Jazda na nartach, oraz desce snowboardowej to dyscypliny na które wiele osób czeka cały rok, by móc je uprawiać wybrać się na stok na kilka dni. Są to sporty, które wymagają odpowiedniego przygotowania, również jeżeli chodzi o sprzęt zapewniający komfort, ale także bezpieczeństwo. Jednym z nich jest kask narciarski, który jest podstawowym elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Jaki kask narciarski kupić? W tym materiale przedstawimy wam temat związany z wyborem tego elementu, oraz powiemy jaki jest najlepszy kask narciarski.

Kask narciarski – czy jest potrzebny?

Mimo tego, że w Polsce nie ma obowiązku jazdy w kasku powyżej 16 roku życia, to jest to element na który decyduje się każdy. Dlaczego? To jedyny element, który podczas potencjalnego upadku chroni naszą głowę. Może wydać się to błahe podczas powolnej jazdy, ale przy dużej prędkości siła uderzenia jest ogromna. Kask ma za zadanie ją pochłonąć, oraz rozłożyć na jak największa jego powierzchnie.

Kask na narty to jedna z obowiązkowych rzeczy, jakie powinniśmy zapisać na naszej liście zakupów. Pamiętajmy o tym szczególnie w przypadku dzieci, oraz tych którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na stoku. W ich przypadku upadki są dużo bardziej prawdopodobne, więc kask się zdecydowanie przyda.

Zobacz także nasz ranking desek snowboardowych!

Jak dobrać kask narciarski?

Wybranie kasku narciarskiego nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziemy obecnie całą masę różnych kasków, które możemy kupić. Przede wszystkim trzeba postawić na komfort, a co za tym idzie dobrać rozmiar.

Jak dobrać rozmiar kasku? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zaczynających jazdę na nartach i desce. Jeżeli chcemy kupić kask, musimy znać obwód naszej głowy. Można wykonać to w prosty sposób metrem krawieckim, bądź nawet nitką. Zmierzmy głowę powyżej linii brwi. Dodając do tego +/- 1 cm, możemy być pewni, że otrzymamy poprawny wynik i kask będzie dobrze przylegał. Nie może być zbyt ciasny, ale tez nie może być zbyt luźny. Zwracajmy także uwagę na to, czy kask ma dodatkowa wyściółkę, oraz elementy zabezpieczające pod spodem. Zapewni nam to większy komfort, a w razie wypadku siła uderzenia zostanie przez piankę pochłonięta.

Kask narciarski z goglami to podstawa wyposażenia na sezon zimowy do jazdy na nartach, oraz desce snowboardowej

Kask i gogle narciarskie

Co wybrać pierwsze? Oczywiście kask. Dopiero wtedy, gdy mamy zakupiony kask, możemy kupić gogle narciarskie. Zaleca się, by to właśnie do kasku dopasowywać gogle, a nie na odwrót. Okulary i ich pasek muszą być ściśle dopasowane do kasku. Ich zbyt luźne mocowanie uniemożliwi jazdę, a gogle będą cały czas się zsuwały. Warto zwrócić uwagę, by kask posiadał dodatkowy uchwyt na gogle, który umożliwi ich wygodne zamocowanie i sprawi, że będą się pewnie trzymały.

Kask narciarski dziecięcy

W przypadku, gdy kupujemy kask narciarski dla dziecka, kierować możemy się tymi samymi krokami, co w przypadku dorosłych. Ważne jest to, by kask dobrać odpowiednio pod względem rozmiaru, oraz do nich dobrać gogle narciarskie dla dzieci. Kaski dla dzieci często posiadają ładne wzory i malowania, co jest ciekawym urozmaiceniem. Wraz z wiekiem, kask należy wymieniać. Głowa dziecka, tak jak całe ciało rośnie i może się okazać, że po dwóch czy trzech sezonach kask będzie nadawał się do wymiany.

Kask narciarski z szybą

Ciekawym wyborem jest również kask, który wyposażony jest w szybkę. Osadzona jest ona na bokach kasku i ma za zadanie po prostu zastąpić nam gogle. Czy jest to wygodne? I tak i nie. Wiele osób ceni sobie fakt, że jest to jeden kompaktowy element. Z drugiej strony, szyba nie przylega tak ściśle jak gogle, co może spowodować dostawanie się pod nią śniegu, czy drobinek lodu.

Szyba fotochromatyczna jest znacznym ułatwieniem, jeżeli chodzi o warunki pogodowe. Zależnie od poziomu nasłonecznienia, będzie ona zmieniać swoje przyciemnienie, tak by dać nam idealne warunki do jazdy. Za kask z szybą będziemy musieli zapłacić większa kwotę, niżeli za sam kask.

Kask narciarski damski i kask narciarski męski

Wiele osób często myśli, że kaski te różnią się. Kask damski, nie różni się praktycznie niczym od kasku męskiego, a tylko wycięciem z tyłu, które jest po prostu miejscem na spięcie włosów w kitkę. Dodatkowo kaski damskie mogą posiadać inne malowania, w kolory bardziej trafiające w gust kobiecy. Na rynku znajdziemy całą masę kasków w różnych kolorystykach, więc z pewnością będzie w czym wybierać.

Czy wymieniać kask po uderzeniu?

To zależy, czy kask doznał poważnych uszkodzeń. Często upadki są na tyle niegroźne, że kask praktycznie nie ucierpiał jeżeli chodzi o jego konstrukcję. To ważne, by w przypadku wątpliwości udać się do serwisu na stoku, gdzie profesjonalista stwierdzi, czy wymiana jest konieczna. Przy mocniejszych uderzeniach struktura kasku niszczy się i nie jest w stanie pochłonąć już kolejnego uderzenia. Przyjmuje się, że kask w wypadku normalnego użytkowania powinno wymieniać się profilaktycznie co kilka sezonów.

Kask narciarski – Ranking i cena 2020

Wiedząc już teraz co jest najistotniejsze podczas wyboru, pora kupić najlepszy kask narciarski. Pamiętajmy o odpowiednim doborze rozmiaru, oraz tym, by czuć się w nim komfortowo. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kaski narciarski. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Kask narciarski dziecięcy – Ranking i cena 2020

W przypadku dzieci, rozmiar ma znaczenie jeszcze bardziej, bo sami wiemy jak nasze pociechy potrafią być wybredne. Sprawdźmy odpowiednio obwód głowy dziecka, by czuło ono się komfortowo. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kaski narciarskie dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.