Wiele osób decydujących się na poprawienie swojej sprawności, a co za tym idzie dbanie o sylwetkę decyduje się nie tylko na dietę, ale na trening, który jest jak najbardziej pożądanym elementem. Domowe siłownie są coraz to częstszym wyborem, a sprzęt który może być w niej wykorzystany jest różnoraki. Jednym z bardziej podstawowych elementów domowe sprzętu do ćwiczeń są hantle, potocznie zwane sztangielkami. Jest to sprzęt, który pozwala na wykonanie szerokiego zakresu ćwiczeń, praktycznie na większość partii mięśni. Ławka do ćwiczeń i hantle stanowią idealny duet. W tym artykule, dowiecie się na co zwrócić uwagę w wyborze tego sprzętu, oraz czym powinny charakteryzować się najlepsze hantle do ćwiczeń.

Hantle – co dają?

Wiele osób, które zaczynają ćwiczyć wybiera atlas i jest to jak najbardziej zrozumiały wybór, ponieważ on pozwoli przyzwyczaić nasze mięśnie do wysiłku fizycznego i „wdrożyć” nas w świat sportu. Z biegiem czasu, hantle, czyli wolne ciężary stają się nieodłącznym elementem treningu i w większości przypadków zastępują wszelkiego rodzaju maszyny, poza tymi na mięśnie nóg. Pozwalają one na większą swobodę i dostosowanie ruchów do naszych potrzeb. Jesteśmy w stanie ćwiczyć w każdej płaszczyźnie, a nie przez narzucony, często sztuczny zakres maszyny jaką jest atlas do ćwiczeń.

Hantle przez wielu uważane są również za alternatywę dla ćwiczeń wykonywanych sztangą, takich jak chociażby wyciskanie na ławeczce leżąc, czy też przysiady ze sztangą. Dobre hantle pozwalają na trening wielu partii mięśni i z powodzeniem spisują się u początkujących i zaawansowanych sportowców, przez co są podstawowym elementem każdej domowej siłowni.

Rodzaje hantli – jakie hantle do ćwiczeń kupić?

Jak w przypadku wielu rodzajów sprzętu, na rynku znajdziemy wiele rodzajów sztangielków. Warto przy wyborze zwrócić na to uwagę, bo to istotna kwestia i będzie ona miała kluczowe znaczenie, czy znajdą się u nas dobre hantelki treningowe.

Hantle żeliwne – na rynku od wielu lat, do dzisiaj mają dobre powodzenie i są popularne, ze względu na niezawodność i trwałość. Są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, co czyni je praktycznie niezniszczalnymi. Minusem jest fakt, że są one stosunkowo drogie, ale w parze z ceną idzie jakość tego sprzętu.
Hantle neoprenowe – wypełnione masą żeliwną, lecz różnią się zewnętrzną powłoką, która jest ich główną zaletą. Neoprenowa powłoka sprawia, że są one przyjemniejsze w dotyku i przez wielu uważane za bardziej poręczne; nasza dłoń nie będzie się ślizgać podczas treningu, co jest dużym usprawnieniem.
Hantle gumowe – to hantle, które w pełni wykonane są z gumy, przez co są miększe i zapewniają bardzo dobry chwyt. Często są to hantle do fitnessu, więc próżno szukać tego typu hantli o dużej masie. Ich zaletą jest bez wątpienia fakt, że nawet podczas ćwiczeń bez maty treningowej, nasza podłoga się nie zniszczy.
Hantle winylowe – często wykorzystywane do ćwiczeń fitness, wypełnieniem jest masa żeliwna, lecz zewnętrzna powłoka to winyl. Bardzo duże, oraz słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne

Jak widać, rodzajów hantli jest wiele, a to i tak jeszcze nie wszystkie. Na rynku znajdziemy wiele różnych udogodnień, jak dodatkowe elementy gumowe, które mają podnieść komfort ćwiczeń i zapewnić nam pewny chwyt, a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Dobierajmy hantle zależnie od charakteru ćwiczeń i stopnia zaawansowania.

Hantle z regulacją obciążenia są bardzo funkcjonalnym wyborem.

Jaki gryf do hantli wybrać?

Jeżeli decydujemy się na hantle składane, warto rozważyć wybór odpowiedniego gryfu. Gryf to nic innego jak pręt, na którym mocujemy talerze, czyli obciążenie. Pamiętajmy, że musi być ono rozmieszczone symetrycznie. Co do samego gryfu, powinna to być solidna konstrukcja, wykonana z dobrej jakości żeliwa. Dobierajmy go zależnie od rozmiaru naszej dłoni, tak aby zaciskając na gryfie dłoń byliśmy w stanie objąć go całego. Nie może być on za duży, bo sprawi to, że nie będziemy pewnie go trzymać, co grozi wypuszczeniem go z ręki. Często gryf pokryty jest chropowatymi wypustkami, by polepszyć przyczepność.

Jakie hantle kupić dla początkującego?

Początkującym poleca się hantle, które mają możliwość dokładania ciężaru. Są to najbardziej uniwersalne hantle. Taki zestaw jest bez wątpienia droższy, ale pozwoli na szeroki zakres ćwiczeń i dopasowywanie wagi do naszego progresu. Począwszy od hantli o masie 5kg, a kończąc na ciężarach 25kg i wyższych, możemy zależnie od naszych potrzeb manewrować dokładaniem talerzy i zwiększaniem masy hantla. Wiele osób na pierwszy przyrząd wybiera kettlebell, który jest równie popularny co hantle i daje możliwość wielu ciekawych ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując każdy sprzęt do treningu siłowego, warto zwrócić na kilka ważnych aspektów, które przełożą się na to, czy nasz sprzęt będzie odpowiedni. Do najważniejszych należą:
• Waga, oraz możliwość jej regulowania
• Poręczność
• Materiały
• Rozmiar

Warto jeszcze wspomnieć o tym, by kupować tylko sprzęt, który pochodzi od renomowanego producenta. Sprawi to, że unikniemy ewentualnych awarii, oraz problemów z pękającymi częściami, a co przełoży się na nasze bezpieczeństwo podczas treningu, które jest najważniejsze.

Hantle do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już co jest najistotniejsze, pora wybrać najlepsze hantle treningowe. Bierzmy pod uwagę jakie materiały zostały użyte do ich produkcji, jakie są ich rozmiary, oraz waga. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najpopularniejsze hantle. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.