Narciarstwo w naszym kraju jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych, zaraz obok osób które wybierają się na snowboard. Liczba miłośników białego szaleństwa z rok na rok stale rośnie, a co za tym idzie – zwiększa się zapotrzebowanie na zakup specjalistycznego sprzętu. Jednym z niezwykle ważnych jego elementów są kijki narciarskie. Na rynku można znaleźć wiele tego typu produktów, jednak jak wybrać spośród nich takie, które będą odpowiadały naszym potrzebom?  Jakie kije narciarskie wybrać? W tym materiale dowiecie się jakie są dobre kije narciarskie, oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Kije narciarskie – po co?

Przez jednych są one uważane za niezbędny asortyment, dla innych stanowią zbędny balast. Wszystko zależy od doświadczenia i stylu jazdy, jednak nie da się ukryć, że kije narciarskie się przydają. Przede wszystkim w swoim podstawowym zastosowaniu pomagają utrzymać równowagę. W tym wypadku jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Dodatkowo kijki pomagają się odpychać i tym samym zwiększać prędkość jazdy. Pomagają w skręcaniu, a także w jeździe po puchu. Nie da się ukryć, że ich zastosowanie różni się nieco w zależności od konkretnej dyscypliny (narciarstwo zjazdowe różni się od biegowego). Przy nauce jazdy są potrzebne równie jak dobry kask narciarski. Bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejsze.

Rodzaje kijków narciarskich

Najczęściej kijki narciarskie są wykonane z aluminium. Są tanie, niezbyt ciężkie, wytrzymałe, ale bardzo sztywne, co niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i skutkuje późniejszym bólem w okolicy nadgarstka. Od jakiegoś czasu można w sklepach spotkać kijki z włókna szklanego, węglowego lub wykonane z mieszanki obu tych materiałów. Są one lżejsze, bardziej sprężyste i niesamowicie wytrzymałe, jednak znacznie droższe od aluminiowych przez co póki co nie są one zbyt często widywane na stokach.
Kije różnią się pomiędzy sobą w zależności od dyscypliny, w ramach której chcemy je wykorzystywać. Na rynku można spotkać:

  • kije do narciarstwa biegowego – długie, służą do odpychania się na podbiegach oraz asekuracji przy zjazdach
  • kije do narciarstwa zjazdowego – krótsze, wspomagają stabilizację i utrzymanie równowagi
  • kijki narciarskie teleskopowe – wykorzystywane są do skitouringu; długość jest regulowana w zależności od nachylenia stoku
  • kije slalomowe – wygięte, dzięki czemu mogą być utrzymywane blisko ciała narciarza
  • kije freeride – charakteryzuje je duży talerzyk, który zapobiega zapadaniu się kijków w śniegu
    Poszczególne rodzaje kijków różnią pomiędzy sobą budową, jednak ich podstawowa funkcja pozostaje niezbędna – wspomagają technikę jazdę oraz w znaczący sposób wpływają na jej dynamikę.
Warto wiedzieć, jakie kijki narciarskie wybrać, oraz co jest istotnym parametrem, który będzie kluczowy podczas ich kupna. Zwracajmy uwagę na szczegóły i wymienione przez nas parametry.

Kije narciarskie – jak dobrać długość?

Istnieje kilka metod pomagających w doborze odpowiedniej długości kijków. Jak dobrać kijki narciarskie? Odpowiednio dobrany powinien tworzyć z przedramieniem kąt prosty. Aby to sprawdzić, należy odwrócić kijek chwycić go pod talerzykiem i oprzeć o podłoże. Inna metoda doboru kijków polega na obliczeniach matematycznych. Swój wzrost należy pomnożyć przez 2/3 i otrzymany wynik zaokrąglić do pełnych 5. Przykładowo – dla osoby o wzroście 178 cm odpowiednie będą kijki narciarskie 125 cm, a dla osoby o wzroście 172 cm – kijki narciarskie 120 cm.

Dobór odpowiedniej długości kijków narciarskich jest niezmiernie istotny, ponieważ ma to ogromny wpływ na postawę ciała i tym samym komfort jazdy. Zbyt krótkie kijki powodują nadmierne pochylanie się, z kolei zbyt długie w żaden sposób nie sprzyjają stabilizacji postawy.

Przeczytaj także o tym, jak ważna jest dobra suszarka do butów narciarskich!

Kijki narciarskie dla dzieci

Im wcześniej rozpocznie się naukę jazdy na nartach, tym jest ona efektywniejsza i szybciej można zobaczyć jej pierwsze efekty. Przy każdym stoku narciarskim funkcjonują szkółki narciarskie, które szkolą młodych adeptów narciarstwa już od 3 roku życia! Niezależnie od wszystkiego, podobnie jak w przypadku dorosłych, dziecięce kijki muszą być dobrze dobrane. Tylko takie gwarantują odpowiednie podtrzymanie, bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz sprzyjanie zachowaniu właściwej postawy ciała, co w przypadku dzieci jest ogromnie ważne. Metoda ich doboru jest analogiczna jak dla dorosłych – w przypadku dzieci najlepiej obliczyć to według wzoru matematycznego.

Jakie kijki narciarskie kupić?

Wbrew pozorom dobór najlepszych kijków narciarskich nie jest trudny, wystarczy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, z jakiego materiału mają one być wykonane. Damskie kijki narciarskie bez wątpienia powinny być lżejsze od tych męskich. Warto zainwestować w kijki z włókna węglowego lub szklanego, które są znacznie bardziej odporne, a przy tym giętkie. Drugim kryterium jest ich przeznaczenie – w zależności od dyscypliny dobierzemy inny rodzaj sprzętu. Niezmiernie ważną kwestią przy zakupie kijków jest ich długość. Ma ona znaczący wpływ na komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo, a przy tym (szczególnie w przypadku dzieci) na zachowanie właściwej postawy ciała. Nie można kupować kijków „na oko” – kijek powinien tworzyć kąt prosty z przedramieniem narciarza.

Jakie są najlepsze kijki narciarskie? Takie, które są dopasowane do nas i z wykorzystaniem których możemy cieszyć się komfortową jazdą. Kijki nie są zbędnym balastem na stoku – to one pomagają w dynamicznej i bezpiecznej jeździe.

Kije narciarskie biegowe – Ranking i cena 2020

W przypadku gdy interesuje Cie narciarstwo biegowe, warto wiedzieć jak są polecane modele kijków do narciarstwa biegowego. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze biegowe kije narciarskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Kije narciarskie zjazdowe – Ranking i cena 2020

Jeżeli zaś uprawianą przez Ciebie dyscypliną jest narciarstwo zjazdowe, warto zorientować się jakie kije do narciarstwa zjazdowego kupić. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie najlepsze zjazdowe kije narciarskie. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.