Dla wielu osób, posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz garderoby do ćwiczeń to tylko dodatek, dla innych obowiązkowy punkt każdego treningu. Tak tez może być w wypadku bielizny termoaktywnej, która stała się ostatnimi czasy bardzo popularna, ze względu na swoją funkcjonalność i szerokie zastosowanie. Można powiedzieć, że wiele osób wykonujących sporty na powietrzu posiada takie stroje w swojej szafie. Jaką bielizną termoaktywną kupić? W tym artykule dowiecie się czym charakteryzuje się dobra bielizna termoaktywna, oraz czy warto ją kupić.

Bielizna termiczna czy termoaktywna?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami bielizny. Jest ona całkiem znacząca i warto się dowiedzieć, jakie są różnice, by wybrać odpowiednią dla nas.

Bielizna termoaktywna

To rodzaj bielizny, którą stworzono by spełniała dwa zadania. Po pierwsze, powinna ona stanowić izolację od niskiej temperatury i innych czynników atmosferycznych jak wilgoć, czy nawet deszcz. Drugą jest odpowiednia wentylacja, oraz odprowadzanie wilgoci, którą sami stworzyliśmy podczas wysiłku fizycznego. Często mówi się, że jest to bielizna oddychająca. Ma ona duże powodzenie u biegaczy, a także u osób wykonujących inne dyscypliny sportowe jak jazda na rowerze, a nawet jazda na nartach.

Bielizna termiczna

W przypadku tego rodzaju bielizny, jej zadaniem jest tylko i wyłącznie ochrona przed chłodem i zapewnienie nam utrzymania odpowiedniej dla nas temperatury naszego ciała. Nie jest ona w żaden sposób skonstruowana, by odpowiadać za wentylację jak w przypadku bielizny termoaktywnej. Jest to wybór osób, które potrzebują ubrać pod kurtkę, czy też bluzę dodatkową warstwę ubrania, by zapewnić sobie lepszy komfort termiczny.

-> Zobacz jaki pas wyszczuplający kupić!

Czy warto kupić bieliznę termoaktywną?

Ten rodzaj bielizny zdecydowanie jest w stanie poprawić nasz komfort podczas codziennego treningu, oraz w przypadku wykonywania pracy na powietrzu przy nie do końca przyjemnych warunkach atmosferycznych. Najlepsza odzież termoaktywna charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, ale zależne jest to od tego z czego jest wykonana. Do dwóch podstawowych materiałów należą:

  • Bielizna z tkaniny sztucznej – nie jest tak przewiewna jak odzież naturalna, ale to właśnie sam fakt tego jak wykonana jest nasza bielizna daje nam komfort termiczny. W tym przypadku wykorzystuje się poliamid, oraz elastan dla dodatkowych właściwości elastycznych, by bielizna dobrze przylegała do ciała.
  • Bielizna z tkaniny naturalnej – jest to rodzaj bielizny bardziej przeznaczony do codziennego użytkowania, oraz do mniej wymagających sportów, bądź nie tak niskich temperatur i ciężkich warunków atmosferycznych. Mowa tu o bawełnie i lnie, które nie dają aż tak dobrej izolacji termicznej i w przypadku intensywnego wysiłku mogą pochłonąć wilgoć co nie będzie do końca przyjemne.
Odzież termoaktywna to bardzo częsty wybór biegaczy, ze względu na to, że przychodzi im trenować w przeróżnych warunkach atmosferycznych.

Jaką bieliznę termoaktywną kupić – rodzaje odzieży termoaktywnej

Jak w przypadku wielu dziedzin sportu, sprzęt jest coraz bardziej dostosowany do konkretnej dyscypliny, by dać nam jak najwięcej. Tak samo jest w przypadku odzieży termicznej. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, oraz czym charakteryzują się poszczególne rodzaje, by znalazła się u nas najlepsza odzież termoaktywna.

  • Bielizna termoaktywna do biegania – to najczęstsza dyscyplina do jakiej jest ona stosowana. Wiele osób biega na powietrzu nawet w zimę, kiedy to taka odzież jest podstawą. Powinna być ona dobrze dopasowana i zróżnicowana co do temperatury. Znajdziemy z pewnością długie i krótkie spodnie, oraz koszulki z długim i krótkim rękawem, co pozwoli nam uzyskać dodatkową warstwę podczas treningu i uchronić się przed zimnem.
  • Bielizna termoaktywna dla rowerzystów – tutaj w większości przypadków wybór jest taki sam co u biegaczy. Często znajdziemy jeszcze odzież z dodatkowo grubszą powłoką co pozwoli nam na uniknięcie otarć i zadrapań.
  • Bielizna termoaktywna na narty – ta grupa sportowców to osoby, które bardziej stawiają na dodatkowe ciepło, ale też po części na odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Zakładana pod kurtkę, lub bluzę w zależności od pogody to idealny wybór na snowboard oraz narty.
  • Bielizna termoaktywna na siłownię – tutaj stawiajmy raczej na najcieńszą bieliznę. Są to pomieszczenia wentylowane, na których nie ma aż tak dużej temperatury i nie działa na nas przede wszystkim słońce. Dla wielu osób jest to element poprawiający wygodę treningu.

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Przede wszystkim rozmiar. To podstawa, by taka bielizna działała jak należy, oraz była dla nas wygodna. Nie może być ani za mała, ani za duża, bo da nam to efekt krępowania ruchów i jeszcze utrudni nasz trening. Warto poznać odpowiednie rozmiary podane przez producenta, by zapewnić nam jak najlepszy wybór. Materiały to równie ważne kryterium. Wiele osób stawia na tkaniny sztuczne i słusznie, bowiem te naturalne odbiegają nieco swoimi właściwościami i zostają trochę w tyle, chociaż jako dodatkowa warstwa pod bluzę lub koszulkę spisują się równie dobrze.

Na koniec warto pamiętać o tym, że mamy dostępne zarówno koszulki krótkie i długie, tak samo jak spodnie. To bardzo duży atut, ponieważ w lecie nie będziemy korzystać z długich spodni i analogicznie w zimie z krótkich. To nasz personalny wybór, a na rynku znajdziemy coraz to więcej ciekawych modeli

-> Sprawdź także jakie wrotki wybrać!

Bielizna termoaktywna – Ranking i cena 2020

Teraz gdy wiemy już czym charakteryzuje się dobra odzież termoaktywna, pora wybrać odpowiednie rzeczy dla nas. Pamiętajmy o zastosowaniu, sprawdzeniu parametrów konkretnej garderoby, oraz dobraniu dobrego rozmiaru. Prezentujemy zestawienia, gdzie znajdziecie najpopularniejszą odzież termoaktywną. Rankingi pochodzą z serwisu Nokaut i są na bieżąco aktualizowane.

Damska koszulka termoaktywna – RANKING 2020

Damskie spodnie termoaktywne – RANKING 2020

Męska koszulka termoaktywna – RANKING 2020

Męskie spodnie termoaktywne – RANKING 2020