Brak aktywności fizycznej jest plagą naszych czasów, zapłatą za komfort. Nie każdy może znaleźć wolny czas na wizytę na siłowni lub basenie, nie każdy może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki na odzież sportową i sprzęt, ale prawie każdy może chodzić. Krokomierz motywuje do wydajnego chodzenia, które zapewnia korzyści, urządzenie analizuje czynniki wpływające na ogólny stan organizmu. Chodzenie pozwala schudnąć, wzmocnić mięsień sercowy. Najlepsze krokomierze posiadają wiele przydatnych funkcji, które przydają się zarówno sportowcom jak i ludziom dbającym o aktywny styl życia.

Krokomierz – co to jest?

Pradziadek nowoczesnych krokomierzy był urządzeniem mechanicznym w formie zegarka kieszonkowego, przeznaczonym dla wojska. Do paska przymocowano urządzenie z karabińczykiem. Zasada działania opierała się na oscylacji obciążenia działającego na sprężynę i na każdym kroku przesuwając mechaniczną strzałkę tarczy o jeden podział.

Z placu musztry ćwiczeń wojskowych krokomierze przeniosły się na boiska sportowe i ewoluowały od urządzeń mechanicznych i elektromechanicznych do urządzeń elektronicznych działających na miniaturowych mikroprocesorach i skomplikowanych algorytmach programowych. Nowoczesny krokomierz to urządzenie, w którym zamiast mechanicznego wahadła wykorzystywane są dane uzyskane z wieloosiowego akcelerometru, który rejestruje przyspieszenie w kilku kierunkach jednocześnie.

Jak działa krokomierz?

Podobnie jak kilkadziesiąt lat temu głównym celem krokomierza jest zliczanie kroków. Można kontrolować liczbę kroków wykonanych za pomocą noszonych urządzeń śledzących lub aplikacji na smartfonie. Krokomierz nie jest czymś skomplikowanym i niezrozumiałym. Programy dobrych krokomierzy są przeznaczone dla jak najszerszego grona miłośników zdrowego stylu życia. Aplikacje są warunkowo podzielone według stopnia złożoności i funkcjonalności.

Najlepszy krokomierz określa krok na podstawie ujemnego przyspieszenia ciała ludzkiego w momencie kontaktu stopy z podłożem, co rejestruje czujnik przyspieszenia. Krokomierz mechaniczny to małe urządzenie wyposażone w obciążnik. Wiele osób zastanawia się, jaki krokomierz kupić? Dostępne w sklepach modele to urządzenia, które można mocować przy pasku, zakładać na rękę, bywają również krokomierze na nogę. Do oceny przebytej odległości uwzględniania jest liczba kroków wykonanych w określonym czasie, które są pomnożone przez długość kroku.

krokomierz na wycieczke

Najlepszy krokomierz na rękę

Poręczne krokomierze na rękę to miniaturowe urządzenia elektroniczne do monitorowania, analizy i regulacji aktywności fizycznej. Krokomierze różnią się kształtem, rozmiarem, funkcjonalnością, sposobem mocowania. Często kształtem przypominają smartbandy. Najlepsze krokomierze do noszenia na ręce nie liczą tylko kroków, kontrolują szeroki zakres aktywności, są w stanie analizować, jakość snu, odczytywać puls. Markowe sportowe krokomierze na rękę są kompatybilne ze smartfonami popularnych platform oprogramowania. Odczytują informacje z gadżetu, synchronizując przez Bluetooth. Aplikacje na smartfony w połączeniu z monitorami kondycji tworzą globalny system monitorowania i analizy aktywności fizycznej i jakości życia.

Dobry krokomierz na rękę to idealne urządzenie dla tych, którzy chcieliby mierzyć codzienną aktywność i rozumieć, jak bezpiecznie, wydajnie zwiększyć natężenie ruchu bez narażania budżetu rodzinnego. Jaki krokomierz kupić: na rękę z zegarkiem czy bez, w formie opaski, do paska? Elektroniczny krokomierz na rękę pomoże zoptymalizować aktywność fizyczną. Często spotkać go można jako funkcję zegarka sportowego. Regularne chodzenie pomaga poprawić ogólną kondycję fizyczną, jest wskazane w przypadku niektórych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, trenuje układ oddechowy i sercowo-naczyniowy.

