Ćwiczenia w domu to nie tylko ciężary tanie jak hantle, ale też wiele innych ćwiczeń, które bardziej przypominają fitness, ale dają też możliwości rozrostu mięśni. Coraz to więcej osób sięga po domowy sprzęt do ćwiczeń i nic dziwnego, jest to duże ułatwienie i możliwość trenowania w domu jest równie ciekawa. Jednym z takich akcesoriów jest guma do ćwiczeń, często zwana też ekspanderem. Jaką gumę do ćwiczeń fitness kupić? W tym materiale, dowiecie się czym cechuje się dobra guma do ćwiczeń, oraz czym się kierować, żeby kupić odpowiedni model.

Guma do ćwiczeń – czym jest?

Jest to bardzo prosty przyrząd, który daje nam wiele możliwości. Jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów do domowego fitnessu, tak jak mata, czy chociażby piłka do ćwiczeń. Pozwala ona na wykonanie ćwiczeń fitness, ale tez siłowych, więc to element, który wykorzystany może być na wiele sposób i tylko od nas zależy jak go wykorzystamy. Jest to po prostu taśma, która wykonana jest z materiału sztucznego. Zależnie od przeznaczenia, znajdziemy cieńsze i grubsze, dłuższe oraz krótsze. Zazwyczaj jest to forma opaski, ale są też takie, które stanowią po prostu odcinek gumy. Warto rozważyć wzbogacenie swojego domowego sprzętu o ćwiczeń o właśnie taki przyrząd.

Guma a ekspander – czym się różnią?

Taśmy i gumy do ćwiczeń to na ogół to samo, ale nie koniecznie ekspandery. Trzeba rozróżniać czym te dwie grupy się różnią i wiedzieć by znalazła się u nas najlepsza guma do ćwiczeń.

Guma do ćwiczeń

Jest ona w całości wykonana z materiału sztucznego. Zależnie od modelu będzie odpowiednio gruba, oraz długa. Jest to zazwyczaj element w kształcie opaski (zamkniętego koła), co daje mu wiele zalet. Możemy owijać je wokół części naszego ciała, oraz wykonywać wiele ćwiczeń z innymi przyrządami. Na przykład owinąć drążek do ćwiczeń taśmą, co ułatwi trening i będzie idealnym wyjściem dla początkujących w podciąganiu się. Są one tańsze niż ekspander i bardzo się rozciągają.

Ekspander do ćwiczeń

To przyrząd, który nie jest wykonany w pełni z gumy, czy też tworzywa sztucznego. Może mieć elementy sznurka, czy też sprężyn. Nie rozciąga się aż tak bardzo jak guma, jest cięższy. W wielu przypadkach będzie to odcinek, który na dwóch końcach posiada uchwyty. Jest to element przeznaczony bardziej do treningu siłowego, niżeli samego fitnessu. Za dobrze wyposażony model będziemy musieli zapłacić więcej niż za tradycyjną gumę.

Największą zaletą taśmy do ćwiczeń, jest jej wielozadaniowość – możemy używać ją do rozciągania, treningu ogólnorozwojowego, czy też treningu siłowego.

Kolor gumy treningowej

Jak da się zauważyć, gumy występują w wielu różnych kolorach. Czasami jeżeli producent posiada w swojej ofercie jedynie jedną gumę, to prawdopodobnie czysty przypadek. Gdy firma wydaje szereg gum, o różnych długościach, to często poprzez kolor wprowadza oznaczenie tego jaki opór będzie ona stawiała. Warto w swoim treningu używać taśm o różnym oporze, by zwiększyć stopień trudności, co przełoży się na większy wysiłek i lepsze efekty. Warto zorientować się przed zakupem, jaki kolor będzie nam odpowiadał.

-> Dowiedz się więcej: Poduszka sensomotoryczna – do czego służy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

To czy naszym wyborem padnie dobra taśma do ćwiczeń, zależy od kilku istotnych parametrów. Warto je przeanalizować, by mieć pewność, że korzystanie z niej będzie wygodne i da nam oczekiwane przez nas efekty.

  • Opór – to kluczowy element, wybierzmy go odpowiednio do stopnia zaawansowania w ćwiczeniach,
  • Długość – jeżeli planujemy wykonywać ćwiczenia takie jak podciąganie się, to bierzmy pod uwagę najdłuższe modele,
  • Rodzaj – zależnie od charakteru ćwiczeń, wybierzmy odpowiednio gumą, bądź też ekspander, posiadający dodatkowe uchwyty

-> Sprawdź także: Ranking bieżni – jaką bieżnie kupić?

Ćwiczenia z gumą

Jak dla wielu nie jest to oczywiste, guma to idealny przyrząd do ćwiczeń, który daje nam cały wachlarz ćwiczeń, oraz partii, które dzięki nim możemy rozwijać. Do najbardziej ważnych zalet treningu i ćwiczeń z gumą można zaliczyć:

  1. Trening ogólnorozwojowy – dla wielu początkujących osób, to powinien być podstawowy element treningu. Jest on prosty w użyciu, ale też przede wszystkim bezpieczny. Skutecznie wzmocni on nasze mięśnie i ukształtują sylwetkę.
  2. Trening siłowy – zamiast używania w domu takich przyrządów jak hantelki, można z powodzeniem trenować wiele partii mięśni za pomocą samej gumy, albo jak wcześniej wspominaliśmy służyć do efektownego treningu na drążku.
  3. Rehabilitacja – przez wielu terapeutów, guma polecana jest jako element, który pomoże wrócić do pełnej sprawności kończyny po kontuzji, czy też urazie.

To tylko kilka przykładowych zastosowań gumy. Jest ona przyrządem, który może być użyty na wiele sposobów, co czyni go bardzo uniwersalnym. Przede wszystkim jest on tani, więc nie obciąży naszego portfela, oraz bezpieczny w używaniu. Trening wielu partii mięśni może być uzależniony również od koloru gumy i stawianego przez nią oporu, więc nie ograniczajmy się tylko do jednej.

Gumy i taśmy do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym charakteryzuje się dobra taśma do ćwiczeń, pora wybrać nasz sprzęt. Bierzmy pod uwagę przede wszystkim jej kolor odpowiadający za stawiany opór, ale także sprecyzujmy jakiego charakteru ćwiczenia będziemy nią wykonywać. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane gumy do ćwiczeń. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.