Jazda na desce po zaśnieżonym stoku zapewne praktykowana była od dawna. I jak to w przypadku wielu innych dyscyplin sportowych miało miejsce, w pewnym momencie przekształciła się w popularny sport zimowy. Jako początek snowboardingu uznaje się rok 1965 gdy Sherman Poppen stworzył snurfera, zabawkę dla dzieci, by mogły ślizgać się po śniegu. Opatentowany produkt szybko wszedł do produkcji. Od roku 1998 snowboarding wpisano do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jaką deskę snowboardową kupić? W tym materiale przedstawimy wam co brać pod uwagę by kupić najlepszy snowboard.

Rodzaje desek snowboardowych

Rozwój snowboardu zaowocował powstaniem kilku jego odmian. Zróżnicowanie tej dyscypliny sportowej pojawiło się w ślad za oczekiwaniami i upodobaniami samych zawodników. Niektórzy z nich preferowali jazdę po świeżym śniegu, inni przenieśli się na utwardzone trasy narciarskie, by bić rekordy szybkości, dla trzeciej grupy sport stanowi okazję do poczucia absolutnej wolności. Tak odmienne podejście wymusiło zróżnicowanie sprzętu i pojawiły się nowe rodzaje desek snowboardowych.

  • Deski All Mountain – to jednocześnie deska snowboardowa dla początkujących, takich którzy zaczynają swoją przygodę z dyscypliną lub średnio-zaawansowanych. Można na nich jeździć zarówno na stoku narciarskim jak i poza nim. To uniwersalny sprzęt, na którym można nauczyć się jeździć i czerpać z tego przyjemność bez walki o jak najlepszą technikę zjazdu.
  • Deski Freeride – to już dobra deska snowboardowa, przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, taka która umożliwia uprawianie dyscypliny w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Przy pomocy tego sprzętu można zjeżdżać zarówno na stokach jak i na szlakach jeszcze nieprzetartych.
  • Deski Buttering – otwierają grupę sprzętu przeznaczonego do zabaw na stoku. Dzięki nim można wykonywać już szybkie obroty, nawet o 360 stopni. Buttering to przykład skróconej nieco deski o kształcie Twin Tip, miękkiej i amortyzującej. Snowboardzista może oderwać w tracie zjazdu czy ewolucji jedną ich stronę, a chwilami całkowicie, można na nich wykonywać ulubione triki, rotacje czy rolle.
  • Deski Freestyle – charakteryzują się krótką i wciętą linią, dzięki temu, że są miękkie i szerokie, stają się elastyczne i umożliwiają wykonywanie przeróżnych trików w trakcie jazdy. Można na nich skakać po rampach i wykonywać akrobacje, poruszać się przodem i tyłem, korzystać ze snowparku.
  • Deski Jibbing – to deski do zabawy, bardziej miękkie i krótsze niż freestylowe, ich krawędzie lekko podniesiono, dzięki czemu łatwiej pokonywać przeszkody. To deski do „jazdy figurowej”, nie sprawdzą się w konkurencji na czas.

Najważniejsze parametry desek

Kupując deskę snowboardową najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego snowboardzistę lub profesjonalną obsługę w sklepie sportowym. Należy bowiem zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które mogą zadecydować o bezpieczeństwie, a z pewnością o frajdzie z jazdy. Najlepsza deska snowboardowa to taka, która jest idealnie dopasowana do zawodnika. Najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę to:

  • dostosowanie deski do wagi i wzrostu
  • dostosowanie do umiejętności i stylu jazdy
  • giętkość deski: twarde są dla zjazdowców, miękkie dla freestylowców
  • szerokość deski zależna od wielkości stopy, amatorzy wybierają deskę o szer.23-25cm, profesjonaliści 15cm, deski freestylowe mają ok. 28cm
  • sidecut: wewnętrzna krzywizna deski, amatorzy wybierają mniejszą, zawodowcy większą krzywiznę

Ważnym kryterium wyboru deski jest płeć. Damska deska snowboardowa powinna być krótsza, lżejsza i bardziej miękka a jednocześnie elastyczna. Kobieta nawet jeżeli jest bardzo wytrzymała, to przy pojedynczych ewolucjach użyje mniej siły potrzebnej do manewrowania deską. Inaczej rozkłada się też u niej środek ciężkości a do manewrowania deską używa częściej bioder niż kolan. To dlatego męska deska snowboardowa nie sprawdzi się lub tylko połowicznie u kobiety.

