Sprzęt treningowy zyskuje na coraz to większej popularności, ze względu na liczbę aktywnych osób. Wiele z nich decyduje się na przeprowadzanie treningu we własnym zakresie w domowym zaciszu. Jednym z elementów, które umożliwiają ten trening jest dobra ławka do ćwiczeń. Przyrząd ten w połączeniu z hantlami i innymi odważnikami pozwoli przeprowadzić pełen trening bez konieczności wychodzenia na siłownię. Jaką ławkę do ćwiczeń wybrać? W tym materiale przedstawimy wam najistotniejsze rzeczy jakie brać pod uwagę, oraz jakie cechy powinna mieć najlepsza ławka do ćwiczeń.

Ławka treningowa – dlaczego warto ją kupić?

Ławka treningowa jest bardzo uniwersalnym przyrządem, który każda domowa siłownia powinna posiadać. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać całą masę różnych ćwiczeń z hantlami, sztangą, czy też bez nich. Generalnie zastosowanie ławki zależy od jej charakteru, czyli pozycji jaką nam oferuję. Największe zastosowanie da nam ławka regulowana, która pozwoli na dowolne zmienianie jej nachylenia, co zwiększy ilość możliwych ćwiczeń jakie jesteśmy w stanie wykonać. Ławka treningowa daje nam możliwość ćwiczeń z wolnymi ciężarami i z powodzeniem zastąpi atlas do ćwiczeń, który jest znacznie większy, lecz oferuje on więcej możliwości.

Jaką ławkę do ćwiczeń kupić? Rodzaje ławek treningowych

Przed wyborem tego sprzętu, warto zwrócić uwagę na to, jakie ławki możemy kupić. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, będzie to odpowiadało za to, jakie partie mięśni będziemy mogli ćwiczyć. Przemyślmy jaki model jest nam potrzebny, a wtedy możemy być pewni, że znajdzie się u nas dobra ławka treningowa.

 • Ławka treningowa prosta – najbardziej klasyczna, posiadająca z dwóch stron nóżki, które stanowią jej podporę. Mamy na niej możliwość leżenia tylko w pozycji płaskiej, przez co ogranicza nas ona do podstawowych ćwiczeń.
 • Ławka treningowa skośna – kolejny rodzaj ławki. Skierowana jest ona głównie dla osób chcących wyrzeźbić mięśnie brzucha, bądź za pomocą ćwiczeń z hantlami górną partie klatki piersiowej.
 • Ławka regulowana – jest to ławka najbardziej optymalna, która spisze się w każdym typie treningu. Pozwala nam ona na regulację nachylenia, przez co nie musimy się ograniczać do jednej grupy ćwiczeń i z powodzeniem urozmaicimy dzięki niej nasz trening.
 • Ławka pod sztangę – jest to specjalna ławka, która posiada dodatkowy stelaż na sztangę. Jest to idealny model dla osób lubiących ćwiczyć ze sztangą w celu ćwiczeń klatki piersiowej. Często posiada regulację, oraz wiele dodatków co czyni ją bardzo funkcjonalną.
Ławka treningowa pozwoli nam w pełni zadbać o trening siłowy

Dodatkowe akcesoria i elementy do ławki treningowej

Na rynku dostępnych jest wiele elementów, które pozwalają nam wzbogacić nasz plan treningowy. Tak tez jest w przypadku ławki do ćwiczeń, gdzie możemy dokupić do niej kilka elementów, by stała się ona naszym domowym centrum ćwiczeń. Do najbardziej popularnych akcesoriów należą:

 1. Dźwignia – pozwoli nam na skuteczny trening mięśni nóg
 2. Modlitewnik – przydatny w treningu mięśni rąk
 3. Linki do ćwiczeń – zamontowanie ich pozwoli nam na urozmaicenie naszego treningu mięśni rąk
 4. Miejsce na hantle – dobrze jest mieć specjalne miejsce na hantle, gdzie są one zabezpieczone przed upadkiem

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ławki do ćwiczeń?

Ławka do ćwiczeń to przyrząd na którego wykonanie i kilka innych kwestii trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Zaważy to o tym, że sprzęt będzie porządny i przede wszystkim dla nas bezpieczny. Do najważniejszych rzeczy jakie musimy mieć na uwadze należą:

 • Gabaryty – to pierwsze co powinniśmy w ogóle rozważyć przy wyborze. Sprawdźmy jakie maksymalne wymiary podaje producent i porównajmy je z tym gdzie chcemy postawić ławkę. Upewnijmy się, że całość zmieści się, oraz będziemy mieli na tyle dużo miejsca, by nie krępowało to naszych ruchów.
 • Rodzaj regulacji – określmy jakie partie mięśni będziemy ćwiczyć i dobierzmy do tego model ławki, czyli prostą bądź skośną. Najbardziej optymalnym wyborem będzie regulowana ławka do ćwiczeń.
 • Maksymalne obciążenie – stosujmy się do zaleceń producenta co do maksymalnej wagi osoby ćwiczącej. Jest to bardzo istotne, bo przekroczenie tego limitu może grozić uszkodzeniem sprzętu i narażeniem się na kontuzję.
 • Solidne wykonanie – materiały jakie użyto do produkcji powinny być bardzo porządne, a samo wykonanie nie pozostawiać żadnych mankamentów.
 • Producent – kupujmy sprzęt tylko od renomowanych producentów. Zapewni nam to dobrej jakości sprzęt i bezpieczny trening.

Ławka do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już co jest najbardziej istotne, pora by znalazła się u nas dobra ławka treningowa. Sprecyzujmy jaki trening jest dla nas najistotniejszy, oraz pamiętajmy o parametrach na jakie trzeba zwrócić uwagę. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane ławki do ćwiczeń. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.