W pogoni za idealną formą, ale też dobrym samopoczuciem i przede wszystkim bardziej widocznymi efektami, wielu sportowców sięga po suplementy diety. Wiele z nich jest w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego niezbędna do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Zaliczyć można do nich witaminy, które tak jak  aminokwasy BCAA, wielu uważa za jeden z podstawowych i najbardziej bezpiecznych do zażywania suplementów. Jaki kompleks witamin kupić? W tym artykule, dowiecie się, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze witaminy dla sportowców i nie tylko.

Po co brać witaminy?

To pytanie może dla wielu wydawać się banalne, ale trzeba zdawać sobie sprawę, jakie spełniają funkcje w naszym organizmie. Długo by opowiadać, ale w skrócie: każda witamina ma swoje zadanie, które spełnia w naszym organizmie. Tak samo jak białko, czy węglowodany. Możemy je dostarczać w sposób naturalny, czyli z pożywienia, albo stosując różnego rodzaju preparaty takie jak kompleks witamin. Warto dbać o odpowiedni poziom każdej z witamin w naszym organizmie, by zapewnić mu odpowiednio dobre funkcjonowanie. Pamiętajmy, że istnieje coś takiego jak hiperwitaminoza, czyli nadmiar witamin w naszym organizmie, który też nie jest korzystny.

-> Dowiedz się jaki spalacz tłuszczu kupić!

Rodzaje witamin – podział względem rozpuszczania

Witaminy, to grupa organicznych związków, która w swojej budowie jest dosyć skomplikowana, jednak warto wiedzieć o tym, na jakie grupy się dzielą. Można podzielić je ze względu na rozpuszczalność. Wyróżniamy dwie grupy witaminy.

  • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – są to witaminy A, D, E i K. Naturalnie znajdują się w tkance tłuszczowej, oraz w wątrobie. Są to witaminy bardzo ważne i trzeba dbać o ich odpowiedni poziom, który trudno doprowadzić do niedoboru, aczkolwiek łatwo przedawkować.
  • Witaminy rozpuszczalne w wodzie – są to witaminy z grupy B, oraz C. Są to witaminy, które nie są magazynowane w taki sposób jak te rozpuszczalne w tłuszczach, ze względu na środowisko ich występowania, oraz fakt, że wydalane są z organizmu z moczem. W tym przypadku, trudno i nadmiar, ale łatwo o ich niedobór.
Pamiętajmy, by starać się jak największą ilość potrzebnych nam witamin i minerałów dostarczać z naszej codziennej diety.

Kiedy brać dodatkowe witaminy?

Na to, kiedy powinniśmy zacząć wspomagać nasz organizm nie ma złotego środka, jednak jest kilka rzeczy, o których należy wiedzieć. Przede wszystkim złe samopoczucie, na przykład przemęczenie, czy też osłabienia mięśni, bądź ogólne osłabienie odporności naszego organizmu może oznaczać, że mamy niedobór witamin. Warto poprzeć to odpowiednimi badaniami, oraz konsultacją z lekarzem.

Podczas intensywnego treningu, zarówno siłowego, jak i aerobowego, nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju witaminy i minerały. Warto dostarczać je w tym wypadku za pomocą kompleksów, które zawierają wszystkie najbardziej potrzebne witaminy. Da nam to pewność, że nie obciążamy naszego organizmu, oraz poprawi regenerację, oraz samopoczucie.

Nie zapominajmy o tym, że witaminy powinny być dla nas dostarczane z codziennej diety. Tylko w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie podczas codziennych posiłków dostarczyć odpowiedniej ilości każdej z witamin, sięgajmy po dodatkowe suplementy.

Jaki kompleks witamin wybrać?

Przede wszystkim, tutaj uwagę zwracajmy na skład. Stanowi on podstawę do tego, by wybrać odpowiedni suplement. Stawiajmy na te, które w swoim składzie nie mają różnego rodzaju domieszek, oraz sztucznych barwników, czy elementów zapachowych. Jeżeli chodzi o formę, to najbardziej skuteczne będą kapsułki, bądź tabletki. Starajmy się unikać rozpuszczanych w wodzie tabletek, ponieważ w większości przypadków nie dostarczają one odpowiedniej ilości witamin – mówiąc w skrócie jest to po prostu pic na wodę.

-> Odżywka przedtreningowa – RANKING

Dawkowanie witamin

Wiele osób zastanawia się, jak dawkować witaminy. Jest to kwestia sporna, aczkolwiek najbardziej optymalnym wyborem będzie zażywanie ich około godziny po posiłku, by spowolnić się ich wchłanianie. Stosujmy dawki takie, jakie zaleca nam producent na opakowaniu i trzymajmy się im. Pamiętajmy, że witaminy także można przedawkować. Często jest to jedna, bądź dwie kapsułki dziennie, które dostarczają nam niemalże stu procent dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na poszczególne witaminy.

Witaminy – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się kierować i na co zwrócić uwagę, pora, by znalazły się u nas dobre witaminy. Bierzmy pod uwagę ich formę, oraz to jaki mają skład. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kompleksy witamin. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.