Nie od dzisiaj wiadomo, że bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, oraz form rekreacji. Fanów joggingu spotkamy w każdym parku, czy chociażby na ulicy, ponieważ jest to bardzo zdrowa forma aktywności fizycznej. W złą i niekorzystną pogodę może być to jednak utrudnione i wtedy z pomocą przychodzi nam bieżnia do biegania. Jest to sprzęt bardzo popularny i cieszący się powodzeniem, by w domowym zaciszu przeprowadzić trening. Jaką bieżnię kupić? W tym artykule postaramy się zebrać najważniejsze informację, byście zwrócili uwagę na ważne czynniki, a co za tym idzie w waszym domowym sprzęcie do ćwiczeń pojawiła się najlepsza bieżnia do biegania.

Bieżnia do domu – jaką wybrać?

Dobra domowa bieżnia to bardzo dobry przyrząd, by podczas niepogody, oraz okresu zimowego dbać o swoją formę. Typów tego sprzętu jest co najmniej kilka i czasami wiele osób stoi przed pytaniem jaką bieżnię wybrać? Musi ona być dostosowana do naszych potrzeb. Najtańsze modele to wydatek rzędu niespełna tysiąca złotych, ale nie ma co ukrywać, że nie mają one wiele do zaoferowania.

Porządna bieżnia potrafi sporo kosztować, ale z pewnością przekłada się to na wiele kwestii. Będzie oferować dodatkowe programy, oraz wiele funkcji będziemy mogli sami dostosować tak, by trening był jak najbardziej przyjemny. Z pewnością przełoży się to na jego efektywność i późniejsze rezultaty. Warto obserwować ranking bieżni, który zaprezentujemy w późniejszej części naszego artykułu. Bieżnia w naszym domu, w połączeniu z takimi przyrządami jak ławka do ćwiczeń, jest w stanie zapewnić nam bardzo kompleksowy trening.

Najlepsza bieżnia – zalety i wady

Jeżeli mówimy o bieżni, to warto wspomnieć też o tym jakie plusy i minusy ma bieżnia. Jest to bardzo ważne, by dowiedzieć się jak najwięcej o sprzęcie, który chcemy nabyć, by był on sprawdzonym elementem treningowym, a w przypadku bieżni jest to bardzo ważne.

Zalety bieżni

Z pewnością na plus przemawia fakt, że bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie zrobić trening i to nie byle jaki. Kupno dobrej bieżni zapewni nam szereg programów, które z powodzeniem będą symulować różne warunki treningowe. Jeżeli mowa o warunkach treningowych, to warto wspomnieć, że bieżnie są zdrowsze dla naszych stawów ze względu na amortyzację, której w terenie nie otrzymamy i może być to zbawienne dla naszych stawów, podobnie jak w przypadku, gdy w naszej siłowni znajduje się rowerek treningowy.

Do plusów bieżni zaliczyć trzeba także dodatkowe oprogramowanie, które jest tam dostępne, a pozwoli nam ono na kontrolowanie parametrów życiowych, takich jak chociażby puls. Otrzymamy też licznik spalonych kalorii i przebyty dystans, co przy diecie może być bardzo przydatne. Największym atutem bieżni jest chyba to, że możemy ćwiczyć kiedy tak naprawdę chcemy i nie ogranicza nas ani pogoda, ani konieczność wychodzenia na zewnątrz, czy też siłownię. Podczas treningu na bieżni, warto korzystać z funkcji pulsometru, bądź kupić osobny sprzęt, który pozwoli nam monitorować nasze parametry życiowe.

-> Sprawdź także ranking orbitreków!

Wady bieżni

Nie obędzie się też niestety bez minusów. Pierwszym, najbardziej zauważalnym jest niestety spory wydatek z jakim wiąże się zakup takiego sprzętu. By kupić coś dobrego, często musimy wydać dużą kwotę, co dla wielu może być utrudnieniem. Warto pamiętać też o tym, że bieżnia zajmuje sporo miejsca i przed zakupem, upewnić się, czy mamy na tyle miejsca poprzez wymierzenie w pomieszczeniu jakim ma stać odpowiedniej przestrzeni, którą z pewnością we właściwościach produktu podaje producent.

