Ranking najlepszych gogli narciarskich [TOP 5] – 2024

Kompletowanie sprzętu na sezon zimowy to dla wielu osób proces długotrwały, zaczynając od nart, oraz butów, kończąc na wielu innych kluczowych dla sportów zimowych akcesoriów. Tak tez jest w przypadku gogli narciarskich, które są niezbędne by cieszyć się z jazdy na nartach, czy desce snowboardowej. Jakie gogle narciarskie kupić? W tym artykule przedstawimy Wam najistotniejsze elementy na które warto zwrócić uwagę, oraz to jakie gogle narciarskie wybrać.

Ranking najlepszych gogli narciarskich na Kwiecień 2024

Polecane gogle narciarskie przez eksperta z RankingowyNinja.pl

★ ★ ★
1
miejsce

Gogle narciarskie SMITH Squad

Gogle SMITH Squad łączą w sobie nowoczesny design z zaawansowaną technologią soczewek ChromaPop™, która poprawia kontrast i ostrość widzenia, umożliwiając lepsze rozpoznawanie terenu. Wyposażone w system przeciw parowaniu i wentylację Airflow, gogle te zapewniają doskonałą widoczność w różnych warunkach pogodowych. Wygodna, regulowana opaska i możliwość wymiany soczewek to dodatkowe atuty, które czynią je popularnym wyborem wśród narciarzy.

Specyfikacja
Marka: SMITH
Model: Squad
Kolor szyby: różowe i czerwone
Waga: ok. 300 g
Płeć: Uniseks
Typ ochrony: filtr UV-400 kat. 2, filtr UV-400 kat. 3
Dostępne rozmiary: uniwersalny
System Anti Fog: Tak
Przepuszczalność światła: 16%
Etui w zestawie: Tak
Zalety
świetne wykonanie
system antyodblaskowy
hipoalergiczna gąbka
bardzo szerokie pole widzenia
pasek Silicone Backed Strap
bardzo dobrze prezentują się na głowie
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
system błyskawicznej regulacji długości paska
technologia podwójnej soczewki Dual Lens Construction
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Gogle narciarskie OAKLEY Flight Deck

Gogle narciarskie OAKLEY Flight Deck wyróżniają się dużym polem widzenia, dzięki bezramkowej konstrukcji, która zapewnia szeroki zakres widoczności i ułatwia orientację na stoku. Technologia Prizm™ w soczewkach znacząco poprawia kontrast i widoczność, pozwalając na lepsze dostrzeganie detali terenu. Wygodne dopasowanie do twarzy oraz kompatybilność z większością kasków narciarskich sprawiają, że są to gogle wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Specyfikacja
Marka: OAKLEY
Model: Flight Deck
Kolor szyby: Prizm Snow Torch - kat. S3
Waga: 150-250 gram
Płeć: Uniseks
Typ ochrony: filtr UV-400 kat. 3
Dostępne rozmiary: Uniwersalny, regulowany pasek
System Anti Fog: Tak
Przepuszczalność światła: 17%
Etui w zestawie: Tak
Zalety
szeroki pasek
system Anti Fog
trwałe wykonanie
sferyczna szybka
powłoka Iridium
wygodna regulacja paska
niezrównane pole widzenia
trójwarstwowa antybakteryjna pianka
świetnie dopasowują się do użytkownika
ochrona przed promieniowaniem promieniowaniem UVA/UVB/UVC
Wady
nieco wysoka cena
3
miejsce

Gogle narciarskie ARCTICA G-117

Gogle ARCTICA G-117 oferują nowoczesny design i wysoką funkcjonalność w atrakcyjnej cenie. Z podwójnymi soczewkami i warstwą antyfog zapewniają one wyraźną widoczność i ochronę przed zaparowaniem. Komfort noszenia zapewnia miękka pianka oraz elastyczna, łatwo regulowana opaska. G-117 to świetny wybór dla narciarzy i snowboardzistów, którzy szukają niezawodnych gogli w rozsądnej cenie.

Specyfikacja
Marka: ARCTICA
Model: G-117
Kolor szyby: żółte i pomarańczowe
Waga: ok. 160 g
Płeć: Uniseks
Typ ochrony: filtr UV-400 kat. 2
Dostępne rozmiary: uniwersalny
System Anti Fog: Tak
Przepuszczalność światła: 18-43%
Etui w zestawie: Tak
Zalety
powłoka antifog
trwałe wykonanie gogli
trójwarstwowa gąbka
dobrze dopasowują się do kasku
zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym
Wady
znacznie mniejsze pole widzenia w porównaniu do innych modeli
4
miejsce

Gogle narciarskie UVEX Athletic FM

UVEX Athletic FM to gogle narciarskie, które łączą sportowy wygląd z funkcjonalnością. Dzięki technologii supravision® anti-fog coating, zapewniają one długotrwałą ochronę przed parowaniem, nawet w najtrudniejszych warunkach. Szerokie pole widzenia i ochrona UV 400 zapewniają bezpieczeństwo i komfort widzenia na stoku. Gogle te są również kompatybilne z kaskami, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla każdego narciarza.

