Narciarstwo to dość popularna dyscyplina sportu zimowego, który chętnie wybierany jest przez dorosłych i dzieci w różnym wieku. Fani tego sportu uwielbiają w ten sposób spędzać ferie zimowe czy świąteczną przerwę w zimie. Mimo różnych opinii to właśnie buty narciarskie są najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego. Nie narty czy porządny kask narciarski, chociaż również są istotne, ale właśnie buty, bo to od nich zależy jak będziemy poruszać się po stoku na śniegu. Jakie buty narciarskie wybrać? W tym amteriale

Jak dobrać buty narciarskie?

To nie lada wyzwanie wybrać dobre buty narciarskie. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar. Należy dokładnie znać wymiar swojej stopy, aby podać w sklepie dokładne liczby. Im lepiej zmierzona stopa tym wygodniejsze buty, a także komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy na nartach. Istnieje bardzo prosty sposób na dokładne wyznaczenie rozmiaru stopy. Należy postawić stopę na kartce i wyznaczyć dwa punkty: przy największym palcu, a także przy pięcie z tyłu. Następnie trzeba połączyć te dwa punkty i zmierzyć. Tą wartość trzeba podać w sklepie narciarskim w trakcie wybierania obuwia na narty. Jeśli chodzi o buty narciarskie rozmiarówka jest zróżnicowana, dlatego warto podejść do tego w sposób dokładnie.

Dziecięce buty narciarskie

Buty narciarskie dla dziecka to bardzo ważna sprawa dla bezpieczeństwa i komfortu. Najczęściej dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na nartach. Dla początkujących w jeździe trzeba dodać do rozmiaru stopy 0,5-1cm. Dziecięce buty narciarskie powinny mieć również odpowiednią szerokość, tak, aby stopa nie była zbytnio ściśnięta, ale przy tym odpowiednio usztywniona. Skorupa buta nie może być zbyt twarda, ale musi zabezpieczać staw skokowy, który u dzieci jest bardzo wrażliwy na urazy. Mają one być lekkie, elastyczne, a także komfortowe w trakcie wkładania ich na stopę. Odpowiednie buty narciarskie powinny również trzymać ciepło, a także gwarantować odpowiednią kontrolę nad nartą. Dobór sprzętu, a zwłaszcza butów dla dziecka jest bardzo ważny, aby nie zrazić go do jazdy, a wręcz zachęcić. Warto również zwrócić uwagę na kolorystykę. Może ona pomóc dorosłym w znalezieniu dziecka w tłumie, ale zachęcić juniora do narciarstwa.

Podczas gdy wybieramy dobre buty narciarskie, trzeba skupić się nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim na funkcjonalności i odpowiednim rozmiarze.

Pokrowce na buty narciarskie

Bardzo ważne jest przechowywanie i przenoszenie butów narciarskich. Warto po zakupie butów zastanowić się nad dodatkowym gadżetem – pokrowiec na buty narciarskie zabezpieczy sprzęt przed zgubieniem oraz pogodowymi czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym, że buty narciarskie to zakup na lata, warto zadbać o ich zabezpieczenie. Łatwiej też będzie się przemieszczać z nimi. Nie należą one do lekkich, więc noszenie ich w rękach nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jeśli podróżujemy często, to plecak na buty narciarskie ułatwi przenoszenie nie tylko butów, ale też innych gadżetów. Warto zwrócić uwagę na materiał – aby nie wycierał się w trakcie używania, a także, aby był nieprzemakalny. Można też wybrać pokrowiec na kółkach, które ułatwią podróże różnymi środkami komunikacji.

Buty narciarskie dla początkujących

Najlepsze buty narciarskie dla początkujących mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo oraz usztywnić stopę i staw skokowy. Narciarze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, zdobywają dopiero doświadczenie i umiejętności, więc dla nich komfort będzie ważniejszy niż dla profesjonalistów. Ważny jest proces mierzenia buta. Trzeba stać na ugiętych nogach i zapiąć wszystkie klamry w stopniu umiarkowanym, aby stwierdzić czy dany model można brać pod uwagę. Można też wyprostować nogę, aby sprawdzić czy nie czujemy lekkiego ucisku. Jeśli tak to but jest dobrze dobrany. W takie pozycji może nas uciskać. Buty dla początkujących są tak samo istotne jak dobre kijki narciarskie, które zapewniają stabilność, a co za tym idzie bezpieczeństwo na stoku.

Regulowane buty narciarskie

Buty narciarskie, których rozmiar można regulować to dedykowane dzieciom. Są takie modele, które używają specjalnej technologii „6 in 1”. Można dzięki temu zmienić nie tylko długość, ale też szerokość oraz powiększyć w okolicy kostki. Jest to bardzo przydatne, bo jak wiemy jeździmy krótko w ciągu roku, a na drugi rok standardowe buty dla dziecka mogą już być za małe. Dzięki tej opcji nie musimy kupować nowych butów. Chyba, że nam się z jakiegoś powodu zniszczą. Oczywiście regulowane buty narciarskie to również liczne zapięcia, które w każdym butach dla narciarzy powinny pomagać, ale też nie komplikować ubierania butów.

Jakie buty narciarskie wybrać?

Najlepsze buty narciarskie wybierzemy wtedy, kiedy trafimy w ręce fachowca w dziedzinie bootfittingu. Jednak zawsze przed zakupem warto zdobyć kilka podstawowych informacji o butach narciarskich, markach, wykorzystywanych technologiach. Może już na etapie poszukiwań jakiś model wpadnie nam w oko, uznamy, że będzie do nas pasować, a w sklepie pozostanie nam tylko dopytanie się, czy te buty będą dla nas odpowiednie. Trzeba też mieć świadomość swoich umiejętności. O ten aspekt powinien zapytać dobry sprzedawca. Inaczej dopiera się też męskie buty narciarskie. Bardzo wiele firm ma w swojej ofercie dedykowane męskie buty narciarskie. Tak samo damskie buty narciarskie. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej, są producenci, którzy oferują modele specjalnie dla kobiet.

Sprawdź także nasz ranking gogli narciarskich!

Buty narciarskie biegowe – Ranking i cena 2020

Jeżeli naszym wymaganiom odpowiadają buty narciarskie biegowe, to pora zapoznać się z tym, jakie modele znajdziemy na rynku. Warto przejrzeć modele i wybrać dla nas najlepsze narciarskie buty biegowe. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane buty narciarskie biegowe. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Buty narciarskie zjazdowe – Ranking i cena 2020

Podobnie w tym przypadku, gdy potrzebujemy zjazdowe buty narciarskie warto przeglądnąć polecane modele. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze zjazdowe buty narciarskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.