Hulajnogi przeżywają w ostatnich latach swoją drugą młodość. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego ekologicznego środka transportu. Na przeciw użytkownikom wychodzą również producenci, którzy stworzyli nowe modele, wzbogacone o innowacyjne rozwiązania. Oprócz tradycyjnych hulajnóg rekreacyjnych, czy uniwersalnych w sklepach znajdziemy również popularne hulajnogi elektryczne. Pojawił się jednak jeszcze jeden ciekawy model, który może wzbudzić szczególne zainteresowanie wśród miłośników sportów ekstremalnych. Są to hulajnogi wyczynowe. Wyglądem przypominają te tradycyjne, jednak to jedyny aspekt, który łączy je z resztą rodziny. Jaka jest najlepsza hulajnoga wyczynowa, którą opcję wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na wszystkie pytanie odpowiemy w tym artykule.

Hulajnoga wyczynowa – co to jest?

Hulajnoga wyczynowa jest usportowioną kuzynką hulajnogi tradycyjnej, która przeznaczona jest do wykonywania różnego rodzaju tricków i ewolucji. Warto również wspomnieć, że nie nadaje się ona do codziennego przemieszczania się po mieście, a przynajmniej przemieszczanie się nią byłoby bardzo ciężkie. Wygląd jest chyba jedyną cechą, jaka łączy modele rekreacyjne ze stuntowymi. Podstawową różnią jest brak możliwości regulacji wysokości kierownicy i składania sprzętu. Wprowadzenie tego typu mechanizmów mogłoby osłabić konstrukcję środka transportu, a ta powinna być odpowiednio wzmocniona.

Właśnie w związku z tym w większości przypadków modele do jazdy wyczynowej są sporo cięższe od swoich kuzynek. Nie jest to jednak konieczność, ponieważ obecnie do produkcji coraz częściej używa się aluminium lub stopów magnezu, które są stosunkowo lekkie. Zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, które mogą pojawić się podczas wykonywania tricków jest związana z wysoką jakością materiałów, z których produkuje się hulajnogi wyczynowe. Są one przygotowane do jazdy zarówno po skateparku, jak i nieprzygotowanych terenach. Warto również wspomnieć, że modele dla sportowców charakteryzują się nieco inną konstrukcją kierownicy, które jest szersza niż w modelach tradycyjnych i może obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu łatwiej wykonywać niektóre akrobacje.

Hulajnogi ostatnimi czasy stały się równie popularne jak inne dyscypliny „skatingu” takie jak rolki, czy wrotki. Można zauważyć coraz więcej osób chętnie korzystających z tego rodzaju sportu.

ranking hulajnóg wyczynowych

Hulajnoga wyczynowa dla dorosłych

Zakup wyczynowej hulajnogi w dużej mierze powinien wiązać się z tym, kto będzie z niej korzystał. Ważny jest poziom umiejętności oraz wiek użytkownika, ponieważ hulajnoga wyczynowa dla dorosłych, nie będzie odpowiednia dla dzieci. Podczas dokonywania zakupu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość kierownicy. Powinna ona sięgać mniej więcej wysokości bioder. Niektórzy riderzy wolą modele nieco pod linią bioder, inni powyżej. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli chodzi o wagę to większość hulajnóg jest w stanie utrzymać ciężar między 50, a 100 kg, w związku z tym, wbrew pozorom ten parametr nie gra większej roli.

Jaka z kolei powinna być hulajnoga wyczynowa dla dzieci? W tym wypadku kryteria wyboru są takie same jak w modelu dla dorosłych. Istotna jest przede wszystkim wysokość. Warto pomyśleć również o lżejszej konstrukcji, by dziecko mogło swobodnie korzystać ze sprzętu i zbyt szybko się nie zniechęciło.

-> Sprawdź także ranking kołyski do brzuchów!

Hulajnoga wyczynowa dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz myśleć o tym, by rozpocząć swoją przygodę z tym ekstremalnym sportem, zapewne zastanawiasz się, jaką hulajnogę wyczynową wybrać. Na rynku dostępne są różne modele w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Wszystko zależy od wytrzymałości konstrukcji i wykorzystywanych do produkcji materiałów. Należy zacząć od tego, że hulajnogi stuntowe możemy podzielić na dwie główne grupy: te, które kupujemy kompletne, złożone przez producenta oraz takie, które składa się samodzielnie. Sprzętem pierwszego wyboru powinien być gotowy model. Warto pamiętać o tym, by nie przesadzać z ceną i zaawansowanymi rozwiązaniami. Na początek powinna nam wystarczyć hulajnoga z przedziału cenowego między 200, a 400 zł. Nie trzeba wydawać pieniędzy na lepsze systemy kompresji, spokojnie sprawdzi się model z gwintowanym widelcem i kołami z rdzeniem z tworzywa sztucznego.

Jeżeli jednak mimo braku doświadczenia jesteś dość obeznany w temacie, możesz spróbować sam złożyć swoją pierwszą hulajnogę. Istnieją specjalne aplikacje sklepów, które mogą okazać się pomocne. Zawsze możesz poprosić również o pomoc kogoś, kto jest już na wyższym etapie zaawansowania.

Hulajnoga wyczynowa – jaką kupić?

O ile w przypadku początkujących sprawdzi się każdy model hulajnogi wyczynowej, o tyle dla tych, którzy na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy, przyda się sprzęt lepszej jakości, który będzie bardziej wytrzymały i sprosta nawet największym wymaganiom użytkownika. Dobra hulajnoga wyczynowa to komfort jazdy. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Są to:

  • wspomniana wcześniej wysokość kierownicy, która jest istotna podczas wykonywania różnych akrobacji.
  • system kompresji – do wyboru mamy stary system gwintowany (odpowiedni jedynie do stawiania pierwszych kroków, system HIC, który jest lekki oraz prosty w obsłudze oraz system IHC – rozbudowana wersja poprzednika.
  • materiały – najlepiej jeśli podest będzie wykonany z aluminium, z kolei kierownica ze stali lub jej stopów, choć najlepsze będzie aluminium (takie modele są jednak droższe).

Hulajnoga wyczynowa – Ranking i cena 2020

Wiedząc już jaka jest najlepsza hulajnoga wyczynowa, pora wybrać odpowiednią dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane hulajnogi wyczynowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.