Krokomierz na rękę stanowi doskonałą zachętę do treningu pracy zespołowej, dyscypliny osobistej, motywatora, który aktywnie promuje odchudzanie. Jest  często wykonany w formie zegarka sportowego. Ta forma jest wygodna, ponieważ pozwala nie używać wielu urządzeń, wszystkie ich funkcje są wykonywane przez kompaktowe urządzenie.

Krokomierz opaska – jaki krokomierz kupić?

Urządzenie noszone na nadgarstku to urządzenie elektroniczne wykonane w formie opaski krokomierz rejestruje liczbę kroków wykonanych w określonym przedziale czasu. Należy pamiętać, że, cena najlepszego krokomierza zależy bezpośrednio od popularności marki, materiału i zestawu dodatkowych funkcji. Dobrze byłoby wiedzieć, zanim kupi się krokomierz opaskę, jak wybrać najbardziej skuteczne i funkcjonalne urządzenie. Elektroniczny krokomierz na rękę to złożone urządzenie wielofunkcyjne, które w swojej pracy wykorzystuje wielopoziomowe algorytmy programowe. Estetyczna i nowoczesna opaska krokomierz działa w oparciu o zintegrowane czujniki akcelerometru dwuosiowego lub trzyosiowego. Czujniki 3D pomagają nie tylko rejestrować, ale także kompleksowo oceniać ruchy.

Dodatkowe funkcje krokomierza

Krokomierz posiada szereg funkcji przydatnych w naszym wysiłku. Można do nich zaliczyć:

  • Liczenie kroków aerobowych. Urządzenie dokładnie oblicza kroki podczas treningu. Ta funkcja pozwala uniknąć problemów z układem sercowo-naczyniowym i wybrać trening bezpieczny dla zdrowia użytkownika.
  • Liczenie kroków przez pewien okres. Urządzenie jest zaprogramowane do liczenia kroków w jasno określonym przedziale czasu. Ta funkcja jest często używana przez sportowców.
  • Określenie przebytej odległości. Właściciel urządzenia może znać dokładną liczbę kilometrów pokonanych pieszo lub podczas biegu przełajowego.
  • Liczenie spalonych kalorii. Na ekranie wyświetlane są dokładne wskaźniki zużytej energii. Monitorowanie utraty tkanki tłuszczowej odbywa się przez cały dzień.
  • Godziny. Na ekranie zawsze wyświetlana jest dokładna godzina, miesiąc i dzień tygodnia. Niektóre modele mają dodatkową funkcję alarmu z dźwiękiem lub wibracjami.
  • Zapisywanie w pamięci. Obszerna pamięć gadżetu przechowuje wskaźniki właściciela i dane dotyczące aktywności fizycznej w ciągu ostatniego tygodnia.
  • Automatyczne wyłączanie zasilania. Urządzenie automatycznie przestaje działać, gdy właściciel jest w spoczynku. Urządzenie włącza się automatycznie rano, od pierwszego kroku i wyłącza się przed snem, kiedy jest usuwane z ręki.
  • Podłączane do komputera lub smartfona. Nowoczesne modele dobrego krokomierza mogą przesyłać dane do specjalnych aplikacji sportowych.
  • Podświetlenie. W ciemności ekran jest podświetlony, co pozwala właścicielowi monitora monitorować aktywność w dowolnym momencie i przy różnych warunkach oświetleniowych.
  • Funkcję pulsometra, by monitorować nasze parametry życiowe.

Krokomierz dla seniora – krokomierz na rękę

Seniorzy, którzy dbają o swoją aktywność fizyczną potrzebują takich urządzeń jak krokomierz, który pozwali im kontrolować ilość kroków. Najlepszym krokomierzem dla seniora są modele z wbudowanym modułem mowy, który przekazuje informacje o pokonanym dystansie, spalonych kaloriach a także o długości czasu spędzonego podczas aktywności fizycznej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób ze słabym wzrokiem.

Krokomierz – ranking i cena 2020

Wiedząc już czym jest krokomierz pora wybrać odpowiedni sprzęt dla nas. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane krokomierze. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.