Specyfikacja
Marka: UVEX
Model: Athletic FM
Kolor szyby: Mirror Green Lasergold Lite (S2)
Waga: ok. 140 g
Płeć: Uniseks
Typ ochrony: filtr UV-400 kat. 2
Dostępne rozmiary: uniwersalny
System Anti Fog: Tak
Przepuszczalność światła: 18-43%
Etui w zestawie: Tak
Zalety
niska cena
membrana piankowa
technologia Supravision
wygodna regulacja paska
dobry stosunek ceny do jakości
zapewniają komfort w trakcie zjazdów
bardzo dobrze dopasowują się do twarzy
Wady
brak
5
miejsce

Gogle narciarskie ARCTICA G-102B

ARCTICA G-102B to gogle narciarskie zaprojektowane z myślą o komforcie i funkcjonalności. Wyposażone w podwójne soczewki z systemem anti-fog, zapobiegają parowaniu i zapewniają czystą, niezakłóconą widoczność. Elastyczna rama i miękkie piankowe wykończenie gwarantują wygodne dopasowanie do każdego kształtu twarzy, a regulowany pasek pozwala na łatwe dostosowanie do potrzeb użytkownika.

Specyfikacja
Marka: ARCTICA
Model: G-102B
Kolor szyby: Akwamarynowy
Waga: ok. 150 g
Płeć: Uniseks
Typ ochrony: filtr UV-400 kat. 2
Dostępne rozmiary: Uniwersalny, regulowany pasek
System Anti Fog: Tak
Przepuszczalność światła: od 8 do 18%
Etui w zestawie: Tak
Zalety
niska cena
pokryte powłoką antifog
szerokie pole widzenia
wyposażone w trójwarstwową gąbkę
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Wady
nieco ograniczone pole widzenia

Przed czym chronią gogle narciarskie?

Na samym początku warto się zastanowić przed czym w ogóle chronią nas gogle i czy są one potrzebne? Wiele osób zastanawia się, czy nie wystarczą po prostu okulary. Gogle są specjalnie zaprojektowane by chronić nas podczas jazdy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi.

  • Słońce – to chyba najważniejsze, że gogle chronią nas przed promieniami słonecznymi, tymi bezpośrednimi, ale też refleksami odbijającymi się od elementów na stoku, czy po prostu od śniegu. Jeżdżenie bez gogli na ostrym słońcu to rzecz niebezpieczna i należy się tego wystrzegać.
  • Śnieg i lód – w wypadku gdy jeździmy w warunkach opadów, gogle chronią nas przed wpadaniem drobinek śniegu do oczu, oraz przed tymi podrzuconymi przez inne osoby na stoku.
  • Czynniki zewnętrzne – podczas jazdy z dużą prędkością gogle po prostu stanowią ochronę dla oka, by nic co niebezpieczne do niego się nie dostało. Mowa tutaj także o drzewach, w wypadku gdy jeździmy w terenie lesistym.

Gogle narciarskie – jak dobrać rozmiar?

Podczas wyboru elementu naszego wyposażenia jakim są gogle narciarskie należy brać pod uwagę szereg kwestii o których wiele osób zapomina. Warto postrzegać je jako całość, ale przede wszystkim dopasować do naszego kasku narciarskiego, jeżeli taki już posiadamy. W przypadku kupowania gogli, powinniśmy je kupować jeżeli już mamy kask narciarski, by dopasować te dwa elementy idealnie.

Kupując gogle należy kierować się wygodą. Nie mogą one być ani za ciasne, ani zbyt luźne, bo to spowoduje ich spadanie i zwiększy prawdopodobieństwo dostania się pod nie śniegu podczas jazdy, co nie należy do najprzyjemniejszych. Spośród wszystkich modeli należy wybrać te jedyne, które odpowiadają nam wizualnie, ale przede wszystkim technicznie. Podobnie jest w przypadku, gdy kupujemy buty na narty. Wygoda i funkcjonalność, oraz poprawne dobranie rozmiaru to klucz do sukcesu, by buty służyły nam kilka sezonów.

