpływa korzystnie na poruszanie się całej konstrukcji podczas jazdy.
  • Drop Through – to dobry longboard dla doświadczonych, nawiązujący swoją budową do poprzedniego modelu, jednak wyróżnia go niżej zawieszony blat. Powoduje to ograniczenie oporu powietrza i zapewnia rozwijanie większych prędkości.
  • Rocer – najlepszy longboard dla osób jeżdżących wyczynowo. Użytkownicy muszą posiadać duże doświadczenie jazdy na wklęsłym blacie. Jest to dobry model do zjazdów.

-> Dowiedz się także, jakie wrotki wybrać!

Jaki longboard elektryczny kupić?

Kupowanie longboardu elektrycznego to wyjątkowa okazja, by spróbować poczuć szybkość, adrenalinę i wiele pozytywnych emocji. Jest to dokładnie wariant jazdy sportowej, który nie pozostawi obojętnym, każdego, kto kocha sporty ekstremalne. Jaki longboard elektryczny wybrać?

Elektryczny longboard do długiej jazdy wyposażony jest w dwa silniki, które osiągają wspólną moc 1800W. Jest to najlepszy longboard, pod względem stabilności i wytrzymałości. Podczas jazdy można osiągnąć 27km/h i pokonywać wybrzuszenia terenu do 15 stopni.

Na rynku można również znaleźć elektryczne modele w stylu klasycznym posiadające niewygórowaną cenę. Konstrukcję takiego longboardu elektrycznego cechuje: deska bambusowa i metalowa część znajdująca się pod blatem (80 mm). Jest to sprzęt stabilny, co okazuje się istotne w czasie skręcania. Longboard posiada silnik, 125W co zapewnia użytkownikowi rozwinięcie prędkości 16 km/h, natomiast bateria wystarcza na 10 km jazdy.

Longboard – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym są longboardy, pora wybrać odpowiedni dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecany logboardy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na biężaco aktualizowany.