Deska snowboardowa z wiązaniami powinna być wybrana odpowiednio do naszego wzrostu

Deska snowboardowa dla początkujących

Deska dla początkujących snowboardzistów musi być wytrzymała, stabilna i łatwa do kontrolowania. To cechy konstrukcji Flat lub Rocker, czy też All Mountain. Konstrukcja Flat łatwo skręca i w trakcie jazdy zachowuje stabilność. Rocker jest bardziej zwrotna, ułatwia obroty, daje dużo swobody a jej krawędzie nie wcinają się w podłoże. Dobrze jeździ też na puchu. Pamiętajmy, by na początek przygody ze snowboardem, nie pchać się w żadne drogie deski, no chyba, ze pozwalają nam na to fundusze. Przeznaczmy też część pieniędzy na akcesoria takie jak kask narciarski. To pierwsza deska i powinniśmy traktować ją jako przyrząd, który pozwoli nam się nauczyć jeździć. Dzięki temu opanujemy dobrą technikę i potem przyjdzie czas na lepsze deski.

Deska snowboardowa – jak dobrać do wzrostu?

Tak jak w przypadku nart, długą deską trudniej jest manewrować. Dlatego osoba dorosła musi dobrać ją do wagi i wzrostu. Kobieta o wadze ok. 60kg powinna używać deski o długości ok. 150 cm. Natomiast mężczyźni o wadze powyżej 80 kg powinni kupować deski o długości 160 cm. To na początek, później, w miarę nabywania umiejętności można pozwolić sobie na dłuższą deskę lub pozostać przy pierwotnej. Zwracajmy uwagę na to, jakie dane proponuje producent. Warto się do nich stosować. Deska przeszła z pewnością szereg testów, które miały za zadanie dobranie odpowiedniej długości do naszego wzrostu. Nieodpowiedni wybór długości deski może mieć potem negatywny efekt w postaci złych nawyków, czy też niekomfortowej jazdy.

Deska snowboardowa dla dzieci

Deska snowboardowa dla dzieci, do nauki dyscypliny, nie powinna przekroczyć 120cm. W miarę rozwoju, gdy waga dziecka przekroczy 40kg, można pozwolić sobie na deskę o długości powyżej 145 cm. Jeżeli wybieramy deskę dla dziecka, wymiary powinny być kluczowe, bo pozwoli to na dobre opanowanie techniki. Nie zapominajmy też o tym, by wybrać dobre gogle narciarskie. Zapewnią one bez wątpienia dobry komfort jazdy, ale także będą chronić dziecko przed promieniami słonecznymi.

Jaką deskę snowboardową kupić?

Kupując deskę snowboardową należy dobrać ją do parametrów swojej osoby, swoich umiejętności i stylu preferowanej jazdy. Odpowiednio dobrana deska snowboardowa z wiązaniami, dobre buty narciarskie i żyłka sportowa dają gwarancję najlepszej zabawy. Bierzmy pod uwagę, że deska ma nam posłużyć przynajmniej 2-3 sezony. Warto wybierać sprzęt od producentów, którzy od lat trudzą się w ich produkcji. Będziemy mieli pewność, że wybierając sprzęt renomowanej marki posłuży nam on przez lata.

Deski snowboardowe – Ranking i cena 20120

Wiedząc już jakie rodzaje desek snowboardowych możemy znaleźć, pora wybrać odpowiednią dla nas. Bierzmy pod uwagę wybór odpowiedniego rozmiaru, ale także sprzętu dobrej jakości. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze deski snowboardowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.