Kolejną rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę, jest złośliwość rzeczy martwych. Niestety, ale bieżnia może się zepsuć i naprawa niekiedy okazać się może kosztowna, chociaż coraz to nowsze modele mają szereg zabezpieczeń i są coraz mniej awaryjne. Mając zwierzęta w domu pamiętajmy, by trzymać je z dala bieżni podczas jej pracy.

Bieganie na bieżni to idealny trening aerobowy, który pomoże nam spalić tkankę tłuszczową i sprawi, że będziemy mogli to robić w domowej siłowni bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Bieżnia mechaniczna czy elektryczna – jaką bieżnię kupić?

Wiedząc już, jakie zalety i wady ma bieżnia, oraz jak pomocne jest bieganie w domu, warto wiedzieć coś o typach bieżni. Przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym rodzajom, które od wielu lat mają powodzenie wśród kupujących, jednak nieco się od siebie różnią.

Bieżnia mechaniczna

Jest to tańszy typ bieżni, ze względu na zasadę działania. Nie mamy w niej silnika, a jedynie koło zamachowe, które wprawiane jest w ruch przez siłę naszych nóg. Im szybciej biegniemy, tym taśma będzie się szybciej posuwać. Analogicznie w przypadku zatrzymywania jej – sami musimy siłą naszych nóg stopniowo zwolnić tempo biegu i wyhamować. Te bieżnie posiadają mniej funkcji i mogą być trudniejsze dla początkujących biegaczy.

Bieżnia elektryczna

To bieżnia zasilana silnikiem elektrycznym. Za prędkość poruszania się pasa odpowiada właśnie on, oraz program, którym możemy dowolnie sterować by dostosować dla siebie prędkość biegu. Tego typu bieżnie mają szeroką możliwość personalizacji pod względem programów, czyli tempa biegu, oraz poziomu nachylenia, by symulować bieg pod górką. Programy mogą mieć funkcje spalania tłuszczu, czy też interwałów. Jest to wybór droższy lecz znacznie bardziej zaawansowany.

-> Dowiedz się także jakie białko kupić? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni?

Jak w przypadku każdego sprzętu, istotne jest to, by przyjrzeć się kilku parametrom. Mogą okazać się one kluczowe i stanowić dużą część tego, jak będziemy odbierać nasz sprzęt i czy sprosta on naszym wymaganiom, a przede wszystkim zadecyduje o tym czy naszym wyborem padnie dobra bieżnia.
Moc silnika – w przypadku bieżni elektrycznej, to bardzo ważny parametr. Im więcej ma on KM, tym lepiej napędzi naszą bieżnię. Starajmy się wybierać bieżnie o mocy większej niż 2 KM, co pozwoli na rozpędzenie jej do sporej prędkości i nawet sprintowanie. Bieżnie o małej mocy nadają się tylko do chodzenia i najwyżej truchtu, co może być dla wielu rozczarowaniem.
Maksymalne obciążenie – wiele osób o tym nie wie, ale każda bieżnia ma limit obciążenia. Sprawdźmy przed zakupem do ilu kilogramów jest w stanie udźwignąć nasz model. Przekroczenie tego progu może wiązać się z uszkodzeniem bieżni i kosztowną naprawą. Dodatkowo warto pamiętać, że na bieżni może znajdować się tylko jedna osoba.
Rozmiar – dobierzmy rozmiar bieżni adekwatnie do tego jakie osoby będą na nieć ćwiczyć. Im wyższa osoba, tym dłuższy powinien być pas biegowy.

Bieżnia do biegania – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już co jest najbardziej istotne pora dokonać wyboru. Kierując się tym o czym wspomnieliśmy w artykule, możemy być pewni, że znajdzie się u nas dobra bieżnia do biegania. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane bieżnie, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.