Rodzaje szkieł w goglach narciarskich

Zdecydowanie elementem, który rzuca się w oczy najbardziej podczas wyboru jest kolor szkieł. Jest ich kilka, a ich obecność w danym modelu nigdy nie jest przypadkowa. Rodzaj barwy odpowiedzialny jest za przystosowanie gogli do danych warunków i ilości przepuszczanego światła.
Wyróżniamy następujące rodzaje szkieł:

  • Białe (przezroczyste) – przepuszczają od 80 do 100% światła, nadają się więc tylko do jazdy nocnej,
  • Złote, oraz bursztynowe – ten model przepuszcza od 40 do 80% światła. Idealne warunki dla ich stosowania to dzień pochmurny, bądź ograniczona widoczność. Również dobrze sprawdzą się podczas zapadania zmroku,
  • Pomarańczowe i żółte – to rodzaj szkieł przeznaczonych na dni pochmurne. Jedne z popularniejszych szkieł; przepuszczają od 20 do 40% światła,
  • Czerwone, niebieskie i brązowe – to idealne szkła na słoneczny dzień. Przepuszczalność na poziomie 10 – 18% sprawi, że zapewnią nam komfortową jazdę przy dużym nasłonecznieniu,
  • Czarne – to szkła o możliwie największym przyciemnieniu. Rzadko stosowane na stokach, bardziej spisują się podczas wspinaczek wysokogórskich, oraz podczas dni, gdzie słońce bardzo mocno świeci i odbija się od śniegu.

To istotne by dobrać okulary pod względem koloru szkieł do warunków w jakich będziemy jeździć. Zdecydowana większość osób wybierze z pewnością te do dni pochmurnych, bądź słonecznej pogody, gdyż to najczęstsze kupowane modele. W wypadku wspinaczki, bądź jazdy nocnej wybierajmy odpowiednio szkła czarne, oraz przezroczyste.

Gogle narciarskie fotochromatyczne

Wiele osób decyduje się na ten model, ze względu na fakt, że jest on po prostu bardzo przydatny. To gogle, które w zależności od panujących warunków, będą dostosowywać poziom przyciemnienia. Przykładowo w bardzo jasny dzień będą przyciemnione maksymalnie, natomiast, gdy nie będzie odpowiedniej ilości światła, będą się rozjaśniać. Narciarskie gogle fotochromatyczne to bardzo funkcjonalny model, który sprawi, że nie będziemy musieli posiadać kilku rodzajów wymiennych szybek, czy też nawet par gogli.

Dodatkowe filtry w goglach narciarskich

Wybór gogli nie sprowadza się tylko do rozmiaru, koloru paska, czy koloru szkieł. Są to zaawansowane technologicznie akcesoria, które mają wiele funkcji, by jak najbardziej zabezpieczyć użytkownika przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnić najwyższy komfort jazdy. Do takich funkcji zalicza się:

  • Filtr UV – filtr zastosowany w goglach ma jedno podstawowe zadanie – zatrzymać promieniowanie ultrafioletowe. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na to, jaki rodzaj filtra został zastosowany, ponieważ nie każdy dobrze się spisuje. Za akceptowalne przyjmuje się filtry UV 400, chroniące nas przed promieniowaniem UVA i UVB.
  • Polaryzacja – poprawia kontrast naszego widzenia, oraz sprawia, że odbijające się światło od elementów infrastruktury czy też jeziora nie będzie nas oślepiało
  • Powłoka lustrzana – jak sama nazwa mówi, okulary zabezpiecza dodatkowa warstwa w postaci „lustra”, która odbija promienie i zwiększa ochronę przed promieniowaniem
  • Warstwa Anti-Fog – to już raczej podstawa. Zastosowanie identyczne jak w przypadku okularów pływackich. Posiadają specjalną warstwę od wewnątrz okularów, która zapobiega parowaniu, które bardzo zmniejsza widoczność.

Kształt szybki w okularach

Wiele osób myśli, że to tylko kwestia wyglądu zewnętrznego i postrzega to jako coś drugorzędnego. Nic bardziej mylnego. Okulary są projektowane na tej zasadzie, żeby szeroka szyba umożliwiała nam jak najszersze pole widzenia. Ma to na celu zwiększenie widoczności wszystkich elementów, które znajdują się obok nas podczas jazdy. Mowa tutaj o siatkach, pachołkach, czy po prostu innych osobach korzystających ze stoku. Wybierajmy takie gogle, których ramka jest wysunięta jak najdalej w stronę zewnętrzną, co za tym idzie szybka jest duża.

Gogle narciarskie na okulary korekcyjne – jakie wybrać?

To pytanie, które zadaje sobie każda osoba z wadą wzroku korzystająca z okularów korekcyjnych. Nie ma na to recepty. Musimy szukać gogli, które mają więcej przestrzeni, są po prostu bardziej wypukłe, co za tym idzie jest większa przestrzeń pomiędzy nasza twarzą, a powłoką wewnętrzną. Nie dopuszczajmy do tego, by się one stykały, bo będzie to skutkować porysowaniem zarówno jednych jak i drugich szkieł. Można zastosować jeszcze specjalne okulary mające miejsce, by włożyć tam szkła od okularów. Najwygodniejszą metodą jest jednak korzystanie z soczewek kontaktowych.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz