Dążenie do osiągnięcia perfekcyjnej sylwetki i treningu w domowym zaciszu stało się coraz bardziej popularne. Możemy wykonać trening podczas niepogody, bez konieczności wychodzenia z domu na siłownię. Jednym z takich przyrządów, który pozwoli nam na intensywny domowy trening jest atlas do ćwiczeń. Wiele osób zastanawia się jaki atlas do ćwiczeń kupić? W tym artykule postaramy się wam przybliżyć czym charakteryzuje się ten sprzęt, oraz jak wybrać najlepszy atlas do ćwiczeń.

Czym jest atlas do ćwiczeń?

Każdy z nas z pewnością widział kiedyś atlas do ćwiczeń. Jest to na pierwszy rzut oka maszyna przypominająca coś niezbyt przyjemnego. Jest to jak najbardziej błędne spostrzeżenie. Atlas to urządzenie, które jest jednym z najbardziej uniwersalnych przyrządów, w który może być wyposażona domowa siłownia. Dobry atlas do ćwiczeń z powodzeniem zastąpi wiele innych przyrządów i pozwoli początkującym zacząć przygodę z treningiem siłowym.

Wiele osób zastanawia się po co tak w ogóle stworzony jest atlas do ćwiczeń. Jest to przyrząd głównie skierowany do osób początkujących. Pomaga on wdrożyć się w trening i zrobić pierwsze kroki w walce o idealną sylwetkę. Atlas to nie jedna maszyna, a cały zespół przyrządów, który jest w stanie zagwarantować nam możliwość ćwiczenia praktycznie każdej partii naszego ciała. Kupując w połączeniu z nim dobry orbitrek, jesteśmy w stanie zapewnić sobie pełen trening w domowym zaciszu.

Jaki atlas do ćwiczeń wybrać, na co zwrócić uwagę?

Kupując każdy sprzęt do treningu, warto pamiętać o tym, co jest w nim najistotniejsze. Jest kilka elementów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Pamiętając o nich przy zakupie sprawi, że kupimy dobry atlas do ćwiczeń.

Pierwszym na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę jest to jak został wykonany nasz sprzęt, oraz jakie ma wymiary. Producent podaje wymiary gabarytowe całego sprzętu. Odnieśmy je do tego ile mamy miejsca w pomieszczeniu gdzie będzie stał atlas, by mieć pewność że cała konstrukcja się zmieści. Dobrym wyborem jest, by w miejscu gdzie będzie stał przyrząd leżała mata, która uchroni nasza podłogę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i otarciami.

Bardzo istotne jest także to, by sprawdzić dopuszczalny limit obciążenia osoby która może ćwiczyć na danym atlasie. Producenci zalecają się do ich stosowania. Nie przestrzeganie tego limitu, może prowadzić do zniszczenia sprzętu, a co gorsza do naszej kontuzji.

-> Sprawdź także jaką gumę do ćwiczeń kupić!

Zakres ćwiczeń

Kupując atlas sprawdźmy, jakie funkcje ma i jakie partie naszego ciała będziemy mogli na nim ćwiczyć. Im więcej będzie on oferował, tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić. Podstawą z pewnością jest ławeczka, naciągi, oraz miejsce do ćwiczenia mięśni brzucha, nóg, oraz grzbietu. Jest to najbardziej optymalna dla nas konfiguracja tego sprzętu.

Materiały i jakość wykonania

Nie bądźmy obojętni w tym, jakiej marki sprzęt kupujemy. Zaleca się kupowanie tylko od renomowanych producentów, którzy swój sprzęt tworzą pod okiem i konsultacją profesjonalnych trenerów. Jest to wybór droższy, ale bezpieczniejszy. Kupno taniego sprzętu będzie się wiązać z tym, że może się on szybki psuć i narazi nas na niepotrzebną kontuzje.

Decydując się na sprzęt treningowy, warto wybrać dobry atlas do ćwiczeń, który zapewni nam możliwość ćwiczenia wielu partii mięśni.

Atlas do ćwiczeń – wady i zalety

Nie da się kupić sprzętu idealnego i tak też jest w przypadku atlasu. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych i pożądanych przyrządów do ćwiczeń, lecz jak każdy ma swoje mocne i słabe strony.
Zalety:

  • Bezpieczeństwo podczas treningu
  • Możliwość ćwiczenia wielu partii mięśni
  • Wraz z progresem możliwość zwiększania ciężaru
  • Możliwość ćwiczenia bez asekuracji

Wady:

  • Duże gabaryty sprzętu
  • W przypadku rozbudowanych atlasów wysoka cena
  • Dla profesjonalistów może być niewystarczający

Atlas do ćwiczeń czy wolne ciężary?

Wolne ciężary przez wielu uważane są za bardziej skuteczne w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. Spowodowane jest to szerszym zakresem ruchowym oraz możliwością personalizowania ćwiczeń. Kupując hantle, czy sztangi mamy pewność, że trening przez nas wykonany będzie dokładniejszy, a sam sprzęt nie zabiera tyle miejsca co atlas. Z drugiej strony, wolne ciężary nie są tak bezpieczne na początek i polecane bardziej zaawansowanym, oraz przy dużych ciężarach istnieje konieczność ćwiczenia z asekuracją, bądź pod okiem profesjonalisty. Ciekawym przyrządem w zakresie wolnych ciężarów jest kettlebell, który daje równie dużo możliwości treningowych.

Atlas do ćwiczeń to bez wątpienia dobry przyrząd na start z treningami siłowymi. Z powodzeniem wykonamy tam podstawowe ćwiczenia, które pomogą wdrożyć się nam w bardziej zaawansowany trening. Jest to bezpieczniejsze i daje nam możliwość ćwiczenia samemu, bez konieczności asekuracji od drugiej osoby.

Atlas do ćwiczeń – Ranking i cena 2020

Wiedząc teraz czym jest ten sprzęt, oraz na co zwrócić uwagę, pora wybrać najlepszy atlas do ćwiczeń. Bierzmy pod uwagę to jak bardzo zaawansowany sprzęt chcemy kupić, jego rozmiary, oraz jakość wykonania. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane atlasy do ćwiczeń. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.